1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Distributie Diesel A3 8L- piese folosite - costuri - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de i_vasea, 8 Aug 2012.

  1. i_vasea 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 1.9 2003
    Salut,
    Am un Audi A3 8L 2002 1.9TDI 131 cai si in curand trebuie sa schimb distributia. Anumite magazine de piese auto mi-au spus ca o data cu distributia trebuie sa schimb si un anume " amortizor de vibratie nu mai stiu exact cum se numea dar era ceva de vibratie ". Alte magazine nu stiau despre ce este vorba. Deci mai am ceva de schimbat in afara de kit-ul de distributie ?
    Va rog sa imi recomandati un service si un magazin de unde as putea procura piesele pentru masina si daca ar putea sa imi zica cineva pe la ce suma se ridica cheltuielile. Tin sa precizez ca nu sunt din Bucuresti si de aceea intreb de magazine si service-uri. Va multumesc !
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Aug 2012
  2. BooGyBoy

    BooGyBoy 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2011
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    EX :Audi A3 8L, 1.9 TDI ASZ , 2001 ~250hp ACC : Seat Leon 1M 1.8 20vt FR
    Pai iti trebuie kit de distributie care cuprinde : curea distributie si 2 role (cred).Apoi suplimnetar pompa de apa sida amortizorul de vibratie in cazul in care are probleme.Si ca si pret cred ca undeva la 500-600 ron cu tot cu TVA tot.Iar manopera mai mult de 350 RON nu are cum.Bafta si spor
     
  3. mandolin

    mandolin 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2015
    Locație:
    Alba
    Masina:
    A3,1.9 ASV , 2000
    ma ajuta si pe mine cineva...cum se regleaza avansul la 1.9 ASV din 2000 ?
     
  4. iulianbahnaru 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi a3 1.9 8L LAXRF1 2003
    Salut ,eu am 90 de mii facuti,trbuie sa schimb distributia?
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, trebuie sa inlocuiesti distributia (cu toate piesele de acolo plus pompa de apa) si piesele de la accesorii/auxiliare/transmisie. Se schimba la fiecare 90.000 km parcursi fara limita de ani. Bafta.
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  6. TDIpower

    TDIpower 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2015
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3, 1.9 TDI (ASZ), 2002, 130cp
    Trebuie schimbata, da. Pe mine m-au costat toate piesele + manopera undeva la 1300 lei.
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  7. iulianbahnaru 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi a3 1.9 8L LAXRF1 2003
    Am fost azi la un magazin auto Mi-a spus undeva 500-600 roni ,mana delucru asa scumpa este?
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai informatii partiale. Cine ti-a spus pretul ala ti-a spus pentru niste piese non marca si fara auxiliare/transmisie/accesorii. Manopera pentru schimbarea distributiei si restul ce tine de accesorii/auxiliare/transmisie la tipul tau de masina este minim 400 lei. Bafta.
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  9. iulianbahnaru 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi a3 1.9 8L LAXRF1 2003
    Mi-a zis ca la modelul acesta era cureaua ,2 role intinzatoare si pompa de apa .sa intaleg ca trebuie sa mai intreb in alta parte
    multumesc
     
  10. mandolin

    mandolin 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2015
    Locație:
    Alba
    Masina:
    A3,1.9 ASV , 2000
    Cumpara piesele separat..cureaua undeva pe la 100 lei,conti,pompa apa tot asa..am inteles ca scapi mai ieftin.
     
  11. learn_to_forghive29

    learn_to_forghive29 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 66kw,ALH 90 cp) 1999 5 usi
    Buna ziua.
    Ca si marca de 'distributie' ce recomandati ca si producator? Sunt destul de multe marci si nu stiu care marca ar fi ideala ca si kit de distributie pt un audi a3 8l ( 66kw, 90 cp ).Daca se poate bineinteles sa mi se spuna la cat se schimba distributia la peste 20 mii de km ?! Eu in momentul de fata am 214 km , si stiu ca am facut o pe la 180 ?!

    Multumesc!
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ca si numar de km. la cat se schimba distributia scrie in acest topic cateva mesaje mai sus. Ca si marca pentru kit distributie mergi pe Dayco, Gates si /sau Conti Continetal iar la auxiliare / accesorii / transmisie cumperi role INA inclusiv rola de la alternator si intinzatorul Litens cu o curea din cele trei marci mentionate anterior.
    Inca ceva: vezi ca profilul tau este incomplet si prin urmare te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina care o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi despre cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
    vladliviu85 apreciază asta.
  13. rmi

    rmi 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iun 2008
    Locație:
    Resita
    Masina:
    Audi A3 (8l) 2003 5 usi 1.6 (BFQ)
    Salut
    Pentru masina mea, 8L 2003 1.6 BFQ ce sa mai schimb pe langa cureaua de distributie?
    Mentionez ca masina are doar 70.000 km dar tinand cont ca are 14 ani si cauciucul e cauciuc...
    Multumesc
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Role, intinzator, pompa de apa, termostat, curea accesorii + rolele aferente.
     
  15. rmi

    rmi 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iun 2008
    Locație:
    Resita
    Masina:
    Audi A3 (8l) 2003 5 usi 1.6 (BFQ)
    Adica tot :)
     
  16. Campers 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2017
    Locație:
    UK
    Masina:
    A3 1.9 2002
    deci 1.9 asz a3 2002 are amortizor vibratii sau nu ? dau comanda online si nu vreau sa-l iau daca nu-mi trebuie !
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Si unde dai comanda on-line, la cofetarie ? Orice magazin on-line cu pretentii iti cere VIN-ul odata cu comanda (sau suna dupa ce plasezi comanda) pentru a verifica compatibilitatea pieselor cu masina ta.
    Tu nici macar nu stii ce trebuie sa cumperi dar totusi o faci on-line, buna treaba.

    Motorizarea ta nu are nici un amortizor de vibratii, are doar o rola de intindere si una de ghidaj.
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  18. Campers 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2017
    Locație:
    UK
    Masina:
    A3 1.9 2002
    De cumparat o cumpar de pe ebay , si la unii vanzatori ar reiesi ca are . De asemeni si pe unele site-uri romanesti ,am gasit kituri distrbutie ina pentru 130cp cu amortizor .

    Din ce am citit pe site-uri , ar fi reiesit ca nu are , dar sunt useri care vorbesc aiurea si incurca treburile .
    exemplu , al 2lea post de aici.
    multam pentru raspuns , cand se incalzeste ma apuc de treaba ! :)
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu doar ASZ exista de 130 cai, deci sunt kit-uri cu amortizor de vibratii pentru alte coduri motor.

    Piesele obligatoriu se cumpara dupa seria de sasiu si/sau codul motor, nu in functie de kw si/sau cai putere.
     
    Campers apreciază asta.

Distribuie pagina asta