1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Deschidere/Inchidere Portbagaj - Mecanismul de inchidere (yala) la A6 C5 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de Piterpan, 18 Sep 2009.

  1. Audi-Quattro

    Audi-Quattro 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2008
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Audi A6 1.8T 150 CP
    Am schimbat amortizoarele la portbagajj a 2-a oara. Prima data am luat cu varf de fier/aluminiu si va spun ca se strica repede, nu rezista la frig
    Sa cumparati din acelea cu varful de plastic asa cum vedeti pe desen, sunt scrise cu scris albastru asa ca la originale.
    Costul e de 200 lei (MD) = 50 Roni fiecare.

    [​IMG]
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Noi 2012
  2. uzzy2008 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    audi A6 1.9 TDI, 2002, AVF
    Salut. Poate cine sa-mi spuna unde gasesc asa ceva??
    [​IMG]
     
  3. atomixa6

    atomixa6 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2013
    Locație:
    Resita, Caras-Severin
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI Quattro 132kw, 12/2000, AKE
    Incuietoare portbagaj spate

    In primul rand va rog sa nu radeti de mine dar chiar am o mica dilema, cheia masini (acea cu chip) se potriveste si la incuietoarea din spate? ca incerc de 2 zile sa bag cheia si nu intra, e oxidat acolo am curatat cu spray si cu ce am mai putut, am desfacut mecanismul tot dar nu si incuietoarea. Normal nu trebuie sa fie aceasi cheie? Masina este A6 2,5 TDI Quatro anul 12/2000.

    Multumesc
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Normal, asa ar trebui, sa fie aceeasi cheie. Ori ai mecanismul defect, ori a fost schimbat butucul la portbagaj sau cheia masinii. :)
     
  5. atomixa6

    atomixa6 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2013
    Locație:
    Resita, Caras-Severin
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI Quattro 132kw, 12/2000, AKE
    Ok si daca mecanismul este stricat mai mult oxidat ca ce mizerie am scos din el cu o surubelnita mica... se poate repara sau trb inlocuit? Se poate face pentru cheia mea ?
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    O sa mearga cheia existenta in continuare. Trebuie doar sa-l cureti foarte foarte bine. (poti sa dai jos contactul, sa-l lubrifiezi din abundenta cu spray/solutie de curatat, apoi tii apasata cu un ac acea bucatica de tabla care culiseaza inauntru si sufli interiorul cu aer ca sa iasa mizeria dupa ce se inmoaie)
     
  7. atomixa6

    atomixa6 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2013
    Locație:
    Resita, Caras-Severin
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI Quattro 132kw, 12/2000, AKE
    Am curatat mult la ea si intra jumate de cheie... m-am gandit si eu cu acul ma duc sa incerc chiar acum
     
  8. GLS

    GLS 5th Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2013
    Locație:
    Oxford & London
    Masina:
    Audi A4 B6 Cabrio 1.8T 2003 Ex Audi A6 2.5 TDI 2003
    De ce nu functioneaza butonul de portbagaj dupa telecomanda? Il tin apasat 2 secunde, scoate un sunet ciudat la portbagaj si nu se deblocheaza.
     
  9. atomixa6

    atomixa6 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2013
    Locație:
    Resita, Caras-Severin
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI Quattro 132kw, 12/2000, AKE
    Revin cu problema mea, am curatat astazi toata ziua la el, am scos tot butucul si tot mecanismul inclusiv plasticul din exterior cu numerele si ce mai e pe acolo, am curat, am dat cu spray, cu acul, cu surubelnita, cu o foarfeca, am deblocat tot, dupa acea l-am bagat in benzina, am taiat o cutie de plastic am bagat benzina si l-am pus acolo, a fost foarte oxidat si in interior si in exterior, dar nimic cheia intra doar jumate. Daca invart rotita aia alba de la mecanismul de sub el, se inchide deci ala are merge, singura problema este ca nu intra cheia.
     
  10. atomixa6

    atomixa6 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2013
    Locație:
    Resita, Caras-Severin
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI Quattro 132kw, 12/2000, AKE
    Ok si revin cu niste poze, butucul ala nu il pot desface de tot? sa ajung direct la dinti aia?
     
