1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Demontare si inlocuire - butonul ESP - suport carti de vizita si suport pahar la A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de R3nato, 24 Iul 2008.

  1. st3ditzu

    st3ditzu 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Limousine S-Tronic/quattro/2021/2.0 Diesel-Hibrid/DTPA/204HP/4K C8
    Este foarte bine, numai ca tragi din punctul exterior portiunilor rotunjite (nu din interior cum ai figurat) ... este foarte simplu, "forteaza" un pic nu se strica nimic
    tragi alternativ, de un colt, apoi de celalalt, vei vedea ca se "extrage"
     
    Ultima editare: 13 Apr 2009
  2. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Daca trag din exterior ar trebui sa trag asa (poza, n`am putut desena exact ce vreau sa spun), adica inspre mine (eu stand pe scaun)

    PS: Am mai patit-o cu diferite cleme, asa ca prefer sa suflu si`n iaurt decat sa umblu nebun sa caut de cumparat dupa... mai bine intreb, scriu 1 post pe forum, decat sa regret ulterior
     
    Ultima editare: 13 Apr 2009
  3. st3ditzu

    st3ditzu 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Limousine S-Tronic/quattro/2021/2.0 Diesel-Hibrid/DTPA/204HP/4K C8
    Exact, tragi pe directia de apasare a butonului ESP, bineinteles spre scaune. Daca te uiti in prima poza din DIY vezi ca pe partea cealalta a plasticului, in zona portiunilor rotunde de unde tragi, sunt doua "limbi" imbracate in niste "garnituri" de cauciuc, care intra in suportul 1DIN, de fapt alea se scot. Te asigur ca nu se rup.
     
  4. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Multumesc mult.
    Maine ma apuc de treaba :jump:

    LE: Il vazusem aryes, dar mai demult... pe atunci nu ma interesa butonul de esp asa ca am uitat de el (acum incepeam sa iau "la pas" audizine-ul sa vad ce mai gasesc)
    acum, cu poza de acolo si cu lamuririle suplimentare ale lui st3editzu cred ca se rezolva treaba
    Merci ;)
     
    Ultima editare: 13 Apr 2009
  5. aryes13 Guest

  6. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Mai explic odata, acum dupa ce am facut si eu operatia cu succes, la cererea lui suntzmeu .

    Pur si simplu se baga cate o sarma de fiecare parte a consolei, in exteriorul colturilor rotunde indicate in pozele de maisus si se trage mai brusc inspre scaune. Va trebui sa iasa acea parte, dupa care se forteaza facand parghie cu o surubelnita butonul de ESP pentru al scoate din locasul lui.
    Se deconecteaza mufa (atentie la clema), se conecteaza la noul buton si se urmeaza pasii inversi.

    PS: Folositi de-acum mai des butonul, ca de la prea mult stat degeaba se umfla vopseaua pe el :)
     
  7. mitu83mdr

    mitu83mdr 5th Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2009
    Locație:
    Drăgășani
    Masina:
    A6 C7
    Cum se extrage suportul de pahar ? Multumesc
     
  8. olivermed

    olivermed 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Dec 2008
    Locație:
    Iași / Rădăuți
    Masina:
    A4 2.0 TDI 177cp Quattro S-line 2013 A5 cabrio quattro s-line 2014
    e simplu!
    se scoate ornamentul de plastic de deasupra , din capul consolei prin tragere, apoi daca te uiti ai sa vezi 2 clame care se apasa si se extrage suportul cu tot cu cutia sa... mult succes!!!!
     
  9. mitu83mdr

    mitu83mdr 5th Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2009
    Locație:
    Drăgășani
    Masina:
    A6 C7
    Am scos ornamentul de sus, am tras de el, m-am uitat dar cleme nu am vazut. O sa scot iarasi ornamentul maine sa vad daca gasesc clemele de care zici tu. Multumesc pentru sugestie.

