1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Demontare - Montare - Reparatie - Inlocuire - Schimbare - diferite componente de caroserie A4 B7

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de BRT, 12 Dec 2008.

  1. CipryD

    CipryD 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2012
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 B7 '08 2.0 TDI BPW
    Bara fata, spoiler, etc ( fata masinii ) se potriveste de pe un A4 B7 berlina pe A4 B7 cabrio ? Nu am ETKA instalat si sunt plecat din tara....
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Berlina si avantul au acelasi bot.
    Cabrio insa... nu sunt convins ca e la fel.
     
  3. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Asa am patit si eu din cauza ca in partea de jos nu e fixat cum trebuie carenajul, problema comuna la B5, unde se rupe o bucata de plastic.
    La fel a patit si frate-miu la B4
    Verifica intai daca e prins bine carenajul
     
  4. alex100145 Bronze Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    resita
    Masina:
    Audi A4,BKE,1.9TDI PD 116 CP
    Salut,
    Un sfat va rog mult: m-a lovit unul si am putin indoit pragul si stalpul. Care e rezolvarea cea mai buna ? Masina este un Audi A4 B7 an 2005. Mersi si o zi buna.
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Feb 2015
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cum adica care e rezolvarea cea mai buna? Sa iti cumperi o masina noua, care nu e lovita... e rezolvarea cea mai buna!
    Pana una alta, du-l la service ca sa ti-o rezolve. Cel mai bun service din Resita? Noi chiar nu avem de unde sa stim.
     
  6. kosmin13 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2015
    Locație:
    pitesti
    Masina:
    A4 B7,2006
    Bara fata audi a4 2006 s-line

    Salut! Bine v-am gasit..Acesta este prima mea postare asa ca imi cer scuze daca am postat gresit.

    Acum 2 saptamani am cumparat un audi A4 B7 2006 S-line.Problema a aparut cand am fost sa schimb distributia. Mecanicii au gasit bara prinsa in holsuruburi, in partea dreapta langa aripa.

    Am dat comanda la un magazin din Pitesti si am primit asta adica suportul din prima poza. Eu cred ca am nevoie de suportul din a doua poza atasata.

    Problema este ca am incercat pe la mai multe magazine si nimeni nu imi gaseste aceast suport. Este posibil sa fie turnat pe bara si sa fiu nevoit sa schimb bara ?

    Imi cer scuze ca nu am stiut sa explic prea bine despre ce este vorba dar nu ma pricep. Multumesc!
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Mai 2015
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai scris un mesaj ambiguu. Mergi la un tinichigiu auto care repara Audi pentru ca stie ce are de facut. Suportul care iti trebuie este cel din prima poza. In al doilea rand pe buza barei exista o prindere speciala care intra in acel suport si acea prindere este integrata in bara. Mai exista si o alta prindere care are 2 suruburi ce intra in aripa iar pe interiorul aripii acele suruburi se prind cu niste piulite speciale cu cap metric de 10. Mecanicii aia trebuia sa stie asta si sa viseze prinderile de la tot ce inseamna Audi daca au mai reparat Audi. Te-ai dus la niste nevizati. Eu stiu fiecare surub de la masina mea cum este situat, unde este situat, cum arata, ce scula trebuie sa folosesti ca sa demontezi si montezi si asa mai departe.

    Data viitoare ca sa atasezi poze pe forum foloseste: http://www.clubaudi.ro/how/6777-redimensionare-si-atasare-poze-forum.html
     
    Ultima editare: 6 Mai 2015
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cred ca in discutia de fata e irelevant ca e S-line sau nu. Nu crezi?


    De acord cu Cristi.
    Poza a doua reprezinta suportul dreapta fata pentru A4 B5, facelift. Adica o masina din anul 2000. De ce crezi tu ca tie iti trebuie suportul ala... numai tu stii. Cert e ca pe seria ta de sasiu nu ai cum sa gasesti suportul din poza 2.
     
  9. kosmin13 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2015
    Locație:
    pitesti
    Masina:
    A4 B7,2006
    Am precizat ca nu ma pricep.
    Am vrut doar sa dau detalii mai exacte.
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu comentez ca masina ta e sau nu S-line insa mi s-a acrit ca toate la vanzare Audi-urile cu 2 dotari peste standard sunt S-line si toate jantele de Audi sunt... ai ghicit, S-Line.
    Cumaratorii fac apoi exces de zel la fiecare pomenire referitoare la Audi, ca e s-line. Daca nu cumva discutam de elemente ce privesc pachetul s-line, nu e relevanta echiparea. Bine ca nu ai insirat pachetele S-line... pentru ca sa stii si tu, S-line are 3 pachete diferite: interior, exterior si suspensii.
     
