1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Discuri frana /placute sport

Discuție în 'Suspensii si frane' creată de Cata_ADC, 27 Oct 2009.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Am cumparat deja discuri de 312mm si placute ferodo premier, maine vin si suportii de etrier de la un coleg de pe forum si in scurt timp urmeaza sa le pun. le puneam de sambata daca imi trimitea suportii care trebuie. Am inlocuit deja lichidul. Deja ma gandesc la upgrate pe spate la discuri ventilate de A8 de 269mm. Ar avea mare influenta sa trec de la 245 pline la 269 ventilate la discuri pe spate? Ar ajuta mai mult la reducerea distantei de franare? Ma gandeam ca ar mai prelua din sarcina franei fata si franarea ar fi mai eficienta. Tinand cont ca A8 e mult mai greu ca un A4.
    Am pus un link unde se arata ambele modificari, fata si spate cu lista de piese necesare:
    http://www.audiworld.com/tech/wheel1.shtml
     
  2. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Inca o precizare daca vrea cineva sa treaca pe frane de 312mm. Trebuie suporti etrier de Audi TT, exact cum scrie pe acel link. Eu inainte sa stiu de link am luat suporti de A6 si sunt cu totul si cu totul alta mancare de peste. Azi am luat de TT si sambata ii pun.
     
  3. Songoku17

    Songoku17 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Iul 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A 6,2500 TDI-163 hp,2004
    Salutare, astazi am schimbat la masina din semnatura :

    Discuri frana fata + spate ATE POWER (ventilate fata; striatii fata + spate)
    Placute frana fata + spate ATE CERAMIC
    Lichid frana ATE BLUE RACING
    Etrieri fata + spate curatati si vopsiti ROSU

    O sa postez poze in curand. :)
    Franarea e super. :undwech:
     
  4. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Cum is la franare usoara, scartaie ? Si eu is nehotarat deocamdata care sa fie urmatoarele discuri de frana si placute. M-am gandit si eu la combinatia aceasta de ATE power disc si placute ceramic.
     
  5. Songoku17

    Songoku17 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Iul 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A 6,2500 TDI-163 hp,2004
    Salutare,

    NU scartaie ,franeaza foarte bine ,nu intra ABS-ul la franare agresiva ,franeaza super si la viteze de 180-200 km/h,sunt foarte multumit de combinatie ,doar ca am comandat de la COASTA DE EST vopseaua de etrieri 1 kit si nu ajunge pentru etrieri+suporti etrieri fata+spate ,am avut parte de un pasionat de masini ,acesta a demontat /verificat/curatat etrierii +suportii si au fost vopsiti si tinuti la "cuptor" .
    Recomand aceasta solutie :)
    in curand schimb si furtunele de cauciuc cu conducte metalice de la GOODRIGE :thumbs-up:
    ma gandesc la aceasi combinatie si pentru AUDI A3 :whistle2:
     
  6. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Salutare baieti ! am si eu o rugaminte daca ma puteti ajuta.
    Am un A6 din 2001 (fara facelift) quattro , cu motor 1.8T de 110 KW. Am fost la mecanic si mi-a spus ca la urmatorul schimb de placute trebuie sa schimb si discurile.
    Acum, daca tot schimb discurile ma gandeam sa-i pun discuri mai mari si implicit placute mai mari si furtune cu insertii metalice.
    O rugaminte la voi: La A6 daca schimbi discul si-i pui mai mare, ce mai trebuie schimbat ? trebuie sa-i schimb doar etrierul si calaretul pe care se monteaza etrierul sau si fuzeta?
    De care discuri (ca dimensiune ma refer) sa-i pun ca sa se simta o imbunatatire vizibila la sistemul de franare ?
     
  7. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Cred ca la tine e la fel ca la mine, trebuie suporti de Audi TT cu motoare mai mici, discuri de A6, A4 de 312mm si placute pentru aceleasi discuri. Ideea e sa gasesti suporti. Eu am si suporti de A6 facelift quattro de la discuri de 312, dar prinderea e altfel, suportii a gaura, nu filet, si sunt mai mari, i-am luat fara sa stiu si m-am pacalit.
     
  8. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Jack,ia verifica daca nu ai discuri de 312mm,ca parca nu asi crede ca sunt de 288mm.
     
  9. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Nu stiu , la capitolul asta sunt in aer. In tot acest timp ma gandeam si la un lichid de frana DOT 6 care este mai subtire si...deci....mai prompt la franare. Desi nu am ESP eu cred ca lichidul de frana mai subtire ar fi un upgrade. Parerea mea....acum...oricum am schimbat lichidul de frana acum vreo 6 luni si am pus batranul DOT 4 cu vascozitate de 1100. Am vazut ca DOT 6 pentru masinile cu ESP ABS arevascozitatea de 700. Nu stiu ce discuri am, dar mi se pare ca in comparatie cu PASSATUL fratelui meu din 2006 parca franele nu sunt asa de prompte. Placute am pus ATE. Ma gandeam si-i pun aceleasi dimensiuni la disc dar sa-i pun din ala cu striatii pe el (habar nu am cum se cheama) P.S. Salut Cornele....long time no see . Ai disparut o perioada. Nu pot zice ca mi-a fost dor de tine ca interpreteaza lumea :))
     
  10. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Ai pus vreodata roti pe 15" pe masina? Daca da, ai discuri de 288mm.
     
