1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Demontare - Montare - Reparatie - Inlocuire - Schimbare - diferite componente de caroserie A4 B7

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de BRT, 12 Dec 2008.

  1. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Ultima editare de un moderator: 5 Mai 2014
  2. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Cu mentiunea ca nu trebuie neaparat indepartat tot capitonajul(mocheta)portbagajului.Este de ajuns sa o declipsezi pe laterale putin cat sa ai loc sa vezi suruburile si sa bagi mana sa le desfaci.mare grija la cleme,sunt lipite de capitonaj,formate dintr-o baza de plastic si una metalica.Daca tragi tare se desprinde plasticul de mocheta.Tragi usor,cat sa vezi clema unde este si cu o surubelnita dreapta bagi intre tabla si clema si fac parghie usor
     
  3. Cammeleon

    Cammeleon Bronze Member

    Înscris:
    3 Mar 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    BMw 318 i
    Salut,

    BRT as avea cateva intrebari in legatura cu stopurile de b7.

    Eu am reusit sa demontez si l-am innegrit cu fum...in timp dispare. Acuma mi-a venit alta idee.. sa pun folie pe ele.. :).. insa am o dilemma.


    Adineauri am demonat doar stopurile, nu si stopurile de ceata (vroiam un look din spate ca si cum "masina s-ar uita cu sprancenele incrucisate".. intelgeti voi.,..:p)

    Intrebarea mea e daca poti sa-mi dai niste detalii la demontarea stopurilor de pe portbagaj (ceata), masina mea este avant.. nu cred ca difera cu cea de la limuzina.

    Ms anticipat :friends:
     
  4. sorin cornea

    sorin cornea 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2010
    Locație:
    bergen, norvegia
    Masina:
    a4 b7 1.9tdi 2006, A6 4G 2TDI 2012
    cum demontez farurile de la a4 b7?
    am slabit suruburile din lateralele farului, l-am dat jos pe cel de deasupra, dar se incapataneaza sa nu iasa.nu are loc de bara si traversa de deasupra.trebuie demontata[slabita] bara?
     
  5. hdc77ro 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2007
    Locație:
    rm valcea
    Masina:
    audi a4 b7 tfsi
    din cate stiu eu trebuie data bara jos. asta e la b7. daca sunt alte pareri ...
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se slabeste (desface) bara spre fata. Atentie la 2 suruburi care sunt mascate de pasajul de la roata ca sa poti slabii bara. Se scoate (se da intr-o parte) pasajul de la roti ca sa ai acces la cele 2 suruburi ca sa poti scoate bara.

    O seara buna
     
    Ultima editare: 5 Mai 2014
  7. alexxxyo 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi 2.0 b7 170 cai
    Aseară am schimbat eu la b7-le meu si nu trebuie data bara jos se desface carcasa cu filtrul de aer si ai destul loc sa schimbi, are un clips, apoi colierul acela mare si mai ai o mufa si asta e tot
     
  8. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    omul a intrebat cum se demonteaza farurile,nu cum schimba un bec.daca e ars ala de semnal il mai poti schimba asa?sau daca ai bi-xenon?
     
  9. cipdavid 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2011
    Locație:
    Tg-Mures
    Masina:
    VW Passat CC 2.0 tdi, 170 cp, 2009
    Am un bec ars la marsalier, cum am acces la el?
    Multumesc!
     
  10. SameOlStory

    SameOlStory 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2010
    Locație:
    RESITA
    Masina:
    AUDI,1.9 TDI, 2007
    referitor la becurile de marsalier : a mea e avant. is doua bucati mici de plastic care le scoti, acolo vei da de un surub in care vei introduce o surubelnita dreapta. desfaci surubu ala si dupa incepi sa tragi incet inspre exterior, dar incet ca risti sa rupi piciorusele. scoti stopul si acolo iara ai vreo 4 sigurante parca numai retin, le desfaci incet cu o surubelnita, si sub gasesti toate becurile! daca desfaci stopu de pe caroserie de prinzi singur ce trebuie sa faci dupa. referitor la becuri le gasiti in comert , eu mi'am luat philips.
     
  11. cipdavid 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2011
    Locație:
    Tg-Mures
    Masina:
    VW Passat CC 2.0 tdi, 170 cp, 2009
    Mersi, am rezolvat!
     
  12. CS59DAN

    CS59DAN 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    a4 b7,2.0TDI,2006
    Zi-mi si mie cum se dau stopurile jos, au ceva suruburi sau trebuie sa desfac de la portbagaj ceva, ca mi s-a ars becu de la frana?
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Mai 2011
  13. cristina_Gh 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2011
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4, 2.0 tdi, 2005
    in portbagaj in spatele stopului e un capacel mic pe care il dai jos, si se vede o chestie rotunda si lunguiata din plastic in care intra o surubelnita plata (cea din setul de la audi merge la fix) cu ea desurubezi chestia aia de plastic si va iesi tot stopul. are o mufa cu fire care se desface in 2, corpul stopului (cel cu becurile) se desface de partea cu geamul, si pui becul, prinzi la loc mufa, bagi tot stopul la loc si insurubezi in el bucata aia lunguiata si finish :D
     
  14. CS59DAN

    CS59DAN 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    a4 b7,2.0TDI,2006
    Multumesc frumos:P
     
  15. Staude6

    Staude6 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2010
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 B7, 1.9 TDI, 2005
    Salut,
    Am o problema cu spalatorul de la farul din stanga. Cand umplu bidonul mai sus de jumatate imi curge apa pe la spalator. Vreau sa il scot afara sa vad pe unde e problema. Cum procedez ? Merci.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Mai 2014
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Staude6 ca sa ai acces la vas si sa il demontezi desfa pasajul de la roata stanga fata si o sa vezi, dupa ce scoti pasajul rotii, vasul cu lichid pentru spalat parbrizul. O sa-ti dai seama imediat cum se scoate. Decuplezi furtunele si vasul trebuie sa iasa cu tot cu pompele de spalat parbrizul sau farurile (daca ai).

    O noapte buna
     
    Ultima editare: 5 Mai 2014
  17. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Inainte de a scoate vasul mare(cel de pe aripa), trebuie sa il scoti pe cel mic de sub capota.Altfel risti sa rupi unul din vase!
     
  18. Staude6

    Staude6 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2010
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 B7, 1.9 TDI, 2005
    poate nu m-am facut inteles. vreau sa scot spalatorul din bara (nu bidonul) ca si atunci cand cand spala farul. sa il trag afara doar. :think: nu stiu exact cata apa intra in bidon pana incepe sa curga dar intra destula.
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ca sa demontezi spalatorul de la far, cel care stropeste de fapt, trebuie sa demontezi bara fata.

    In bara din fata nu exista vas de apa. Apa care se foloseste pentru spalarea farurilor provine din vasul aflat langa aripa si care este format asa cum a spus si Catalin 1987 din 2 vase prinse unul de altul. Din acest vas (mai bine zis din pompa dedicata spalarii farului care este separata de pompa pentru parbriz) iese o conducta care merge la spalatoarele pentru faruri.

    O zi buna
     
  20. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    ai 2 variante in cazul asta : ori dai de maneta de stergatoare pana spala farurile si atunci il prinzi cu mana, ori bagi ceva intre bara si capacul de la spalator si il ridici usor in sus.
     

Distribuie pagina asta