1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Demontare fete interioare usi/portiere - fata sau spate - la A6 C5

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de roby_A6, 1 Feb 2010.

  1. roby_A6

    roby_A6 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2008
    Locație:
    Pe unde apuc
    Masina:
    A6/ O2 RS
    Demontare maner interior usa A6 4B, cum???

    Cum se poate demonta manerul de la usa soferului si ornamentul de la butoanele geamurilor, cele incercuite in poza ?
     
    Ultima editare: 25 Iul 2010
  2. alien_h2001

    alien_h2001 Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    A6,2010, 2.7 TDI,CANA,190CP
    trebuie sa dai jos fata usii,care este prinsa in vreo 5-6 suruburi.trebuie sa scoti cablul de la clanta si dupa acea tragi in sus fata usii (ai grija la cleme).Dupa ce ai reusit sa dai jos,nu trage tare de ea,incearca sa desfaci mufele( de la boxe,inchidere,etc).Dupa aceea nu mai stiu sigur daca butoanele de la geamuri au sigurante sau pur si simplu se impinge.Sper ca ti-am putut fi de folos.bafta
     
  3. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Manerul nu se da jos de pe fata de usa la A6 4B. E lipit prin topire.
    Fata de usa se da jos in 30 de secunde. E prinsa in doua surube, sus, la capetele panoului (se pot vedea).
    Ornamentul se scoate cam in... 15 secunde. Uita-te pe sub maner si vei vedea o gaurica mica in partea din fata. apesi in sus cu ceva ascutit in acea gaura la unghi de 45 de grade si vei vedea ca se ridica partea din fata.
    Daca nu te descurci si nu e urgent, lasa-mi pm si ti le scot eu cand am drum prin BV.
     
    Ultima editare: 1 Feb 2010
  4. roby_A6

    roby_A6 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2008
    Locație:
    Pe unde apuc
    Masina:
    A6/ O2 RS
    fata de usa am mai dat-o jos , manerul m-am uitat si eu si am vazut ca e topit, dar ma gandeam ca a mai demontat cineva si se poate incalzii/lipii inapoi,
    am vazut gaurica aceea, ma gandeam ca sunt ceva cleme..etc,
    dar partea de sus cea de deasupra ornamentului de la butoane se scoate fara a da maneru jos?, sau dau ornam.de la butoane degeaba jos?

    si noi se gasesc de cumparat ca in ETKA nu am gasit decat ornamentul de la butoane, partea de mai sus de ea nu am gasit-o

    sau ce ii pot face?,

    tu ai avut aceasta problema?, cum ai rezolvat-o?
     
  5. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Am mai vazut maner dat jos si topit la loc, la cei care retapiteaza fetele de usi, insa nu le mai pot lipi cum au fost din fabrica si scartzaie de fiecare data cand te lasi cu cotul pe el.
    Partea de deasupra manerului e turnata cu manerul, nu se desprinde. Scoti degeaba ornamentul.
    Nu stiu ce problema ai tu. Daca te referi la faptul ca s-a cojit... poti rezolva problema cojindu-l tot, altfel n-ai cum sa-l inlocuiesti.
    Mai e si varianta sa cumperi fata de usa noua, da' e 19 mil bucata :) (goala, fara buzunare, clanta, butoane, grila de la boxe etc.)
     
  6. roby_A6

    roby_A6 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2008
    Locație:
    Pe unde apuc
    Masina:
    A6/ O2 RS
    La mine a inceput sa se cojeasca, am vazut pe multe A6 aceasta problema eram curios cum au rezolvat altii , ma streseaza din ce in ce mai mult, intreb maine la reprezentanta cat e una, mi se pare mult 19 mil
     
  7. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Tot de la reprezentanta am si eu pretul.
    Posteaza si tu cat iti spun cei din BV.
     
  8. muki41

    muki41 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Apr 2010
    Locație:
    anglia
    Masina:
    AUDI A8 D3(4E) 3.0 2005
    ma poate indruma cineva cum sa dau jos fetele usilor din spate?vreau sami schimb difusoarele,pentru ca cele originale sunt cam duse....am incercat odata..dar decat sa fac vreo tampenie,mai bine mai cer niste sfaturi sau indrumari.
     
  9. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Este foarte simplu vezi ca ai 2 suruburi mici pe lateralul usi sus le desfaci si dupa ridici de fata usi in sus.
     
