1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Demontare/montare - elemente interioare - la A6 C5 - cum procedam ?

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de roby_A6, 27 Ian 2009.

  1. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Daca tot ajunge la operatiunea aia, merci, ca am citit si eu, se pot da tuburile de aer jos si sa le curat de mizeria care se depune la clima ?
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Noi 2012
  2. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Daca incepi intai cu berea, intr-adevar sunt 3-4 ore :)
    In mod normal sunt vreo 30 min.

    Abia aici vorbim de 3-4 ore de munca.
    Trebuie desfacute ambele console centrale si scoasa toata tubulatura de la aeroterma pana la gurile de ventilatie din spate, dintre scaune.
    Eu am lasat toate tuburile peste noapte la inmuiat intr-un vas cu apa.
    Dimineata am tras o carpa mai lunga imbibata in spirt prin toate tuburile pana a iesit toata mazga aia umeda care se formeaza de la condens si praf, in care se instaleaza bacteriile urat mirositoare.
    La final am dat prin ele cu vreo 3 spray-uri de curatat clima, sa nu se mai formeze o vreme. Acum miroase a primavara. Daca opresc climatizarea cu vreo 10-15 min inainte sa opresc masina, nu se mai formeaza bacteriile intrucat nu se mai formeaza condensul si umiditatea.
    In cele 10 min. tot aerul conditionat rece de pe tubulatura este inlocuit de aer cald si nu mai apare condens de la diferenta de temperatura.
    Este ceva de munca, dar parerea mea e ca merita din plin atat pentru sanatatea plamanilor, cat si pentru confortul olfactiv.
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Noi 2012
  3. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Are idde cineva cat costa inlocuirea chederelor ? A inceput sa se cam auda pe la usa cand merg cu viteza . Are de acum 13 ani .....ar cam trebui inlocuite.
     
  4. GLS

    GLS 5th Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2013
    Locație:
    Oxford & London
    Masina:
    Audi A4 B6 Cabrio 1.8T 2003 Ex Audi A6 2.5 TDI 2003
    Stie cineva cum il dau jos? Pielea stiu cum se da jos, ma rog intr-un colt e rupta clema si nici nu sta fixa tot iese in afara. Nu stiu cum se da jos nuca.
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Aug 2015
  5. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Salut!
    Desfa burduful din piele de jos, cu tot cu rama de plastic dreptunghiulara din interior (o simti la mana) de pe rama cromata (care se vede in jurul lui).
    Ridici burduful in sus, peste schimbator si iti va ramane la vedere clema care prinde nuca de levier.
     
  6. GLS

    GLS 5th Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2013
    Locație:
    Oxford & London
    Masina:
    Audi A4 B6 Cabrio 1.8T 2003 Ex Audi A6 2.5 TDI 2003
    Mersi! Ai o bere :D
     
  7. rem_saint Guest

    Demontare polita spate de sub luneta

    Salut am schimbat de curand luneta la audi a6 2005 berlina si au ramas cioburi de la cea veche, care s.a spart, in partea din spate de deasupra scaunelor. Aveti idee cum se desface partea respectiva? Nu gasesc nicaieri poate ma ajuta cineva platesc daca e nevoie. Id.ul de mess e acelasi ca id.ul de aici. Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Iun 2013
  8. hadallex

    hadallex 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi Q5 FY, 2.0 TDI DETA, 190 cp; Ex: Audi A6 4F2, 2.0 TDI; Ex.: Audi A6 C5, 1.9 TDI-AVF.
    In principiu se demonteaza bancheta, spatarul banchetei, din portbagaj se desfac suruburile de la centurile spate (aici nu mai stiu sigur dar cred ca trebuie desfacute si cele doua laterale din portbagaj si mai trebuie vazut daca se scoate si mufa de la al 3-lea stop) si din interior se trage spre in fata.
    Eu nu am demontat-o dar am studiat putin problema. Panoplia respectiva am vazut ca are niste cleme (daca te uiti din portbagaj o sa le vezi) si pare sa fie tinuta de suruburile centurilor.
    Cred ca boresque te poate ajuta mai bine. El sigur a ajuns si pe acolo.
    Bafta
     
    Ultima editare: 21 Iun 2013
  9. Dani R. 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2013
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6 2,5 TDI 2003
    Va salut! Doresc indrumari despre montarea unui adaptor usb bluetooth pentru Chorus 2. As dori sa-l trag prin torpedou sau sub volan undeva astfel incat sa nu atarne aiurea undeva pe bord. In acest sens as dori informatii (scheme) pentru demontarea diverselor parti (panouri) cum ar fi torpedoul sau ornamentul dintre scaunele din fata ( in ideea ca-l montez intre scaune). Daca aveti idei mai bune pt. locul montarii dispozitivului le accept cu placere. Multumesc anticipat!
     
