1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Distributie Diesel la A4 B5 - schimbare - piese folosite - costuri - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de peteruxxl, 6 Mar 2008.

  1. Radu83B

    Radu83B 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 C6 2.0 TDI BRE
    In final am lasat masina la un prieten care isi face singur tot la pasatul lui.
    Din pacate nu ne-am sincronizat cu timpul liber sa fac poze/filmez. Maine o iau
    Daca mai are cineva de facut cate ceva pe la masina ne putem intalni si facem ce ne pricepem, filmam, si apoi bere si pizza, mi-ar place o asa intalnire Clubaudi
     
    Ultima editare: 24 Noi 2014
  2. gtincu 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B5.5 Avant 1.9 TDI AJM 2000
    Distributie AJM

    Salutare, am ramas totusi cu ceva intrebari dupa ce am citit topicul, cine are info va rog impartasiti :).
    -masina din semnatura, 176k km, a doua distributie
    Pe langa kit distributie as mai vrea sa stiu de:

    1.Pompa apa Hepu sau ceva cu palete metalice. Recomandari?
    2. Amortizor vibratii curea distributie, trebuie schimbat?sunt ceva simptome fara sa il probezi cu masina desfacuta?
    3. Amortizor vibratii curea transmisie/accesorii, trebuie schimbat? recomandari producator? Am ceva scartaieli cand virez maxim si cand dau drumul la clima.
    4.Rola alternator se schimba mai usor cand se face distributia?
    5. Termostatul se schimba mai usor tot la distributie?
    6. Preturi manopera are cineva idee? eu intre 300-400 lei stiu.
    7. Sunt 2 curele accesorii, una pe alternator alta pe transmisie se recomanda schimbarea ambelor?
    8. Pret kit conti+pompa apa graf+curea transmisie+manopera=960 lei, 60k km garantie, merge?
    Mersi
     
  3. zolik

    zolik Bronze Member

    Înscris:
    10 Iul 2010
    Locație:
    Tg-Mures TRANSILVANIA
    Masina:
    AJM B5 avant 2001+Altea '06 BJB
    NU ai cititi topicul..sau ai sarit peste cateva postari,altfel stiai ca
    1. se recomanda pompa de apa Hepu..dar surprize pot aparea cu toate piese de renume,am avut si eu personal,deci nu mai am incredere in renume..eu de exemplu acum am Ruville dar am cumparat-o la recomandarea cuiva,de altfel Ruville este doar ambalator..piesa poate fi oem vag..de asta am cumparat-o de altfel se vede stearsa stanta de pe ea
    2.se schimba odata cu curea,obligatoriu,nu stii cand cedeaza,la fel ca si cureaua,de asta se schimba impreuna
    3.daca au aparut scartaielile cand dai drumul la clima verifica intinzatorul de la cureaua de clima,este separata fata de cel de transmisie
    4.nu are importanta,nici o legatura cu distributia,este separata dar daca tot esti acolo da este mai usor,din moment ce este desfacuta fata masinii
    5.nu are importanta,nici o legatura,cu distributia,o schimbi ori preventiv,ori cand nu mai indica corect apa,asta dupa un test vagcom,s-ar putea sa fie si altceva de vina
    6.cam 250-300 roni..sau depinde si de zona,oras etc
    7.sunt doua curele una pe pompa de clima,alta pe accesorii,depinde de cat s-a umblat cu masina,de obicei se schimba cu distributia,dar multa lume o schimba la ochi,dupa uzura
    8.cam pe acolo este pretul
     
  4. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    Ca si o completare la ce a spus Zolik la punctul 3...scartaielile cand dai drumul la clima pot sa provina de la rola compresorului de clima...se poate schimba toata rola(e destul de scumpa) sau se demonteaza rola de pe compresor si se inlocuieste rulmentul....original este Japonez...daca nu ma insel Koyo....costa in jur de 100 ron...la mine l-am inlocuit in urma cu 3 ani si merge perfect ...anul acesta aceeasi "operatie" a suferit si A6-le fratelui meu..."fluieratul" de la compresorul de clima a disparut.
     
  5. gtincu 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B5.5 Avant 1.9 TDI AJM 2000
    Mersi,
    @Zolik, deci sunt 3 amortizoare de vibratii (1 pe ditributie, 1 pe clima si 1 pe transmisie)?
    @Vlad04NOZ, poti sa imi dai un cod de la rulmentul respectiv, sau cum sa il caut, sau unde, caci peste tot apare fulia cu totul, daca e site cu piese poate sa fie in privat sa nu fie publicitate.
     
  6. zolik

    zolik Bronze Member

    Înscris:
    10 Iul 2010
    Locație:
    Tg-Mures TRANSILVANIA
    Masina:
    AJM B5 avant 2001+Altea '06 BJB
    Intinzatorul de pe cureaua de clima este doar o rola,deci nu are rol de amortizare doar de intindere
     
  7. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Nu e obligatoriu sa schimbi rola compresorului.Schimba cureaua mai intai si vezi dupa aia. Poate sa scartaie si cureaua de la accesorii cand dai drumul la clima. Nici rola intinzatorului nu e obligatoriu sa fie schimbata.
     
