1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Demontare - Montare - Reparatie - Inlocuire - Schimbare - diferite componente de caroserie A4 B7

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de BRT, 12 Dec 2008.

  1. crist0f0r 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2010
    Locație:
    Sighisoara
    Masina:
    Audi A4 ALZ 2006
    Rugaminte: vibratii subwoofer stock

    Va salut! Am o rugaminte pentru cei care imi pot furniza o informatie concreta despre cum se desface capacul de la subwooferul stock al unui Audi A4 B7.
    A inceput de ceva timp sa vibreze la o anumita frecventa joasa si vreau sa il demontez dar nu fara a sti exact cum e prins.
    Atasez si o poza cu "piesa buclucasa".
    Va multumesc anticipat!
    Cristi.
     
  2. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Uite o poza cu el scos. Nu are nici un surub, pur si simplu bagi o surubelnita dreapta subtire in parti, bagi degetele sub el si tragi de capac efectiv spre fata masinii si in sus pana iese din cleme.

    Succes
     
  3. crist0f0r 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2010
    Locație:
    Sighisoara
    Masina:
    Audi A4 ALZ 2006
    Multumesc frumos K U L ! Apreciez gestul tau!
    Le cer scuze moderatorilor ca am deschis un nou topic cu problema mea!
     
  4. amantia 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2009
    Locație:
    Sfântu Gheorghe
    Masina:
    A4 B7 2005 2.0 TFSIQ, WV eGolf 2019
    Pentru scoaterea senzorilor de parcare spate - mijloc, e nevoie de demontarea barei? Cu mana pot sa apuc senzorii, dar nu stiu cum sunt prinse acolo.
     
  5. dariusddj

    dariusddj Gold Member

    Înscris:
    16 Noi 2009
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    a4,2.0TDI,2006,multitronic,140CP,BPW
    Pana la urma cum se dqau farurile jos la B7? Trebuie data jos bara? Cum se da jos bara? Pt schimbarea becurilor din proiectoarele de ceata cum se procedeaza?
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ca sa demontezi farurile la A4 B7 trebuie data bara jos in mod obligatoriu si mai departe ai 3 suruburi ca sa scoti farul. Pentru unul dintre suruburi iti trebuie un Torx 30 lung de minim 30 cm pentru ca altfel nu ajungi la unul din acele suruburi.

    Ca sa demontezi bara trebuie sa scriu un roman. :) Da-mi PM cu numarul tau de telefon si cand vrei sa demontezi bara te indrum eu cum sa procedezi. Bafta.

    Ca sa demontezi proiectoarele pentru schimbarea becurile, in functie de ce fel de bara ai se demonteaza bara fata integral sau se scot doar grilele din bara fata care acopera proiectoarele. Pune o poza cu bara fata si iti explic eu cum procedezi mai departe pentru demontare proiectoare bara.
     
  7. dariusddj

    dariusddj Gold Member

    Înscris:
    16 Noi 2009
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    a4,2.0TDI,2006,multitronic,140CP,BPW
    Merci de raspuns. Azi am reusit sa dau o jumatate de bara jos ca sa pot da un far jos. Ideea e ca eu mi-am montat niste xenoane de 55W si ii cam orbesc pe cei din contrasens din cauza oglinzilor laterale. As vrea sa le vopsesc negre si vroiam sa stiu cum se dau jos farurile dar am descoperit.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Mai 2014
  8. dariusddj

    dariusddj Gold Member

    Înscris:
    16 Noi 2009
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    a4,2.0TDI,2006,multitronic,140CP,BPW
    Am reusit sa dau jos spoilerul din fata de la b7. E destul de simplu daca sti. Virezi maxim dreapta si desfaci partea din fata stanga de la mocheta de la roata. Acolo ai 4 suruburi. Doua tin mocheta si doua tin spoilerul. Faci la fel si in partea dreapta a masinii virand maxim stanga. Apoi mai ai un surub pe misloc si cate unul laga faruri (se vede din poze). dupa ce le-ai desfacut toate tragi usor spre exterior de la capete spoilerul si dupacea in fata. Eu am vrut sa-mi vopsesc farurile in interior si pun cateva poze sa vedeti cum arata.
     
  9. jark87 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2011
    Locație:
    galati
    Masina:
    audi a4 2.0 tdi 2007
    Cum se demonteaza grila fata la un B7.
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Dec 2012
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Dupa ce dai jos bara fata o sa vezi suruburile in care e prinsa.
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Dec 2012
  11. Cristian87

    Cristian87 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B7 2005 S-line 2.0 TDI 103 kw
    salut

    aveti idee de unde se poate achizitiona un astfel de difuzor ? si daca se potriveste pe bara non`sline !?

    multumesc. salut
     
  12. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Acel difuzor este montat pe bara de model DTM, se observa pe lateral acele grile sculptate. Deci nu cred merge pe non s-line. Era cineva pe forum care vindea un asemenea spoiler, cauta-l si poti intreba acest detaliu.
     
  13. Vio4

    Vio4 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 DTM ,2.0 tfsi,cod motor BUL,06.2007
    Bara este dintr-o bucata cu difuzorul,care este scos in evidenta prin vopsirea lui in negru.
     
  14. bugscata

    bugscata 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: A4 B7, 2.0 TDI BPW, 2007
    Sfaturi cumparare elemente caroserie SH

    Salut,
    Sunt nevoit sa schimb bara spate la masina mea ( a4 b7 s-line) este mult mai ieftin sa o cumpar SH asa ca incerc varianta asta.

    Spuneti-mi va rog la ce trebuie sa ma uit cand cumpar o bara SH, cum imi dau seama daca este originala si daca a fost reparata?

    Multumesc!
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    La o bara deja demontata, in afara de defectele de sub lac/vopsea care pot indica niste urme de chit, respectiv pe spatele barii sa vezi daca e carpita, nu prea ai ce vedea.
    Ideal ar fi sa o vezi montata pe masina cum sta la linii + ce am scris mai sus.
     
  16. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Salutare,

    Am gasit imaginea asta pe net care surpinde exact ce am gasit la masina mea cu o seara in urma.
    Aveti idee de ce se rupe carenajul cu forma aceea de "papuc", daca pot sa-i spun asa (jumatatea stanga a pozei)? La mine e ros parca si din "branhia" aceea de platic care se prinde cu scutul.

    O fi faptul ca a frecat de roata? Mi-e teama sa nu patesc si pe stanga (partea fata, am uitat sa mentionez).

    A mai patit cineva asta?
    Multumesc anticipat!
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da se freaca de roata. Ai ori roti prea mari ori ai probleme cu suspensia adica amortizoarele sunt obosite ("pe ultimul drum") si masina face balans puternic din cauza amortizoarelor fata. Bafta.
     
  18. F33lings

    F33lings Bronze Member

    Înscris:
    21 Feb 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 1.8 T Denim Blue Pearl Effect
    La mine pe 18" (235/45/18) cu arcuri joase, am aceleasi simptome..
    .. de la dimensiuni.. probabil
     
  19. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Anvelopele mele sunt doar 215/55R16, pe suspensie standard :(
    Cel mai probabil amortizoarele sunt cauza la mine, dupa cum spune Cristi.

    O sa merg sa fac un test de amortizoare inainte sa repar stricaciunea.

    Multumesc amandurora de raspunsuri! :hi:
    Numai bine!
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Deschide capota si apasa de aripi si daca e mai barca decat stii tu, schimba amortizoarele, nu mai strica bani pe teste.
     

Distribuie pagina asta