  10. cos192000 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2009
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    Audi A6 C5 2.5 TDI V6 ( BAU ) 180 CP Quattro Tip
    Ornament lipsa consola centrala

    Salut,

    Asa arata in acest moment consola mea centrala:
    [​IMG]

    Imi lipseste piesa/ornamentul acesta:
    [​IMG]
    [​IMG]

    Are cineva idee de unde pot sa il cumpar si cat costa?

    Multumesc mult si scuze pentru calitatea pozelor care sunt luate de pe net.

    Numai bine.
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Acolo nu este nici un ornament este un cauciuc sau un plus/mocheta pe dimensiunea spatiului indicat si il gasesti la orice magazin de piese auto sau la reprezentanta.

    Pentru asta ai deschis topic complet inutil care s-a mutat unde trebuia sa scrii.
     
    Ultima editare: 21 Aug 2013
  12. h3rodot

    h3rodot 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2010
    Locație:
    Roman
    Masina:
    A6 C5, 1.9 TDI, 2003
    A montat cineva cotiera de a6 4F pe C5 ?
    Imi place mult aia de 4F pentru ca e mai lata, si cand mai merg cu masina lui taicamiu tot imi face cu ochiul. Dar nu as demonta si cotiera lui si a mea doar pentru o proba, ma gandeam poate cineva a incercat deja.
     
  13. BaiatBun

    BaiatBun 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2014
    Locație:
    Campia Turzii
    Masina:
    A6 1,8t 1998
    A infoliat cineva element din plastic in folie carbon si pe urma sa lacuiasca peste folie plus polishat la gata ? Am facut o gramada de infolieri inclusiv o masina completa dar niciodata nu am dat cu lac peste. Vreau sa obtin efectul de carbon 100% ,folia se vede de la o posta ca e doar folie si m-am gandit ca prin lacuire si polishare ar iesi ceva frumos.
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Feb 2014
  14. hadallex

    hadallex 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi Q5 FY, 2.0 TDI DETA, 190 cp; Ex: Audi A6 4F2, 2.0 TDI; Ex.: Audi A6 C5, 1.9 TDI-AVF.
    Eu cred ca lacul va ataca folia si se va face urat. De ce nu incerci hidrotransfer, apoi lacuiesti peste?
    Uite un video cu o piesa de merc. Modelul de carbon ti-l alegi tu.
    http://www.youtube.com/watch?v=VfTgAJwTuLU
     
  15. maharu3 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Apr 2014
    Locație:
    pucioasa
    Masina:
    audi a6, 2.4, an 2000, cod motor arj
    Cum se demonteaza suportii de pahare de la bancheta spate?
     
  16. neotrim

    neotrim 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2013
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    A4 B5 1.8T AEB 1996
    Cum pot demonta ornamentele din lemn? Din consola centrala stiu cum le scot dar din bord nu? Trag pur si simplu de ele cum trag de cele din consola centrala?
     
  17. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Da neotrim.Tragi de ele dar cu grija sa nu rupi clemele in care sunt prinse
     
  18. amz 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 8P, 2.0 TDI, 2010
    Salut,

    Foarte bun tutorialul pentru demontarea cotierei si a gurii de aerisire postate de boresque...adaug si eu pe aceasi tema un filmulet pe youtube care ilustreaza aceasi chestie. Pe mine m-a ajutat enorm.

    https://www.youtube.com/watch?v=e5i3bdehueQ

    O seara buna!
     
  19. atomixa6

    atomixa6 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2013
    Locație:
    Resita, Caras-Severin
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI Quattro 132kw, 12/2000, AKE
    Vreau si eu sa scot manerul din usa, am desfacut tot dar se pare ca este "capsat" pe plastic nu stiu cum e, sau cel putin sa scot scrumiera din usa cu tot cu mecanism.
     
  20. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Manerul nu se scoate. E topit pe partea interioara a fetei de usa.
    Scrumiera se scoate. Ma refer la partea din interior, care se goleste de scrum.
    Capacul escamotabil se demonteaza cu niste surubelnite de ceasornicar si multa atentie la cum sunt prinse piesele mici.
     

Distribuie pagina asta