1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Demontare si/sau Modificare elemente de interior la A4 B8 - tapiterie - trimuri - plastice

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de calinbalan, 6 Mai 2011.

  1. calinbalan 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2008
    Locație:
    privat
    Masina:
    Mercedes-Benz E-klasse 2012,Audi A4/B8 2008
    S-a rarit stofa de atata frecat pana la 60 de mii de km, putin a tinut. Husa costa 300 de euro la reprezentanta dar am gasit o firma se numeste autotex si mi-a adus cu 40 de lei stofa + tapitatul a fost 100 de lei. Aviz celor care o sa aveti probleme ca multi se plang deja de problema asta .
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Mai 2011
  2. Audi_A4_8k 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2010
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6, 2012, 2.0 TDI 177 CP
    pai pune te rog si niste poze eventual sa vedem despre ce model de stofa e vorba;)...
     
  3. claudiucojo 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Ian 2010
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI(143Cp) 2008
    Plasticele dintre scaunele spate si usi la A4 B8 - discutii diverse

    Salut, plasticele din spate dintre scaune si usi mi se par foarte expuse in utilizarea de zi cu zi. Ale mele sunt pline de zgarieturi(oameni care intra-ies, scos cauciucuri - am patit-o acum cand le-am pus pe cele de iarna, nu mi-au intrat decat 2 in port-bagaj si celelalte 2 a trebuit sa le pun in spate. etc.)

    Intrebarea este pot fi revopsite plasticele alea ? sau schimbate sau imbracate in cava care sa fie mai tolerant la zgarieturi frecari etc ???

    Ma gandesc ca se pot schimba in reprezentanta insa vor ajunge tot asa in scurt timp asha ca caut solutii permanente sa zic asa.
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Noi 2011
  4. alex4ever

    alex4ever Silver Member

    Înscris:
    15 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW 530xD (231cp) 2006 AUDI A4 2.0tdi quattro (170cp) S-line 2010 Bmw 330xD (245cp 520Nm) 2011.
    Nu ai ce sa le faci in afara de a avea mai multa grija.. pune si tu ceva pe bancheta inainte sa pui rotile. Am observat si eu ca sunt foarte sensibile dar din pacate plasticul e plastic si nu ai ce sa ii faci...
     
  5. claudiucojo 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Ian 2010
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI(143Cp) 2008
    Mda, sunt foarte prost gandite plasticele alea acolo, m-am uitat la un Bmw seria 5 si acolo are o suprafata de material textil care e mult mai toleranta cu zgarieturi si zona de plastic e foarte mica.

    Mi se pare un minus pentru Audi ca s-au zgarcit la o chestie aparent minora.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Mai 2013
  6. Silviu 28

    Silviu 28 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Apr 2009
    Locație:
    constanta
    Masina:
    Audi Q5 2.0 TDI 2018 Quattro
    Demontare elemente de interior la A4 B8 - diverse - tapiterie - plastice prin masina - etc. ...

    Va salut,
    De ceva vreme in cotiera spate mai sigur in gurile de aerisire spate ale ventilatiei cred ca mi-a scapt vreun banut ceva vreun surub ca la fiecare viraj se plimba ceva pe acolo (zgomot de ban) si e foarte stresant.
    Aveti idee cum pot desface sau unde sa ma duc sa imi desfaca cineva cotiera.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Ian 2012
  7. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    Am gasit eu doua poze ..poate iti dai seama cum vine prinsa. Eu nu am clima pe spate. In partea dreapta e prinsa in cleme, iar in stanga are un surub pe interior si trebuie sa ai grija...daca tragi de ea risti sa o rupi.
    Daca te uiti atent, cu o lanterna, in interiorul grilelor de aer trebuie sa fie o gaura pe una din laterale. Acolo poti introduce un varf de surubelnita indoit cu care se trage grila afara.
     
  8. Silviu 28

    Silviu 28 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Apr 2009
    Locație:
    constanta
    Masina:
    Audi Q5 2.0 TDI 2018 Quattro
    O sa incer sa vad s-o deschid. Pare putin c-am complicat mie sa nu rup naibii ceva!

    Deci intai trebuie sa desurubez acel surub din stanga si apoi trag. Ca banuiesc ca din dreapta acea clema se desface usor nu ?
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Sep 2012
  9. strumfyspm Guest

    Salut,

    Am si eu o mica "problema"
    Cum as putea "repara" zgomotul produs de sistemul de sonorizare?
    Mai exact, cand dau volumul mai tare la bass, incepe sa se auda un zgomot, un zgomot produs de "ceva"care nu este prins bine. Din cate am observat...plasticele de la luneta (mai mult ca sigur)...

    De fapt, are cineva o schita de demontare si remontare a interiorului?
     
  10. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    Si la mine se intampla uneori sa`mi zornaie ceva pe la polita din spate. Cat de curand probabil o sa desfintez polita si la masina asta. Cred ca la toate masinile se intampla, de la frig uneori. La mine inceteaza singur acel zgomot dupa ce rulez de cateva ori perdeluta electrica. Daca persista cred ca ar trebui sa o demontezi si sa`i faci o izolare fonica mai sanatoasa.
     
  11. vlad_brb

    vlad_brb 5th Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2010
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Mercedes Benz C250
    Daca te mai intereseaza schita de demontare iti dau eu pe sfarsitul saptamanii ceva care sa te ajute cat de cat.. Si mie imi vibreaza polita respectiva dar mi-a fost cam lene sa o mai desfac.. Sau daca vrei mai repede vezi ca gasesti in elsawin.
     
  12. ki77 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2012
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A4
    Cum pot sa scot butonul de la frana de mana ? Nu mai merge si ma gandesc ca in cazul cel mai fericit ar putea fi si un contact imperfect acolo sau altceva.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Mar 2012
  13. vlad_brb

    vlad_brb 5th Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2010
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Mercedes Benz C250
    Ma uit eu in elsawin mai tarziu cand ajung acasa si iti pun ceva poze daca sunt..
     
  14. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Cine stie ce este obiectul incercuit ?
    Nu am vazut absolut nici un cod pe el.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cred ca Unitatea de Management a Bateriei. Nici nu cred ca o sa gasesti cod decat daca o demontezi dar nu-ti recomand acest lucru.
     
  16. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    Probabil ca da - unitatea de management a bateriei. La mine nu se afla nimic in zona aceea si la reprezentanta mi sa spus ca nu am calculator de management al bateriei, deci ar putea sa fie o explicatie.
     
  17. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Multumesc pentru informatii ;)
    De asta am si intrebat pentru ca am vazut B8-uri fara acea unitate acolo ...
     
  18. bobe_cb 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2009
    Locație:
    Medgidia
    Masina:
    Audi a4 2.0 tdi 2008
    cum demontez clima si radio cd-ul la a4 b8?

    Am o problema la masina: cineva a scapat suc pe bord si s-au lipit butoanele de la radio cd si clima (daca apas pe ele raman bagate inauntru, nu mai revin). Cine poate sa imi spuna cum pot sa le scot pe amandoua din plansa de bord ca sa le pot curata. Multumesc anticipat
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Iun 2012
  19. lile

    lile 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2012
    Locație:
    Târgu Jiu
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI 2009
    Marius CAGA apreciază asta.
  20. bobe_cb 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2009
    Locație:
    Medgidia
    Masina:
    Audi a4 2.0 tdi 2008
    Multumesc mult!!
     

Distribuie pagina asta