  11. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    Salut, cum se demonteaza bandoul inferior de pe usa la Audi A4 B7?
    Pragurile de plastic sunt compatibile intre berlina si avant?
    Am atasat si o poza ca sa fiu mai explicit.
    Multumesc frumos.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pentru bandouri: Deschizi usa si jos de tot pe usa in stanga si in dreapta ai niste suruburi cu cap cruce sau torx (sunt si asa si asa, depinde de an de fabricatie), le desfaci si pe urma tragi prin glisare spre spatele masinii de bandou si ai scos bandoul. La montaj il pozitionezi pe fantele din usa cu urechiusele intrate in fante si glisezi invers, strangi suruburile si ai terminat montajul.

    Pentru aparatorile de plastic al capatului din spate al pragului: desfaci protectia de pasla din interioul rotii (cea montata pe aripa) partea de jos dinspre capatul pragului (desfaci cam 3 suruburi, cele cu cap torx), continui cu suruburile de prindere existente sub masina care tin capatul de plastic de pragul metalic si pe urma desfaci suruburile aflate in spatele protectiei de pasla. Deschizi usa spate si vezi ca mai exista un surub cap torx chiar pe prag in interiorul masinii il desfaci si pe ala si asa scoti capatul de prag din plastic. Bafta.
     
    Lucian35 apreciază asta.
  13. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    Multumesc frumos Cristi.
     
  14. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Salutare,
    Urmatoarea chestie pe lista mea de To do a devenit inlocuirea butonului de frana de mana la al meu B7.
    Asa ca am cautat pe net si am gasit o singura metoda "artizanala" pentru primul din codurile aferente acelui buton.
    Coduri gasite:
    - 8E0711333A (prima poza) - pentru acest cod trebuie inlaturat butonul existent prin distrugere mecanica, el urmand a fi inlocuit cu piesa noua dupa ce se taie "stutul" de prindere la nivelul bazei butonului. Trebuie taiat si un pic din capatul de plastic al manetei.
    - 8E0711333B (a doua poza) - cod gasit pe ebay, niciun tutorial gasit pt codul asta.

    Poate intrebarea mai simpla ar fi urmatoarea: a montat cineva vreunul din aceste variante de buton pe B7?

    Multumesc anticipat!
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    8E0 711 333 A - Standard equipment
    8E0 711 333 B - Exclusive US equipment

    Cred ca mai bine te rezumi la standard. :)
     
  16. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Multumesc audi66 ! :salute:

    Stii cumva (sau oricine de aici) daca este si "plug & play"? in tutorialul gasit, butonul parea lipit...
    Mi se pare ciudat ca piesa este disponibila la vanzare separat, pe cand la demontare pare ca producatorul te obliga sa cumperi toata maciulia din carcasa de metal.
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca se vinde separat, se poate schimba. :)
    Primul cod e compatibil, pentru al 2-lea nu bag mana in foc, fiind pentru piata US.
     
    remix apreciază asta.
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Al doilea nu e bun pentru tine.
    Si da, piesa originala e lipita. O sa vezi cati morti o sa ii dai neamtului pentru ca nu era necesar.
     
  19. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Pff, inseamna ca trebuie sa ma inarmez cu rabdare si poate cu un dremel :). Sa vad ce reusesc...
    multumesc de raspunsuri!

    long P.S: butonul initial este din aluminiu din ce-mi dau seama aici: "if like me you have a ruined old metal handbrake button that's not available to buy a replacement for, then you can retrofit a replacement plastic button from the new revision handbrake unit (8E0 711 333 A)."
    O sa desfac manerul sa vad ce este acolo (pentru ca este zgariat in profunzime - probabil proprietarul anterior purta inel pe degetul mare...), si as incerca un polish pentru metal, macar neted sa-l fac, neinteresandu-ma neaparat daca e lucios sau mat (cat timp e uniform bineinteles).

    Seara buna!

    LE: prea complicat polishul mai ales pt o piesa atat de mica, pica varianta aceasta.
     
    Ultima editare: 31 Mar 2016
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu îți trebuie decât o șurubelniță plată cu vârf subțire și eventual o suflanta de aer cald. Și evident răbdare.
    Polish-ul nu scoate decât zgârieturi de suprafață - deci ce s-ar observa mumai daca te apleci.
     
    remix apreciază asta.

Distribuie pagina asta