1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Distributia si/sau Transmisia/Accesorii/Auxiliare Motor DIESEL 2.0 TDI la A4 Allroad

Discuție în 'Audi A4 allroad quattro' creată de Mariuz, 1 Mar 2019.

  1. Mariuz

    Mariuz 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2018
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    A4 Allroad B8.5 2.0 TDI 2015 CJCD
    Salutare colegi,vin cu o intrebare si anume; ce contine codul set curea distributie OE VW 03L198119B? Pe langa acest cod trebuie sa mai comand altceva ? Pentru masina din profil.
    Multumesc
     
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ultima revizie e cu F la terminatia codului.
     
    Mariuz apreciază asta.
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Dar de ce comanzi de pe net si nu comanzi de la un magazin local de piese ca sa vezi exact ce este in pachet ? Internetul asta nu trebuie folosit pentru tot ci doar ca si nota aditionala pentru informare si atat. Era greu sa cauti asa cum am cautat eu si ti-am atasata poza cu ce contine kit-ul mentionat de tine ? Nici macar nu stiti sa va ajutati singuri. Degeaba aveti internet si toate informatiile infinite la dispozitie pentru ca nu stiti sa le folositi in favoarea voastra.

    In al doilea rand cum adica daca trebuie sa mai comanzi ceva ? Logic iti mai trebuie obligatoriu pompa de apa de inlocuit si logic schimbi toate rolele (alternator, rola ghidaj si intinzator) si cureaua de la accesorii / auxiliare / transmisie. Degeaba scriem pe forum pentru ca voi nu cititi nimic si daca vi se atrage atentia tot voi va suparati aiurea si inutil.

    1.jpg
     
    Sergio și Mariuz apreciază asta.
  4. Mariuz

    Mariuz 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2018
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    A4 Allroad B8.5 2.0 TDI 2015 CJCD
    Cristi,comand pe net pentru ca la mine in oras cand ma duc cu seria se uita la mine ca la avioane,plus ca las seria si cand ma suna(dupa o saptamana) imi zice: domnle,noi am cautat dar va putem aduce doar am.... Cat despre ce am scris daca trebuie sa comand altceva,da stiu,trebuie sa comand si cele mentionate de tine,atasez codurile. Singura dilema este daca sa comand 03l198119F sau 03l198119B. Sa inteleg ca cel cu F este corect?Tot cu bunavointa voastra am si codurile de mai jos si va multumesc. Cand am cerut oferta pe net,mi a trimis codul cu B la urma,de aici debusolarea,de aia v am intrebat.
    Recomandati sa schimb si 045903119A fulie alternator oe sau ina,valeo?
    Multumesc
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Comanzi cu F. Rola frei = alternator comanzi OE sau Ina sau Gates nu altceva = alta marca.
     
    Mariuz apreciază asta.
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pe partea de role/intinzatoare, in cutiile Gates gasesti SNR. La fel, foarte ok ca si brand.
     
    Mariuz apreciază asta.
  7. Mariuz

    Mariuz 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2018
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    A4 Allroad B8.5 2.0 TDI 2015 CJCD
    Ce ne am face fara voi = am comanda numai prostii, dar ce v ati face voi fara noi = nu ar avea cine va enerva si ati avea zile linistite.

    Multumesc audi66, singura care o voi comanda Gates este fulia la alternator, restul iau OE.

    Multumesc amandurora pentru raspunsuri.
     
  8. Rabih Rockon 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI
    Salutare,
    Vin si eu cu o intrebare.. orientativ la reprezenta cât costă schimbare kit distributie si accesorii, ambele originale.
    Audi A4 Allroad 2.0 TDI 143cp B8 CAGA 2011
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Asta intrebi tu singur si ti se face un deviz pentru piese si manopera. Nu avem de unde sa stim noi asta pentru ca nu lucram la reprezentanta si nu are nici o legatura acest forum cu reprezentanta. Bafta.
     
  10. Rabih Rockon 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI
    Multumesc.
    Întrebarea era orientativa deoarece mai am 20.000 km pana la schimbare si as fi vrut sa stiu cu cât trebuie sa ma pregătesc.
     
