1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Demontare / Montare - Schimbare / Inlocuire - elemente interior la A4 B7

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de fdm_20, 30 Noi 2008.

  1. gabitzu_sell2

    gabitzu_sell2 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2010
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A4 b7 1.9TDI 2008
    Audi a4 b7 . As vrea sa stiu si eu daca se potriveste scrumiera fata de pe o masina fara navi pe una cu navi.
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Da, dar iti ramane un spatiu sub climatronic. Si piciorusele din fata calca in gol pentru ca consola centrala nu are gaurile pentru scrumiera 1din.
     
  3. vicentiu75

    vicentiu75 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2015
    Locație:
    Piemonte
    Masina:
    Audi Q5 FY, 2017 ,cutie automata,2.0tdi 190cv,virtual cockpit
  4. CristinM 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2015
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B7, 2.0 TDI, 2005
    Salutare !

    Stie cineva daca se poate (si cum?) demonta protectia de plastic de la ceasurile de bord la un A4 B7 BLB ? Se umple de praf inauntru si arata groaznic.

    Mentionez ca am vazut ca s-a mai intrebat asta pe forum dar nu am gasit niciun raspuns...

    Multumesc anticipat ! :)
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu se poate demonta. Eu personal am incercat asta pe niste ceasuri defecte si am spart plasticul acela din fata ceasurilor. Am incalzit cu suflanta cu aer cald, am avut grija sa nu trag tare, am avut scule speciale si nu a iesit. Nici in ELSA nu exista procedura pentru demontarea plasticului respectiv.

    O zi buna
     
  6. foto_Vlad

    foto_Vlad 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2015
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 2005
    Salutare!

    Nu de mult timp am achizitionat un Audi A4 B7 si am dat de acest forum asa ca m-am apucat de retapitarea interiorului inclusiv stalpii si plafonul. Am demontat tot mai putin stalpii din spate. Nu reusesc deloc sa ii scot si nu am vrut sa trag prea tare. Restul au iesit relativ usor fiind prinsi in cleme si suruburi. Ma poate ajuta cineva cu o idee, un sfat cum as putea inlatura plasticul de pe stalpi?

    Am observat ca sunt lipiti de protectia de la centurile de siguranta, este nevoie cumva sa desfac suportul care tine bancheta ?

    Multumesc!
     
  7. porto91

    porto91 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2015
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 B9 2016 2.0 TDI DEUA
    @CristinM, eu am demontat ceasurile de bord, tot pentru a le curata de praf, se poate separa doar geamul cu partea neagra (sunt lipite intre ele astea 2) de ceasuri efectiv. Ai acces sa bagi o carpa sa scapi de praf, ideal ar fi sa ai o mana de domnisoara prin preajma sa curete prin toate colturile :) . Trebuie avuta mare grija la pamblicile care duc spre ceasurile mici ( temperatura si combustibil), dar cu niste bucati de plastic, dintr-un bidon ceva, te poti ajuta si desface foarte usor. Imi pare rau ca nu am facut niciun tutorial, dar poti sa-mi dai PM si te ajut cu orice informatie.
     
  8. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    scoatere sita carcasa filtru aer motor?

    Stie cineva daca se poate scoate sita din carcasa filtrului de aer motor?
    Mi-e frica sa trag si as vrea sa curat/aspir buretele de sub ea fiindca s-au prins insecte si alte lucruri acolo. Am atasat poza. Mersi!
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Insista cu pistolul cu aer comprimat, îți garantez eu ca iese toată mizeria.
     
  10. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    de curand mi s-a desfacut ruloul de la portbagaj de pe tamburul pe care se ruleaza, s-a dezlipit, am vazut ca fusese lipit, adica asa vine din fabrica, pe tambur este inca un lipici...
    stie cineva daca se mai poate pune inapoi? si daca da, cum se face, eu am incercat dar nu prea mi-am dat seama cum se face, am vazut ca la capete se gaseste un surub pe care am incercat sa-l desfac dar nu am reusit, dar problema e ca pe langa surub se mai gaseste si cate un nit
     
  11. cristiano240688

    cristiano240688 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    Gorj
    Masina:
    Audi A4 B7
    Salutare colegi! Am si eu o mica nelamurire. Am un audi A4B7 la care am achizitionat un interior de piele recaro maro. Cel de la care l-am luat mi-a spus ca fetele de usi de pe masina respectiva au fost din piele neagra. Am tot cautat peste tot un raspuns in privinta asta si nu am gasit nimic. EXISTA FETE DE USI DIN FABRICA CU PIELE MARO PENTRU AUDI A4 B7? (---pe audi a6 am vazut ca sunt fete de usi de piele maro ---pe mine ma intereseaza pentru a4 B7---) Am atasat si o poza cu interiorul sa vedeti despre ce e vorba. Va multumesc!
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Scaunele alea sunt de pe alta masina. Nu doar fetele de usi trebuiau sa fie alta culoare, ci si mocheta si presurile. Te-a mintit vanzatorul. Nu face fabrica o culoare fara sa o asorteze si cu alte piese. Si sa nu imi spui ca negru merge cu orice... Ca sa nu intram in detalii ca ala nici macar nu e negru, ci gri inchis.
    Ca sa fi si mai sigur, cauta vin decoderul de la seria ta de sasiu si o sa vezi ca nu spune niciunde ca masina aia a avut scaune maro.
     
  14. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    In opinia mea este un interior facut/vopsit.Nu stiu sa existe culoarea asta din fabrica si in nici un caz scaunele nu au manete negre si laterale maro.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  15. cristiano240688

    cristiano240688 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    Gorj
    Masina:
    Audi A4 B7
    Interiorul asta este de fabrica. Ideea e ca am vazut alte 3 masini audi a4 b7 cu interior identic ca al meu maro si cu fetele de usi negre. Am facut poze la una in uk si una a fost pe autovit.
    Pun poze mai jos

    14138548_1754517451466627_745376175_n.jpg
    14193777_1754517454799960_704173172_n.jpg
    IMG_8829.JPG

    Nu este posibil ca 3 masini vazute de mine sa fie cu fete de usi negre si interiorul maro. Exact asa mi-a spus si cel de la care am luat interiorul. Masina era la dezmembrat, cand am ajuns dupa interior fetele de usi erau vandute. Mi-a spus ca erau negre. Asta era marea dilema, ca nu am vazut fete de usi maro si ma intrebam daca exista asa ceva
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Aug 2016
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Na bun. Atunci cum iti explici ca toate celelalte culori (exceptie negru) au TOATE celelalte accesorii de aceeasi culoare? Inclusiv manerele de reglaj si cel de reglaj lombar care in poza ta sunt negre.
     
  17. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Am dat o cautare pe net si pare ca a existat culoarea asta din fabrica.Este vorba de un interior optional, insa cel gasit de mine are lateralele scaunelor negre.Fetele de usi sunt negre si ele.

    [​IMG]

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  18. cristiano240688

    cristiano240688 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    Gorj
    Masina:
    Audi A4 B7
    Mai pe scurt: exista fete de usi maro pentru interiorul asta ? Asta vreau sa stiu
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Catalin, poza este din link-ul pus de mine mai sus, unde omul intreba ce interior are. :)
     
  20. soosy

    soosy 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi a4 b7 motor 2000 tdi cod Blb
    Stâlpii spate cum se demontează (a4 b7 berlina)întreb c am dat jos polita de sub luneta și nu pot sa pun la loc urechile stâlpilor pe marginea politei
     

Distribuie pagina asta