  11. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    ofer sprijin in demontarea/montarea capota portbagaj cu echipare/dezechipare pentru A6 C5 model berlina colegilor de pe forum. Tocmai ieri mi-am inlocuit capota portbagaj, am dezechipat-o complet pe cea veche si echipat-o pe cea noua.
     
  12. A(u)di

    A(u)di 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2012
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A4 B5,1.8 NA 20v,125CP,12/1999, Cod motor ARG , FWD
    Salut,ma scuzati daca sunt putin offtopic,dar cum se scoate plasticul de la lampa de iluminat a portbagajului?am incercat sa o scot si a iesit putin ,insa greu,si nu vreau sa o crap :D multumesc.
     
  13. GLS

    GLS 5th Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2013
    Locație:
    Oxford & London
    Masina:
    Audi A4 B6 Cabrio 1.8T 2003 Ex Audi A6 2.5 TDI 2003
    Trebuie sa fie intr-o parte un loc in plastic unde poti baga o surubelnita dreapta, iese putin mai greu. Bagi surubelnita si cu finete il tragi. Vezi ca in partea cealalta ai mufa si cablurile.
     
  14. A(u)di

    A(u)di 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2012
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A4 B5,1.8 NA 20v,125CP,12/1999, Cod motor ARG , FWD
    O mica intrebare am si eu,daca nu va e cu suparare:cum desfac capitonajul de la portbagaj?am inlocuit becul de pozitie de la numar si unul din suruburi s-a rupt de la razant,floarea a iesit dar surubul a ramas acolo...?am desfacut un surub de acolo unde e pozitionat triunghiul reflectorizant si inca unul de unde se apuca portbagajul sa il inchizi(partea dreapta) dar nu vrea sa iasa...am tras mai tare pana la urma dintr-un colt si mi se pare ca am rupt o clema...aveti idee cum se demonteaza capitonajul sa pot ajunge si eu la surubul ala :( ?
     
  15. cristian31ccc 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2015
    Locație:
    resita
    Masina:
    a6, motor 1.9 , model 2002
    închidere centralizată, portbagaj

    Am o problema cu portbagajul la A6 C5. Nu merge deschis decat din cheie si cand apăs clapeta să-l deschid, automat mi se închid toate ușile.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Mai 2015
  16. Amiral001 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2015
    Locație:
    iasi
    Masina:
    Audi A6, motor 2500, 2001
    Postez si eu in speranta ca gasesc aici o rezolvare. De dimineata, am constatat ca butonul portbagajului de la masina aratata in titlu nu vrea sa functioneze. Am pus pe seama frigului si am renuntat. Am incercat dupa-amiaza si stupoare. Nu reactioneaza. Cheia sa invarte in yala, celelalte 4 portiere se deschid, portbagajul nu. Am inteles ca prin masina nu se poate ajunge in interiorul lui. Din telecomanda, pauza si acolo. Ce solutii pot fi aplicate in situatia asta? Cum altfel poate fi deschis portbagajul? Masina e un A6 din 2001, limuzina.
    Cu stima,
     
  17. Amiral001 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2015
    Locație:
    iasi
    Masina:
    Audi A6, motor 2500, 2001
    Subscriu si eu cu o problema. La A6 4b C5 2001, portbagajul se deschide numai din cheie dar nu si din telecomanda. Idei? Am inteles ca ar trebui sa verific un furtun care ajunge la yala? Stie cineva traseul lui? Cu stima
     
  18. anna cps

    anna cps 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    busteni/milano
    Masina:
    audi a6 2.5 avant diesel 2005 numar motor bau037115
    Buna seara la toti.astazi am realizat ca portbagjul nu se inchide bine.decat daca il trantesc tare,daca nu e ca si cum ar fi ceva prins(ca o patura,asta e senzatia).am avut accident frontal stanga dar nu la viteza mare si nu vad ce legatura sa aiba.ce ma sfatuiti?
     
  19. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Sa incerci sa degresezi locul si sa ungi cu un pic de vaselina. E posibil sa experimentezi asta din cauza calduri de afara
     
  20. anna cps

    anna cps 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    busteni/milano
    Masina:
    audi a6 2.5 avant diesel 2005 numar motor bau037115
    Si daca nu merge ce sa mai încerc?
     

Distribuie pagina asta