1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Demontarea / Montarea Emblemelor Auto - cu ce le lipim si cum stergem/curatam lipiciului/adezivul

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de raom, 13 Feb 2009.

  1. jonix

    jonix 6th Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 Avant 1.9 TDI, 85kW AJM, Tiptronic, B5-06.2000
    eu nu am contestat ca solutia minune pe care o folositi voi cu succes nu ar fi buna.. dar am specificat ca cea mai la indemana oricui ar fi benzina... treaba cu matuitul in timp nu este o dovada, portiunea care crezi se matuieste in dreptul rezervorului daca mai pica pe ea benzina este la fel de matuita ca si restul masinii, fac colantari si decolai de adezivi de peste 10 ani, crede-ma nu am avut neplacuta surpriza a matuitului de care spui.
    Pana la urma, fiecare foloseste ce crede de cuviinta, dar eu garantez ca benzina nu face rau vopselei de pe masina.. bine, daca o speli cu kerosen nu mai garantez.. :))
     
  2. upgrade

    upgrade 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2008
    Locație:
    bacau
    Masina:
    audi a4 2002 1.9 101cp
    diluant de la guzuchim face minuni.dati cu o carpa imbibata pe deasupra lipiciului si pe urma razuiti foarte usor cu o cartela telefonica romtelecom.si veti ramane uimiti cat de usor se ia plus ca nu matuieste vopseaua absolut deloc.incercat cu scuuces pe vopseaua visinie metalizata a unui bmw
     
  3. colin 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Kia ceed, 1.4, 2008
    Te-ai uitat in lumina sa vezi rezultatul? Am indoieli serioase mai ales ca ai razuit cu cartela.......
     
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu mai au voie sa foloseasca deoarece diluatul nu e ecologic. Si prea ieftin... incat nu fac altii bani.
     
  5. Avant.

    Avant. 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2011
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    A4 B5 1.9 TDI Avant
    Au la 3M un spray care face minuni, aplici spray si dupa aia stergi cu o carpa.
    Am curatat un logan taxi dupa ce a fost scoasa folia, nu mai stiu exact cum se numea, era negru flaconul si era 3M . Miroase si frumos :) si sigur nu afecteaza vopseaua.
     
  6. bogdan_TM

    bogdan_TM 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 | 2008 | 2.0 TDI (CAGA)
    Demontarea Emblemelor Auto - DIY

    Salutare! Dupa mai multe cautari pe forumuri am reusit si eu sa imi demontez emblemele cu modelul si motorizarea masinii, pentru a avea un "clean look" si am si filmat operatiunea pt ca ma gandeam ca poate va fi folositoare si pentru altii.

    Totul incepe cu o cafea fierbinte si intr-un loc unde-ti poti vedea linistit de treaba...garajul. "Instrumentele" necesare (asa cum se poate vedea in poza 2) sunt:
    - sticla cu apa calda/fierbinte cu dopul gaurit
    - feohn - uscator de par
    - spray care inlatura urmele de adezivi
    - ata dentara
    - carpa

    Deoarece am avut parte de o zi ploioasa, nu am mai reusit sa spal masina, asa ca am spalat local zona de lucru... Am incalzit emblemele cu uscatorul de par, (desi asta nu se vede pe video) pentru a inmuia adezivul de pe spatele lor, pentru a le putea inlatura cat mai usor... Apoi am folosit ata dentara (asta am avut pe-acasa), dar se poate folosi si ata de pescuit (naylon-ul acela) pentru indepartarea emblemelor. Urmeaza indepartarea avezivului cu mana si cu spray-ul special. Daca nu aveti spray, dupa indepartarea adezivului cu mana se poate face un polish local... Si cam asta a fost...

    ...nu stiu de ce nu pot uploada vide-ul aici, asa ca va dau link-ul: http://www.youtube.com/watch?v=0-2HdjoaXfs&feature=youtube_gdata_player
     
    Ultima editare: 6 Apr 2011
    B.Stefan apreciază asta.
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In acest topic se vor posta doar proceduri de montare si/sau indepartare a emblemelor si inscriptionarilor aflate pe masina. Restul comentariilor de orice fel vor fi sterse fara explicatii.

    O zi buna
     
  8. SV 23 FBI

    SV 23 FBI 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Oct 2011
    Locație:
    Torino
    Masina:
    A4 B9 2.0 TDI quattro 190 CP DETA 2016
    A incercat cineva sa indeparteze cele 4 cerculete pe spate ? Banuiesc ca metoda e similara. In schimb cu cele din fata cum se procedeaza.Vreau sa le schimb si mi-e frica sa nu rup ceva :).
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pentru indepartarea emblemei spate se aplica procedura de mai sus. Pentru demontare emblema cromata din grila fata procedezi in felul urmator:

    Demontezi bara fata. Scoti grila din bara fata si dupa aia intorci grila in sus si vei observa niste picioruse ale emblemei cromate (cele 4 cercuri). Cu o surubelnita mica apesi cu grija piciorusele elastice ale celor 4 cercuri care sunt prinse in grila si o sa vezi ca elementul cromat va iesi.

    Te sfatuiesc sa faci acest lucru la caldura pentru ca grila fata si implicit embema cromata este dintr-un plastic tare care la aceasta temperatura exterioara este foarte casant si risti sa rupi ceva pe acolo daca faci aceasta operatiune afara in curte. Bafta.

    O seara buna
     
  10. SV 23 FBI

    SV 23 FBI 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Oct 2011
    Locație:
    Torino
    Masina:
    A4 B9 2.0 TDI quattro 190 CP DETA 2016
    Multumesc de explicatie :) O parte din mine spera totusi sa pot da emblema jos fara a demonta nimic altceva, dar e bine si asa.

    O seara buna si tie.
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai cum sa demontezi emblema cromata fara sa demontezi pentru ca sa scoti grila. Am facut aceasta operatiune, de scoatere a emblemei cromate, pentru vopsirea grilei de la masina mea si nu exista alta metoda.
    Chiar daca smulgi emblema din grila fortat, risti sa ramana piciorusele de plastic ale emblemei vechi infipte in grila si nu mai poti pune inapoi o emblema noua. Bafta oricum.
     
  12. Cucu Andrei

    Cucu Andrei 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Mar 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B5 1.8T quattro
    Eu am fost mai ghinionist, au inceput prin inlaturarea T - ului de la 1.8 T apoi la scurt timp a disparut si cel cu quattro. Dupa 3 luni dispare si sigla cu Audi de pe aripa stanga. Pe primele 2 le-am lipit cu banda dubla adeziva inapoi pe cea cu Audi de pe aripa nu o am. Asa ca lumea e plina de idioti.
     
    Misu77 apreciază asta.
  13. discipolu 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 2.0 TDI 2007
    Toate emblemele, ornamentele se lipesc cu banda dublu adeziva. O sa tina fara nici un fel de probleme cu picatura, silicon, mastic de parbriz sau alte solutii care s-au mai dat pe aici, dar problemele o sa apara in momentul in care trebuie date jos (de exemplu pentru o vopsire).
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se da jos foarte simplu orice ornament lipit pe masina. Cu o guta sau ata dentara. Lipiciul in exces se scoate cu o rola/panza de teflon, pasla sau o guma speciala de la Wurth atasata unui polizor portabil (flex, bormasina, freza) cu variator de turatie a vitezei. Simplu. :)
     
  15. ksk1234

    ksk1234 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2011
    Locație:
    BUZAU
    Masina:
    Audi A7 2016
    Dezlipire

    Stie cineva cum dezlipesc semnele de la motorizare de pe portbagaj ..(1.9tdi ..bla bla ) ...
     
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai citit explicatia data de Cristi in postarea de dinaintea ta? Eventual poti incalzi putin zona cu un feon.
     
  17. sergiud3

    sergiud3 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2012
    Locație:
    Oradea, Bihor, Romania
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI (BPW)
    Salut!

    Masina mea a venit fara sigla (inelele) de pe portbagaj (nu stiu cine si cum a dat-o jos).
    Acuma vreau sa imi cumpar una si sa o pun la loc.
    Stie cineva care sunt dimensiunile si unde anume vine pe portbagaj? Sa nu ma trezesc ca e mai sus, mai jos sau intr-o parte sau alta.

    Merci!
     
  18. B 26 VAM

    B 26 VAM 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi RS6 C7.5
    ELSA iti spune exact unde anume vine pozitionata emblema.
     
  19. Alinware 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2023
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 sportback, CGLC 2.0tdi 177cai , 2012
    Salut,
    La masina din profil aun Audi A5 sportback, 2012, in urma unei lovituri am fost nevoit sa revopsesc haionul. Sigla cu cele 4 cerculete a fost lipita cu banda dublu adeziva (3M) care mi s-a parut groasa, foarte vizibila din lateral si per total inestetica. De asemenea, suprafata pe haion unde se pozitioneaza fiind curbata, zona din mijloc (adancita) a siglei era "in aer", banda nefiind suficient de puternica incat sa o tina lipita. Mi-a fost schimbata banda respectiva cu una mai subtire, putin vizibila, dar care dupa o zi s-a dezlipit si jumatate din insigna nu mai sta lipita, in mod cert va cadea cu totul.
    Aveti vreo recomandare concreta, de banda si operatiuni de montaj, care sa asigure si o buna aderenta pe zona curbata ?
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    De ce n-au inlocuit sigla cu una noua (care vine deja cu banda dublu-adeziva pe ea) ?
     

Distribuie pagina asta