1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Dezaburire parbriz si/sau luneta la A4 B5 - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de vertical, 29 Iun 2010.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu zic ca butonul e problema. De ce spun asta?
    Pentru ca nu exista alta piesa in miscare (berlina) si cablajul e matisat foarte bine de fabrica.
     
  2. Kla-75 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Apr 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, 1,6 benzina
    Salutare.asa cum am promis revin cu rezolvarea problemei mele. In urma cu aprox o luna am schimbat luneta. Dezaburirea a functionat perfect pana cand vopseaua de pe caroserie sa dus (luneta a fost montatat prea aproape de caroserie, de fapt papucul de plus al acesteia) in momentul cand stratul de vopsea sa dus datorita vibratiilor papucul lunetei facea scurt pe caroserie. Deci implicit am fost din nou in service pentru remedierea problemei. Acuma functioneaza perfect. Multumesc tuturor ptr sfaturi.
     
    coco_catalin apreciază asta.
  3. audi a4 2000 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi a4 1.9Tdi. 90bhp 2000
    Am si eu o problema cu dezaburirea pe spate la un audi a4 b5 din 2000.o mers decand am masina de vreo 5 ani dar de anu trecut numai merge.masina nu a fost lovită în timpu asta.
    Am fost la ELECTRICIAN si o zis ca nu gaseste care e problema.aveti vreo parere?
    Va multumesc
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ai oglinzi incalzite ? Functioneaza ?
     
  5. audi a4 2000 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi a4 1.9Tdi. 90bhp 2000
    Nu am oglinzi încălzite. Ideea e ca a funcționat si dintr-o data nu mai functioneaza.
     
  6. pinga_zlg

    pinga_zlg 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2012
    Locație:
    Sighișoara
    Masina:
    AUDI A4 1.9 TDI 116CP BKE 2005
    Ala nu a fost electrician (chiar daca ai scris cu litere mari). Mergi la unul priceput. Sa verifice continuitatea la firele din luneta, daca vine tensiune la bornele de la lunetă, siguranță din tablou, daca da comanda butonul către releu, daca cupleaza releul. Nu e așa mare filozofie pentru unul care știe unde sa caute.
     
  7. audi a4 2000 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi a4 1.9Tdi. 90bhp 2000
    O zis ca nu primește curent in spate la luneta firul e întrerup undeva.si susținea că masina o fost lovită si undeva firul e întrerup.
    Am fost la un garaj care se ocupă doar audi si va si se zice ca sunt destul de profi, cu toate ca nu prea cred..
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Confirm si eu, aia sunt pe langa situatie. E evident ca nu ajunge curent la luneta, altfel se incalzea... sau era rezistenta in toata luneta intrerupta - ceea ce e mai greu.
    Masina e combi cumva? Atunci cel mai predispus e intreruperea firului in articulatia hayonului.
    Apoi verifici sigurantele.
    Si in ultimul rand, daca iese tensiune din climatronic la apasarea butonului de dezaburire.
     

Distribuie pagina asta