  8. risca 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi, 1,9 tdi, 1996
    distributie

    cine poate sa-mi spuna la cati km se schimba distributia la 1,9 tdi/1996 ?
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca o sa citesti acest topic integral unde ti-am mutat mesajul si unde trebuia sa scrii ai fi gasit. Se schimba din 90.000 Km in 90.000 Km. Data viitoare te rog foloseste functia Cauta a forumului si scrie mesajele in topicurile potrivite nu unde crezi tu de cuviinta.
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Aaa, Cristi... prima distributie la 90.000 km. Urmatoarele la 60.000 km SAU 4 ani. Oricare din astea, ori km, ori anii cer alta distributie. Sa zica mersi daca il tine pompa de apa 70.000 km ca la 90.000 km nu cred ca ajunge.
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se face tot la 90.000 conform Elsa. Si pompele tin si mai mult de cat ai zis tu. :) Eu mi-am schimbat-o degeaba la 130.000 km si aproape 8 ani de cand am masina acum 2 saptamani (cand am inlocuit distributia) dar am zis sa o fac ca tot am umblat acolo si tu stii cat este de desfacut daca se strica pompa. Bafta.
     
    Ultima editare: 26 Sep 2015
    vladliviu85 apreciază asta.
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cristi, contrazic Elsa oricand atat eu cat si altii. Calitatea nu e aia ce crede Elsa ca se gaseste in magazine:

    Pinionul de la vibrochen, care a macinat resturi din pompa de apa:

    [​IMG] [​IMG]

    Pompa de apa, care imi impingea cureaua afara de pe pinioane.:

    [​IMG]


    Pompa de apa avea circa 59.000 km si aproape 3 ani.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pai si eu ce sa-ti fac daca nu ai o sursa sigura de piese ? :)
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Sursa e sigura, marfa nu mai e la standardele care trebuie.
    Si ca sa imi intaresc spusele mele, un prieten a montat 2 pompe Hepu pe 2 masini vag, si nici una nu a rezistat pana la 60.000 km.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Si cand ma gandesc ca a mea e originala la 350.000. :)
    Bine, ca nici nu e acelasi sistem.
     
  16. georgecrisan 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2015
    Locație:
    Alba-Iulia
    Masina:
    A4, 1.9TDI, AJM, 2001
    Astazi am schimbat kitul de distributie si transmisia...va las mai jos informatiile despre costul pieselor si manoperei.
    -kit de distributie cu amortizor de vibratie-CONTITECH 790 lei
    -Pompa apa-HEPU 185 lei
    -Curele transmisie-BOSH-75 lei
    -Antigel 3 llitri-50 de lei
    -Rola ghidaj la A/C- INA-130 de lei
    -Intinzator transmisie-INA 420 de lei
    -Manopera-300 de lei
    La manopera si piese am primit garantie 60.000 km
    Acest post este pentru cei care nu au idee cat ar costa toata treaba cu piese de calitate, sper sa va ajute.
     
    Gogosharu și snap apreciază asta.
  17. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    Pompa de apa Graf la 50000 km deja curgea....deci confirm cele spuse de ovidiutm
     
  18. harbuz costel 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Iun 2016
    Locație:
    ramnicu sarat
    Masina:
    A4,1.9,1997
    Salutare,ma poate ajuta cineva cu codul de la rola întinzătoare de la A4 B5 1997,1.9 tdi AFN.vreau codul dacă se poate la tot ansamblul rolei!
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    De ce nu scrii corect adica de ce nu pui corect intrebarea ? Si pe urma va suparati ca vi se sterg mesajele.
    Vrei codul de la rola intinzatoare de la distributie sau rola intinzatoare (mai bine zis intinzatorul) de la accesorii / auxiliare / transmisie ?
     
    TalosCosmin apreciază asta.
  20. R0R0 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B5 , 1.9 tdi , AFN , 81 kw , 1997
    Salut!
    Sunt proaspat posesor al unui A4 b5 , 1.9 tdi , 110 hp , AFN , 1997. Urmeaza sa schimb distributia si am inteles ca ar fi bine sa schimb si cureaua de transmisie pentru ca tot se umbla pe acolo.
    Acum ...de la magazin mi au spus ca as avea 2 curele si daca vreau sa le schimb ar fi bine sa iau ambele kit uri .
    Intrebarile ar fi :
    - Chiar sunt doua ? - In poze sunt cele doua iar una angreneaza si pompa de apa eu stiind ca este pe cureaua de distributie.
    - De preferat sa iau kit complet sau sa vad la fata locului ?
    - Transmisia se poate schimba si fara a demonta toata fata pentru a rezolva ulterior , daca se impune ?
    Multumesc!
     

Distribuie pagina asta