  10. muki41

    muki41 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Apr 2010
    Locație:
    anglia
    Masina:
    AUDI A8 D3(4E) 3.0 2005
    ms mult :)
     
  11. mariandex

    mariandex 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    audi a6 avant 1,8T cod AEB 150 hp
    Salut , uite ce scrie in manual :

    poza A70-0198

    1 - Învelitoarea uşii
    q Deşurubaţi şurubul -2- (2x) din capitonajul uşii -1-.
    q Demontaţi unitatea comutatorului macaralei geamului -5- → Kapitel.
    q Ridicaţi capitonajul uşii cca. 20cm din corpul de bază al uşii.
    q Desprindeţi cablul Bowden pentru acţionarea interioară a uşii → Abb..
    q Decuplaţi conectorii electrici → Abb..
    Pentru montare suporturile -3- (6x) şi -4- (1x) cârligelor de blocare trebuie prinse.
    La montare trebuie să apăsaţi capitonajul uşii în mijloc spre corpul de bază al uşii.
    2 - Şuruburi (2x).
    q Moment de strângere 1,5 Nm.
    3 - Suporturi
    4 - Suporturi
    5 - Unitatea comutatorului macaralei geamului



    Demontarea şi montarea amortizorului capitonajului portierei spate poza A70-0203

    – Amortizorul -1- trebuie să se afle de jur împrejur în interiorul capitonajului portierei.
    – La Demontarea şi montarea amortizorului -1- atenţie, nu deterioraţi la montaj amortizorul cu cârligele de blocare sau cu conectorii electrici.
    – Izolaţia cablului -2-
    – Apăsaţi amortizorul în zona buzei de etanşare -3-.


    Demontarera difuzoarelor bass poza A70-0159
    – Demontaţi capitonajul uşii → Kapitel.
    – Demontaţi amortizorul → Kapitel.

    – Deşurubaţi şurubul -1- (3x) moment de strângere 1,5 Nm.
    – Scoateţi difuzorul bass -2- şi decuplaţi legătura electrică.





    Imagine de ansamblu a locurilor de montaj poza A70-0206
    1 - Demontaţi capitonajul portierei → Kapitel
    2 - Demontarea buzunarului rabatabil → Kapitel
    3 - Demontarera difuzoarelor → Kapitel
    4 - Demontarera difuzoarelor de înalte → Kapitel
    5 - Piesă de legătură spate
    6 - Piesă de legătură exterior
    7 - Ştuţ de umplere interior
    8 - Ştuţ de umplere exterior
    9 - Ghidajul mânerului portierei
    10 - Suporturile cârligelor de blocare
    11 - Amortizor → Kapitel
    12 - Demontarea lămpii de avertizare a portierei → Kapitel
    13 - Demontarea acţionării interioare a portierei → Kapitel
    14 - Demontarea măştii → Kapitel
    15 - Demontarea suportului din material spumos spre etanşare
    16 - Piesă suport pentru buzunarele rabatabile
    17 - Comutatorul macaralei geamului - demontarea inserţiei → Kapitel




    Demontarea şi montarea unităţii comutatorului macaralei geamului

    poza A70-0624
    t La autovehicule cu alezaj pe partea inferioară.
    – Introduceţi şurubelniţa -3- în alezaj.


    poza A70-0178
    – Apăsaţi cu o şurubelniţă -3- ciocul de susţinere -2- în direcţia săgeţii -A-.
    – Scoateţi unitatea comutatorului macaralei geamului -1- în direcţia săgeţii -B-.



    t La autovehicule fără alezaj pe partea inferioară.

    – Lipiţi capitonajul portierei cu bandă adezivă -4- .
    – Apăsaţi cu o şurubelniţă -3- ciocul de susţinere -2- în direcţia săgeţii -A-.
    – Scoateţi unitatea comutatorului macaralei geamului -1- în direcţia săgeţii.
    t Toate



    – Apăsai ciocul opritor -2- şi scoateţi conectorul -1-. poza A70-0179


    sper ca iti sunt de folos . Bafta
     
    Ultima editare: 18 Iun 2010
  12. muki41

    muki41 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Apr 2010
    Locație:
    anglia
    Masina:
    AUDI A8 D3(4E) 3.0 2005
    ms mult :)
     