    Stima
     
  10. olivermed

    olivermed 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Dec 2008
    Locație:
    Iași / Rădăuți
    Masina:
    A4 2.0 TDI 177cp Quattro S-line 2013 A5 cabrio quattro s-line 2014
  11. mitu83mdr

    mitu83mdr 5th Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2009
    Locație:
    Drăgășani
    Masina:
    A6 C7
    Am scos ornamentul de sus, am apasat pe cele 2 cleme care sunt deasupra, dar degeaba. iese cam 2 cm, mai mult nu pot sa-l scot. cred ca trebuie data jos unitatea rns-e si nu am cele 4 tije necesare extractiei..
    Daca ma poate ajuta cineva din Pitesti dau o bere

    ms
     
  12. bogdan321 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2010
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    A4, 1,9 tdi, 2002
    demontarea torpedoului din consola centrala

    Ma poate ajuta cineva cu o informatie referitoare la modul de demontare a cutiutei de depozitare de langa butonul de ESP? Stiu ca se demonteaza impreuna cu butonul de ESP, dar nu am gasit pe nimeni care sa stie exact cum se demonteaza fara sa deteriorezi alte componente ale consolei. La mine problema este ca nu mai sta inchisa...
     
  13. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Se scoate ornamentul de deasupra butonului ESP,Compartiment carte de vizita,avarie,suport pahar tragandu-l usor in afara(spre spatele masinii).Se scoate casetofonul folosind cheite de deblocare.Se observa deasupra compartimentului de carti de vizita 2 cleme care se apasa usor cu o surubelnita dreapta si apoi se trage in exterior.Se deconecteaza mufa butonului ESP si se elibereaza complet.Nu se poate scoate fara scoaterea casetofonului decat daca se forteaza si risti sa zgarai marginea cromata a casetofonului.
     
  14. bogdan321 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2010
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    A4, 1,9 tdi, 2002
    Multumesc mult pentru sprijin.
     
  15. trusca.virgil

    trusca.virgil 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2010
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    A4 B8, 2.0 TDI, 2008, CAGA
    blocat suport pentru bauturi

    salutare! Am si eu o problema destul de enervanta... Am un audi a4 b6 iar cand vreau sa deschid suportul pentru bauturi acesta imi ramane blocat in interior si nu se deblocheaza decat daca il fortez cu ceva.. Imi poate da cineva un sfat cum sa-l fac sa mearga ca inainte??
     
  16. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Cel mai probabil ai varsat ceva lipicios in el.Pentru a rezolva problema trebuie sa il scoti si sa il speli si sa-i gresezi mecanismul.Pentru a scoate suportul se demonteaza partea de deasupra lui(un ornament in forma de U intors),apoi dai radio afara(sunt niste chei speciale cu care se scoate),apoi are 2 cleme in partea de sus care se apasa si iese.Se poate si fara scoatere radio,insa trebuie fortat si mai mult ca sigur zgarai radio.S-a mai discutat!
     
  17. gabitzu_sell2

    gabitzu_sell2 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2010
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A4 b7 1.9TDI 2008
    posibil ca ornamentul in forma de U intors sa se fi lasat putin pe el, inceara sa il impingi putin,e doar o parere.
     
  18. trusca.virgil

    trusca.virgil 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2010
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    A4 B8, 2.0 TDI, 2008, CAGA
    mersi!! o sa incerc fara sa scot radio pentru ca nu am acele chei speciale...sper sa nu fac vreo trasnaie...
     
  19. trusca.virgil

    trusca.virgil 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2010
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    A4 B8, 2.0 TDI, 2008, CAGA
    am scos ornamentul acela in forma de U si nu este blocat din cauza lui deoarece merge greu si fara el...mai departe nu am mers deoarece nu pot sa scot radio. Il mai las asa,poate isi revine de la sine.
     
  20. felmeridavid 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2009
    Locație:
    Suedia
    Masina:
    BMW 520d E61
    si eu ma confrunt cu problema asta, dar pe mine nu prea ma deranjeaza pt ca nu il folosesc aproape deloc. Insa ornamentul acela in forma de U mi s-a desprins in partea stanga si asta ma deranjeaza enorm. Cum o imping la loc parca nu intra la locul lui, nu ramane asa...cum drak functioneaza? cum o demontez sa vad care-i buba? doar trag de ea?
     

Distribuie pagina asta