  11. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Jack,vascozitatea lichidului de frana nu are treaba cu franarea,ca nu suntem la uleiuri :);lasa lichidul cu specificatiile producatorului(nu stiu ce DOT se cere la tine),in schimb poti pune unul cu punctul de fierbere mai ridicat,asta conteza!
    Din nou ma indoiesc ca masina ta nu are ESP :);ia in calcul ca masina ta este mai grea ca cea a fratelui tau si sincer,franele de pe A6 mi se par subdimensionate pt gabaritul ei.
    Rezolvarea pt tine,sa nu te apuci de modificari ar fi asa:discuri,placute sport(dar nu f dure) si lichid frana cu punct de fierebere cat mai ridicat;optional,desi nu cred ca-s mare fass daca nu folosesti masina la drag sr fi furtune frana metalice.

    Te salut si eu :)
     
  12. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Nu are ESP . Pe lichidul de frana DOT 6 am vazut ca scrie compatibil cu masinile cu cerinte de DOT 4 dar si cu masinile cu ESP si ABS . Scria pe el ca datorita faptului ca e mai subire are o putere de raspuns mai buna din parte pompei de ABS si are si punctul de fierbere mai sus. Ce discuri si placute sport mi-ai recomanda? Unde pot vedea duritatea placutelor de frana?
     
  13. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Daca nu ai ESP,ce ai,ASR?

    Da si un search google si vezi cum sta treaba cu normele lichid frana.

    Personal,nu-ti pot recomanda nimic sport,pt ca nu am folosit,dar din ce am citit pe ici pe colo,ar fi bune ca discuri ate power,brembo,EBC turbogroove,iar placute ate ceramic,EBC greenstuff si yellowstuff,ferodo ds 2000.Cam astea imi aduc aminte.

    Am preferat sa merg pe etrieri mariti cu placute si discuri standart si sunt multumit de alegere,dar implica mai multi bani cheltuiti.
     
  14. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Nu am buton de ESP la bord ...iar cand patineaza pe gheata sau zapada, nu=mi clipeste nimic in bord. Din punctul meu de vedere imi convine un quattro ...fara sisteme de comanda si control....e mai cool...dar cand o ia nevasta-mea....imi cam da emotii. Cred ca are ceva acolo.....in cutie....sau pnm...vreun EDL sau ceva....dar sincer mie nu-mi apare nicaieri ca ar avea ceva. Daca are....poate nu stiu eu. E totusi 2001 si ar trebui sa aiba ....zic.eu. Cred ca o sa merg pe furtune cu insertie metalica, discuri normale ca dimensiuni dar cu striatii laterale si placute sport. Nu stiu acum , ca am auzit diferite povesti cum ca placutele sport ar fi mai dure, ca afecteaza discul ....etc...
     
    Ultima editare: 6 Dec 2011
  15. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    E imposibil sa nu ai macar ASR.

    Lasa furtunele metalice,ca nu-ti trebuie,is bani cheltuiti degeaba,parerea mea;sau astea sunt ultimele care trebuiesc achizitionate.

    Daca folosesti placute sport,care intr-adevar sunt mai dure,trebuie si discuri sport,care si acestea la randul lor sunt mai dure,pt a preveni fenomenul pe care l-ai remarcat:uzura prematura a discurilor.

    Atentie,nici placute f dure nu-ti trebuie,te vei trezi ca scartaie ingrozitor si ca nu ai frana atat timp cat sunt reci.

    Cred ca cele indicate de mine sunt k dpdv al mersului stradal.
     
  16. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    ok, merci mult. O sa vad ce gasesc si o sa te mai deranjez cu ceva daca am nelamuriri.
     
  17. MMA8 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2009
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    S8. 5,2. 2008 B&O,ceramic.
    Jack eu recomand EBC. Am scris undeva mai sus.... Din "păcate" nu am apucat sa le termin pentru ca am schimbat mașina.
     
  18. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    De care EBC,ca sunt mai multe feluri?
     
  19. MARRIUS24 Silver Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi
    Eu recomand ATE ceramic ( discuri si placute ) am avut si EBC turbo groove cu placute redstuff ....dar ATE sunt mult peste.
     
  20. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Cand zici discuri te referi la ATE POWER DISC ? si pe mine ma bate gandu la o combinatie de ate power disc + ate ceramic mai ales ca imediat ce mi se duc placutele actuale trebuiesc schimbate si discuriile.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta