1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Distributia si/sau Transmisia/Accesorii/Auxiliare Motor DIESEL 2.0 TDI la A4 B8 - diverse probleme

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de bogdann, 25 Iun 2012.

  1. anditm

    anditm 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2014
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi a4, 2.0, 2009
    Multumesc de raspuns!
     
  2. valy_891989

    valy_891989 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    botosani
    Masina:
    audi A4 B8
    Salut,
    Am si eu o intrebare: am cumparat un audi A4 B8 in 2016. Masina este din decembrie 2013 si are motorul ala nou cu 150 cp. Cand am cumparat-o am verificat curea de distributie si parea a fi noua adica scrisul de pe curea era foarte clar nu se vedea a fi tocit. Am plecat cu masina din Spania in Romania si inapoi in Spania. Am facut cu ea pana acum cam 12.000 km. Ar trebui sa schimb distributia sau as putea sa mai merg cu ea asa tinand cont ca nu stiu cati km are distributia.
     
  3. romy.b Platinum Member

    Înscris:
    9 Mar 2013
    Locație:
    Rădăuți / Suceava
    Masina:
    audi a4/AWX/2002, Seat Leon 1P/BXE/2009, passat cc 2011/cbab
    Distributia se schimba la numarul de kilometrii si nu la traseele parcurse. Tu daca nu stii cati km are actuala distributie, dupa caz o schimbi sau nu.

    Nu pot sa ti dau nici un sfat, pot sa ma repet doar, daca nu stii cati km are distributia schimb-o, restul e polemica.
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  4. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    Noua este doar atunci cand o scoti din cutie si o pui pe motor, dupa primul km este SH, ca se toceste scrisu sau nu, exact cum a spus romy, e polemica. Daca vrei sa te risti , te risti pana se toceste scrisu , mai dai o tura, mai dai jos capacul de la distributie, mai verifici samd :))..daca vrei sa stai linistit si sa nu mai astepti pareri de pe un forum, despre o distributie despre care numai tu sti cum este , atunci o schimbi si ai terminat povestea.
    Si in plus, distributia nu inseamna doar o curea! Mai sunt role care pot sa-ti arunce cureaua si sa faci praf motorul.La mine cureaua la 163k km reali era aproape perfecta, cu scris pe ea, dar rolele erau praf, cand le-a dat mecanicu jos am vazut ce joc mare aveau, asa ca poate ajungi in Romania , dar nu-ti forta norocul !
     
  5. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    Verifica si tu istoricul masinii vezi daca a fost schimbata. Daca nu zi-ne cati km are masina, de regula atata timp cat nu prezinta mici crapaturi/fisuri inca este in regula.
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  6. valy_891989

    valy_891989 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    botosani
    Masina:
    audi A4 B8
    Pai am luato cu 160.000 si acum are cam 175000
     
  7. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    Daca ochiometric cureaua se prezinta bine atunci stai linistit pana la 210k.
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  8. romy.b Platinum Member

    Înscris:
    9 Mar 2013
    Locație:
    Rădăuți / Suceava
    Masina:
    audi a4/AWX/2002, Seat Leon 1P/BXE/2009, passat cc 2011/cbab
    Si"ochiometric"ce inseamna??
    @Clauu ai avea curaj sa i spui unui client(daca ai fi prestator de servicii)sa umble linistit cu masina ca ochiometric se prezinta bine/sa i oferi garantia ca nu se intampla nimic??
     
  9. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    S-a tot explicat pe aici ce inseamna, cum iti poti face macar o idee referitor la uzura si etc. Ramane ca el sa decida ce face mai departe si ce sfaturi ia in considerare. Eu unul nu as schimba-o decat daca si-a atins nr de km ori starea ei mi se pare precara desi nr de km nu si l-a atins. Ca prestator de servicii ar fi in interesul meu sa il conving sa si-o schimbe ;)
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Aici nu vorbim de interese.

    @valy_891989 Daca ai siguranta ca acei km sunt reali si istoricul din reprezentanta bate cu ce-i in cartea service, poti sa mergi linistit pana la 210.000 cand Audi recomanda schimbul distributiei.

    Daca nu ai siguranta nr. kilometrilor afisati in bord, schimba omule distributia ca nu este o avere si nu o faci in fiecare saptamana. Asta pentru siguranta ta si a masinii tale.

    Daca esti genul "lasa ca merge", cine suntem noi sa spunem altceva ? Da-i bataie mai departe.
     
  11. valy_891989

    valy_891989 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    botosani
    Masina:
    audi A4 B8
    Multumesc pentru raspunsuri... Cred ca o sa o schimb ....mai bn sigur decat in dubii
     
  12. romy.b Platinum Member

    Înscris:
    9 Mar 2013
    Locație:
    Rădăuți / Suceava
    Masina:
    audi a4/AWX/2002, Seat Leon 1P/BXE/2009, passat cc 2011/cbab
    Buna alegere daca nu stii exact situatia masinii!!
     
  13. vladulescu bogdan claudiu

    vladulescu bogdan claudiu 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2016
    Locație:
    germania niedersachsen herzberg am harz
    Masina:
    audi a4 2.0 tdi quatrro (2010)
    Sa nu fie T.p.u.-ul masinii ca asta e scump,mult succes!
     
  14. dRN

    dRN 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Aug 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 Avant, Quattro , 2.0 TDI, 2016
    @audi66 Ma poti ajuta si pe mine cu codurile pentru kit-ul de distributie si pentru setul de accesorii ?

    WAUZZZ8K5CA100565

    Multumesc !
     
  15. flawyl31

    flawyl31 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Iul 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 8+1 LLA, CAGA
    Salut,
    As avea nevoie de ceva ajutor. Pentru modelul meu vreau sa schimb distributia si transmisia cu toate rolele si ce mai trebuie, dar nu sunt sigur ca ce gasesc pe aftermarket e tot setul. Ma poate ajuta cineva cu niste coduri sau detalii. seria WAUZZZ8K39A136697 , A4 avant CAGA, 143 .
     
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Daca vrei si altceva, fii mai specific.
     
  17. petrisor flavius 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 2009, 2.0 143 Caga. Lla
    cred ca e ok. Multumesc. O sa caut toate uzabilele care tin de distributie. Sa vad cam in ce pret ajung. Stima
     
  18. flawyl31

    flawyl31 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Iul 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 8+1 LLA, CAGA
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ca sa nu incepem sa adaugam inutil pagini citeste toate topicurile de pe forum despre distributie la motoare diesel. O zi buna
     
  20. petrisor flavius 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 2009, 2.0 143 Caga. Lla
    asta am facut, cel putin la modelul meu pe care il am de doua saptamani. am fost cu masina si la mecanic si doar iti ia banii, ca mai apoi sa afli cu stupoare ca masina e ok. Revenind la distributie , alt mecanic imi ia sa o schimbe manopera si piese aproape cat la reprezentanta, tocmai de aia miam luat inima in dinti sa studiez si sa cer sfaturi. Am citit ore intrgi forum despre si toata cartea auto am luato la rasfoit. Deci mulțumesc, o sa fiu mai subiectiv pe viitor.
     

Distribuie pagina asta