  13. tyrex 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2010
    Locație:
    Mogoșoaia
    Masina:
    Audi A6 2,5 TDI 2004
    Usa dreapta fata blocata Audi A6 , 2,5 TDI an 2004

    Am si eu un necaz si nu stiu prea bine unde sa ma adresez. Incerc aici poate cineva ma va ajuta. Usa dreapta fata nu se mai deschide nici cu telecomanda si nici manual( geamul merge perfect). Celalate usi si geamuri sunt ok.Am incercat manual si pe afara si pe dinauntru dar nimic. Pe dinauntru cind trag de minerul interior al usii tumburusul SE RIDICA DAR NU DESCHIDE USA SI DACA LAS MINERUL TUMBURUSUL COBOARA IMEDIAT. La tele comanda tumburusul joaca de doua ori in sus si in jos dar cu o cursa foarte mica si ramine mereu jos in pozitia inchis. Am inteles de la un mecanic ca singura solutie ar fii sa dau ornamentul interior al usii jos dar asta nu se poate pentru ca usa nu se deschide. Va rog mult sa ma ajutati si sa-mi dati o idee cum ar pute a fii rezolvata aceasta problema grea. Multumesc mult.
    George
     
  14. bogdan.prichici 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2010
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4
    decupezi frumos cu flexul in jurul usii, pe exterior, si poate reusesti sa o scoti :)
     
  15. HARFO66

    HARFO66 Bronze Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6 2.5 150HP
    Mai cauta solutii..poti pune si un tester..poate arata ceva..normal fata de portiera e prinsa doar in 2 suruburi pe capete si daca tragi de fata in sus ese din lacas.Ai putea sa o fortezi un sus..decat sa tai portiera.
     
  16. mariandex

    mariandex 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    audi a6 avant 1,8T cod AEB 150 hp
    Ma gandesc la o solutie si scriu mai pe seara , ca e c-am groasa .
     
  17. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007 + VW Golf 7 1.6
    Usa blocata ....

    :sign_ot: Esti glumet "maestre" ! Cu prima ocazie cand te ustura si pe tine buza... fa o proba si pune si niste poze .

    Incearca cu o sarma sa agati cablul ce deblocheaza usa, dupa ce cobori la maxim geamul. Alta solutie nu vad ! :think:
     
  18. tyrex 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2010
    Locație:
    Mogoșoaia
    Masina:
    Audi A6 2,5 TDI 2004
    Blocare usa fata Audi 6

    Va multumesc pentru raspunsuri desi solutie inca nu am gasit. Cu flexul cred ca e o gluma dar o sa incerc cu un baiat smecher sa descui cu o sirma pe la geam. Nici eu si nici mecanicii nu prea vad o solutie usoara. Nu stiu ce sa spun voi incerca ce ma sfatuiti si mai astept inca si alte sfaturi. Va voi tine la curent si daca se rezolva va scriu cum ca sa stie si altii care Doamne fereste vor avea nevoie. Va multumesc si mai astept si alte sfaturi.:sos:
     
  19. oltik 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6-1.9.2002
    Salut...acea functie este functia anti hijack ceva de genu asta.Rezolvarea cu sarma ma cam indoiesc...Mai degraba sa incerci soft.sa incerci recodari ale modulului de confort...sa setezi ca sicum ai avea volan pe dreapta,selective unlock etc.Spun asta pt ca daca ai incuiat masina din cheie nu prea poti iesi din masina tragand de manerul din portiera...aici intervine functia anti hijack.Si la tine ar trebui dat impulsul care sa o deschida.Nu e comanda mecanica ci mecanic-eletric,ca la yala unui interfon.
     
  20. tyrex 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2010
    Locație:
    Mogoșoaia
    Masina:
    Audi A6 2,5 TDI 2004
    Usa dreapta Audi A6 2,5 TDI an 2004 blocata

    Multumesc mult de tot pentru ajutor. Intre timp dupa mai multe incercari neresusite am bagat masina in service. Pina acum nici un raspuns desi ii intreb zilnic. Sa fie oare asa de complicata problema? Incep sa-mi pierd rabdarea si increderea in profesionalismul celor de la Audi service Baneasa. Nu stiu sincer ce sa mai fac. Multumesc inca o data si o sa le sugerez si chestia cu softul confort. Astept si alte pareri si va voi tine la curent cu situatia . Numai bine
    George
     

Distribuie pagina asta