1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Demontare si inlocuire - butonul ESP - suport carti de vizita si suport pahar la A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de R3nato, 24 Iul 2008.

  1. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    ca sa scoti suportul de pahare nu trebuie sa scoti radio-ul ci numai masca din jurul butonului de avarii. vei rupe cu siguranta acele cleme dar le poti lipi ulterior. vei vedea apoi deasupra suportului 2 cleme metalice pe care le scoti si tragi de suport.
    in spate ai o mufa la care e conectata lumina pentru suport
     
  2. gabitzu_sell2

    gabitzu_sell2 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2010
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A4 b7 1.9TDI 2008
    Ca sa scoti ornamentul in forma de U , tragi din parti cu grija pana iese. nu are ce sa se intample. e prins intr`o clema pe mijloc.
     
  3. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    in general incerc sa vorbesc dupa o documentatie(cat de mica).daca nu se scoate radio nu se poate scoate suportul pentru ca are un canal sub el prin care trece o bucata de pexiglas transparent.Acea bucata de pexiglas coduce lumina de la led-ul din spatele suportului pana la fata suportului.Fata suportului este si ea prevazuta cu o bucata de pexiglas care primeste lumina de la cea de sub suport si o conduce in zona cu icoana(am expus aici si sitemul de iluminare,pentru ca multi vor sa transforme un suport neiluminat intr-unul iluminat si nu stiu cum este din fabrica).Fie ca are iluminare sau nu,suportul de pe B6 si B7 are acel canal sub el.Cand incerci sa scoti suportul canalul loveste in radio,iar pentru a nu da radio jos trebuie facuta parghie cu o surubelnita intre suport si radio=> sanse mari sa zgarai marginea cromata de la radio.
     
  4. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    am vazut anul 2001 la initiatorul topicului si am explicat pentru b5, la care difera demontarea fata de b6
    maine fac niste poze
     
  5. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Nu-i problema Stefan,asemanarile sunt de multe ori mari intre modele.Chiar daca este aria B6 asteptam pozele cu demontarea suportului de pahar la B5.
     
  6. themanu

    themanu 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A4 (B6) - 1.6 - 101 PS - 2002
    Sper ca nu sunt offtopic:

    Pentru cei interesati, am schimbat si eu acest buton, iar pretul lui la reprezentanta in Sept 2011 este de 81 lei.
     
    Mihai007 apreciază asta.
  7. pisti19

    pisti19 Bronze Member

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    Baia Mare, Maramures
    Masina:
    A4, b6, 1.9 tdi, 2003, 131 cp, AWX
    salut. Cum iti dai seama ca butonul de ESP nu functioneaza ? La mine, este iluminat butonul, adica inscrisul ESP cu rosu, dar cind se apasa, nu simt nici o diferenta in functionarea masinii. Sa fie oare defect ? Iar vopseaua pe el e un pic decojita ... Multumesc.
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cand butonul ESP este decuplat iti apare in bord un semn cu o masina care patineaza pe sosea (desenata mai simplist). :)

    Iluminarea butonului nu isi schimba starea de functionare cand ESP-ul este cuplat sau decuplat. Doar in bord se va observa asa cum am mentionat anterior. Bafta.
     
  9. Flubber

    Flubber 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Noi 2007
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    Audi A6 2.0TDI CGLD 120kw 163Cp 2014 Multitronic
    Cum desfac si eu suportul de pahare si suportul pentru cartile de vizita. La cel de pahare mi-a curs suc si nu se mai deschide iar cel de carti i-a sarit ceva ca sta numai deschis ?

    Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Oct 2011
  10. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Dai playerul afara, suportul in forma de "U" intors de deasupra sertarelor si apoi ai cate 2 cleme in pentru fiecare sertar.Se apasa clemele prin gaurile din consola cu o surubelnita si se trage usor de sertare.
     
  11. veresdanut 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Noi 2011
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4, 1.6, 2002
    salut,
    eu cand am cumparat masina mi s-a spus ca nu am suport pahar, dar ajuns acasa am vrut cu orice pret sa vad ce este sub capacul respectiv, si am tras cu forta de el pana am reusit sa il scot, si surpriza.... suportul era la locul lui, doar ca era blocat cu un cartus de cerneala pentru stilou. Am scos cartusul si acum este ok. Verifica si tu daca nu cumva ai scapat ceva acolo, o bucatica de plastic sau ceva ce il poate bloca
     
  12. Benicuta 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Mar 2012
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    AUDI A4 B6 1.9TDI-131CP, AVF
    Mie imi ramane iesit suportul de pahar cam 2 -3cm. Stie cineva ce ii pot face?
    Multumesc!
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Benicuta demonteaza suportul conform instructiunilor din acest topic si vezi de ce nu culiseaza pana la capat. Bafta
     
  14. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Am si eu un suport de pahare care sta cativa cm deschis . L-am desfacut si este sarit arcul . Stie cineva daca se poate repara ?
     
  15. Benicuta 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Mar 2012
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    AUDI A4 B6 1.9TDI-131CP, AVF
    Eu l-am desfacut pe al meu si era sarit arcul. Am urmat indicatiile de mai sus, trebuie fortat putin, dar nu se rupe. Apoi trebuie sa te uiti si sa iti dai seama cum era arculpozitionat, il pui la loc cu finete si merge. Succes!
     
  16. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Asta e problema ca nu stiu cum era arcul pozitionat ... imi poti explica si mie te rog frumos ? :)
     
  17. mario vrs Silver Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi a4 b7,2006,2.0 tdi BPW multitronic(HHF)
    Salutare.
    Butonul de avarii cum il scot? S-a cam sters triunghiul ala alb si vreau sa cumpar unul nou. Din poze am vazut ca are doua cleme de metal laterale.
    Ca sa ajung la ele trebuie sa dau jos doar ornamentul de deasupra sau trebuie dat si casetofonul?
     
  18. F33lings

    F33lings Bronze Member

    Înscris:
    21 Feb 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 1.8 T Denim Blue Pearl Effect
    Stie cineva daca se poate comanda separat ornamentul de la suportul de bauturi?
    ma refer la acel capac pe care apesi?
    daca da ma puteti ajuta va rog si cu un cod?

    multumesc
     
  19. Alex alex

    Alex alex 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2013
    Locație:
    Craiova - Slatina
    Masina:
    Audi a6 c6 3.0 2007 3.0 ASB Audi a4 , awx 1.9 131 cp , 2001
    Incearca la dezmembrari , nou nu stiu daca il gasesti separat .
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @F33lings Suportul vine cu totul, nu se poate comanda doar capacul.

    Poza 1 - Audi A4 B6 - 8E1 862 534 J 5PR (culoare negru)
    Poza 2 - Audi A4 B7 - 8E1 862 534 L
     

Distribuie pagina asta