  11. Mariuz

    Mariuz 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2018
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    A4 Allroad B8.5 2.0 TDI 2015 CJCD
    In reprezentanta in jur de 3800 -3900 lei estimativ. Dar cu piesele originale cumparate de mine + antigel origine, ulei filtrele toate OE + manopera unui service bun inclusiv completat in carte / aproximativ 2.500 lei. Numai bine.
     
    Rabih Rockon apreciază asta.
  12. Leonard_18

    Leonard_18 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2011
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4, 1.9TDI AVB, 2004; A4 B8 2.0TDI CNHA 2015
    Salut
    Tot pentru A4 b8 2.0tdi CNHA din 2015. Doresc sa schimb distributia, am intrebat si eu cat ar costa si am primit un pret de ~3000 si cu o explicatie ca pretul este mare pentru trebuie inlocuita o curea la pompa de ulei, cureaua nu este scumpa. Doar ca pentru a inlocui aceasta curea sunt necesare mai multe ore de manopera 6 -8 ore pentru ca demonteaza / monteaza destul de mult la motor. Asa este ? , nu sunt impotriva schimbari acestei curele dar nu imi place cum suna demontarea motorului.
    Si ca piese Marca ce recomandati ? de exemplu acu vreo 2 ani ( parca ) lumea nu mai recomanda cureaua de transmisie de la Continental.
    Va multumesc.
     
    Ultima editare: 21 Sep 2021
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    04L 198 119 A era codul kit-ului de distributie pana in 01.2021 cand l-au schimbat in 04L 198 119 K (costa in jur de 700 ron original) sau poti opta pentru Conti, INA, Gates, Dayco.
    03L 121 011 P - pompa de apa
    04L 115 264 A - curea pompa de ulei (pune OE sau Gates)

    Nu iti place cum suna demontarea motorului ? Se demonteaza anumite repere/anexe, nu au treaba cu motorul in sine.
    Trebuie sa dea jos pompa de ulei pentru a inlocui cureaua, este de munca, se demonteaza jugul motor, baia de ulei, pompa.
    6-8 ore nu, in jur de 3-4 ore dureaza sa demontezi/montezi tot.

    upload_2021-9-21_11-49-2.png
     
  14. Ovidiu Timisoara 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2022
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Salutare,
    Sunt nou pe forum și sper sa postez in locul potrivit. Am comandat un A4 Allroad din 2018 2.0 tdi 163 CP. Masina a venit din Germania pe platforma. Când a ajuns acasă am observat 2 probleme: scârțâie cureaua de acesorii și când iau maxim stânga și merg la relanti/întorc masina, îmi intra cumva in rezonanta habitaclul aud un huruit/Vibrație ca un bass de frecventa foarte joasa.
    Masina este momentan la Audi Porsche Timisoara, băieții spun ca nu își dau seama exact ce este.
    Vreo sugestie ? Mare mulțumire.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, sa schimbi/inlocuiesti tot ce tine de auxiliare / accesorii / transmisie. Asta pentru inceput pentru a elimina niste cauze. Inlocuieste toate rolelele: cea de jos de la AC cea de sus de la alternator si inlocuiesti intinzatorul cu totul NU doar rola intinzatorului si bineninteles cureua. Cureaua o cumperi OE sau Dayco sau Hutchinson sau Gates, nimic altceva nici macar marca Continental (a ajuns o mizerie cureaua Continental). Pentru role si intinzator cumperi piese OE sau marci consacrate (Ina, Fag, etc.) NU cumperi Febi sau SWAG sau alte mizerii.

    In plus citeste toate topicurile despre transmisie / accesorii / auxiliare si distributie de pe acest forum (din toate ariile).

    Cand te inscrii pe un forum NU incepi cu intrebarile ci incepi cu cititul (luni de zile) fara sa intrebi nimic pentru ca sa inveti.

    Un forum functioneaza in felul urmator: dupa ce ai facut tot ce era de facut (diagnoza, reparatii, demontare, inlocuire piese defecte cu alte piese noi si originale, curatare senzori si asa mai departe) si ai epuizat toate solutiile, atunci cand ai probleme, citesti si intrebi pe forum. Tu ai procedat exact invers.

    Ulterior trebuie sa scrii si sa spui cum ai rezolvat o problema pentru ca un forum asa se construieste, nu pe intrebari ci despre cum am rezolvat o problema. Bafta.
     

Distribuie pagina asta