1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Demontare si Reparatie Plafon Audi 80 - 90 - 100 (B3 - B4)

Discuție în 'Modele clasice' creată de hotm, 20 Dec 2007.

  1. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    m-am suparat , mi-am luat cateva surubelnite si m-am apucat de stricat :p . m-am apucat sa dau plafonul jos . muulta bataie de cap la capitolul plastice , nefiind scoase niciodata , de 22 ani , cateva chestii s-au rupt precum un capacel la parasolar , carligul la un parasolar si un ornament de plastic care vine pe un stalp in spate .
    plafonul era lipit cu o solutie destul de buna din pacate , si a dus putin la jumulirea cartonului de pe plafon ...
     
  2. Ciusto

    Ciusto 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2009
    Locație:
    Lupeni
    Masina:
    B 3 2.0 E
    si ce ai pus in loc de materialu vechi ?:D ( si daca cumva mai ai poze cu o usa cu fata data jos mai pui pls ) si la turela cum ai facut ?
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Apr 2012
  3. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    in loc de materialul vechi am pus imitatie de piele alba . din pacate acum nus acasa si nici nu voi fi pt vreo 2 saptamani . cand ajung acasa am sa pun poze . pt moment nu am dat decat fetele de portiera din spate jos , dar am sa fac poze si la fetele de portiera din fata , cand le voi da jos . sii .. la capitolul trapa , va trebui putin demontata trapa , ca altfel nu prea ai cum sa pui pielea pe ea , si sa mai si stea ...
    nu is foarte multumit de operatie din 2 motive . primul in unele zone ale plafonului unde sunt curburi s-a adunat piele , si are un aspect destul de deranjant . si motivul 2 am luat imitatie de piele de nuanta bej , care este exact ca nuca pe perete , la interiorul original gri al masinii ...
     
  4. Ciusto

    Ciusto 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2009
    Locație:
    Lupeni
    Masina:
    B 3 2.0 E
    Si eu probabil o sa ma apuc de operatiunea asta da numa in toamna ... pana atuncea ai timp ;))
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Apr 2012
  5. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    am pus imitatie de piele pe portierele din spate , plafon si mai am portierele din fata si placa pe care sta becul din interior . diseara pun poze :)
    nu a iesit cum mi-am dorit :( dar tot e ceva . e foarte sexy masina cu piele crem in interior :cool:
     
  6. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    poze poze .
    ciusto , maine umblu la portierele din fata :)
    am sa fac cateva poze cu aparat foto sa se vada nemultumirile mele :(
     
  7. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    ciusto , parca mi-ai cerut poze cu o portiera din fata :p
     
  8. OvyBj

    OvyBj Silver Member

    Înscris:
    6 Feb 2009
    Locație:
    Blaj/Sibiu
    Masina:
    Audi 80 b3 '91 1.6 cod PP 51kw
    bogdane de unde tiai cumparat materialul pus pe fetele usii? si la ce pret? ii multa munca la mijloc, adik bataie de cap cu chichitze?:P
     
  9. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    materialul l-am cumparat din siraj , pretul nu-l stiu exact , dar parca nu era mai mare de 100 ron . in schimb cu lipitul ei , este o distractie mare ... in unele zone , unde sunt adancituri pe plafon , acolo trebuie sa apesi pe piele ca sa se intinda ... si la portiere trebuie sa gasesti o metoda de fixare ;) , un prieten , maniacuv6 imi zicea sa cos pielea de portiera , dar taicamiu a gasit o metoda mai usoara , cu un cablu imbracat la margine , imbracat si plasat in santul din portiera ...
    sincer sa fiu mai mult mi-a luat sa demontez toate de pe masina , ca pusul pielii a durat putin .
     
  10. OvyBj

    OvyBj Silver Member

    Înscris:
    6 Feb 2009
    Locație:
    Blaj/Sibiu
    Masina:
    Audi 80 b3 '91 1.6 cod PP 51kw
    eu vreau sa fac aceasta operatiune doar pe usi. dar nu stiu exact cum:( Materialul vechi lai scos? cum?
    Am inteles ca la materialul nou lai apasat pe santurile din portiera doar. nu l-ai lipit deloc?
     
  11. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    materialul vechi l-am scos , l-am scos ca un roman , am tras de el :p , si am curatat buretele care era ramas pe acolo , cat am putut ca nu s-a dus tot buretele . am luat dimensiunile portierei , am taiat pielea , si am cautat un cablu de o grosime destula sa incapa in santul portierei .
    am luat cablul si l-am pus de la un capat la altul al pielii , dupa care am indoit pielea pe unde trecea cablul , adica am acoperit cablu in piele . trebuie sa tai in asa fel incat sa ai si putina piele in exces , daca vrei sa faci cum am facut eu .
    am pus pielea si am dat cu prelandez pe portiere si in sant . prelandezul trebuie intins , ca altfel face sa arata aiurea piele . unde is indoiturile portierei sunt niste gauri , pe unde am tras , o clema in forma de A , cu care am agatat cablul , ca nu se aseza pielea in indoiturile portierei .
     
  12. OvyBj

    OvyBj Silver Member

    Înscris:
    6 Feb 2009
    Locație:
    Blaj/Sibiu
    Masina:
    Audi 80 b3 '91 1.6 cod PP 51kw
    am inteles!!
    Vreau sa ma apuc si eu de treaba asta!! sper sa imi iasa ceva frumos:D
    O sa revin cu poze cand termin!!
     
  13. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    spor :) . daca te blochezi in ceva , spune-mi si te ajut ;)
     
  14. iisus 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi 80
    Eu le-am terminat de mai mult timp pe ale mele si au iesit cam asa. Plafonul nu am vrut sa-l schimb ca este in conditii destul de bune, dar urmatoarea miscare este cu plasticele de pe stalpi care au inceput sa se crape. :mad:
     
  15. Ciusto

    Ciusto 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2009
    Locație:
    Lupeni
    Masina:
    B 3 2.0 E
    O intrebare care ma cam roade demult : De unde ai luat suportu pt boxele fata :X... pls ?
     
  16. Ciusto

    Ciusto 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2009
    Locație:
    Lupeni
    Masina:
    B 3 2.0 E
    Da Bogfane am vrut poze cu portierele fata desfacute ... ori cum arata fain pe masina . Spor la curatare ca pielea ii alba ... prafu in romania exista deci spor ;)
     
  17. iisus 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi 80
  18. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    nu praful e problema ... ci cand mai verific uleiul , mai sterg masina ,desigur ca dupa toate astea mana nu este curata , si din reflex pun mana pe portiera , , mai exact pe piele .... imi dau o palma de fiecare data cand fac asa , ca sa-mi scot reflexul .

    chiar interesanta faza cu suportul de boxe ... chiar m-ar tenta mai multe boxe , ca-s fanatic de cat mai multi watti .
    suport de boxe , pt portierele din spate se gaseste ??
     
  19. Ciusto

    Ciusto 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2009
    Locație:
    Lupeni
    Masina:
    B 3 2.0 E
  20. lazarescu_grg

    lazarescu_grg 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    audi 100 E an 92.
    salvee !!!

    sal man si yo am un audi 100 an 92 si mie mia cazut plafonu dar am vazut la mai multi buba asta carei treab e vreo greseala de proiectare sau din cauza cas invechite ?? ast pareri :hubbahubba:
     

Distribuie pagina asta