1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Distributie Diesel la A4 B5 - schimbare - piese folosite - costuri - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de peteruxxl, 6 Mar 2008.

  1. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    O poti schimba singur fara sa cumperi nimic in afara de piesele necesare, asta daca ai habar de ce trebuie sa faci. Daca nu, apeleaza la un mecanic. Este o distributie simpla, trebuie sa tii cont doar de semne si de distanta de 4 mm la intinzator.
     
  2. mordor Guest

    Se pare ca m-am exprimat eu gresit si imi cer scuze.
    Ceea ce vreau sa stiu este cum intru in posesia unui set de blocare distributie (eu nu am piesele acelea de blocaj) si am vazut ca mai trebuie cateva scule speciale(se pot fabrica sau trebuie cumparate?).
    Vorbesc despre ceea ce am vazut pe youtube:
    http://www.youtube.com/watch?v=PwZGG4VXxf0&feature=player_embedded

    Orice indrumare este binevenita.
    Multumesc
     
  3. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Dispozitivele costa 75 ron, parerea mea este ca nu merita banii. Nu le-am folosit niciodata. Doar axul cu came se mai misca de pe pozitie, dar poti folosi un spiral de 6 mm in locul dispozitivului.
    Daca vrei sa cumperi dispozitivele iti dau link, fara sa se considere ca le fac reclama, nu am legatura cu ei, doar ajut un coleg sa iasa din impas
    http://www.sculeserviceauto.ro/eshop/index.php?productID=292
     
  4. mordor Guest

    Multumesc pentru raspuns, o sa-mi schimbe distributia tata socru (mecanic de meserie) insa nu are "ce-i trebuie" - de-asta trebuie sa ma ocup eu.
    In video acela pe la minutul 1.00 apare un fel de scula de blocaj sau ceva asemanator, stii cumva daca realmente trebuie si daca se poate improviza?
    Tu ti-ai schimbat singur distributia?
     
  5. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Mie nu imi trebuie nimic din ce e acolo. Totul se poate improviza. Ai nevoie de doua spirale, unul de 6 si unul de 4.
    Da, eu mi-am schimbat singur distributia, pe a mea si multe altele. Daca vrei o poti schimba singur, e una din distributiile foarte simple. Pentru mai multa siguranta, fa semne cu vopsea pe un dinte de la pinion si pe bloc. Axul cu came il blochezi cu coada unui spiral de 6, iar cu cel de 4 reglezi distanta intinzatorului cum ai vazut in filmuletul postat de tine. Arborele motor nu trebuie blocat neaparat, el sta singur in pozitia lui, trebuie doar sa fii atent la semne atunci cand montezi cureaua sa nu cumva sa se miste accidental. Daca esti atent e floare la ureche, mai ales daca esti ajutat de un mecanic de meserie si el a mai facut astfel de schimbari de distributii de orice fel. Daca crezi ca nu va descurcati, comanda dispozitivele de blocare si esti mai linistit. Cu ele si cu filmul ala nu poti gresi.
     
    Gogosharu apreciază asta.
  6. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Nu stiu cum e distributia la b5 1,9 tdi facelift, dar cred ca e acelasi lucru ca la pre-facelift. In orice caz, cred ca video-urile de mai jos sunt edificatoare. Cel postat de colegul mordor este doar asemanator, acolo nu exista pompa de injectie...

    http://www.youtube.com/watch?v=5mQ-tA-fSQs
    http://www.youtube.com/watch?v=Sy5ugRg927U

    Si daca tot am ajuns aici, pana la urma la cati km se schimba distributia la un AFN ? La 60.000 sau la 90.000, ca masina mea are 290.000 iar ultimul schimb l-a avut la 217.000. Pe curea si pe role + intinzator are 4 cercuri, VW, Seat, Skoda. Cureaua arata foarte bine. Si daca ar fi sa ma apuc, as pune tot elemente OEM, desi nu stiu de unde sa le iau. In orice caz, in lipsa OEM-urilor, as pune curea Contitech sau GoodYear iar intinzatorul si rola as pune INA sau SKF.
    Ce ziceti ?
     
  7. bushman

    bushman Gold Member

    Înscris:
    26 Iul 2009
    Locație:
    București / Titu
    Masina:
    Audi A4 B5 , 1.8 ,ADR, 1996,125cai
    Cum a zis si colegu campary nu va panicati si faceti semne sus la came si jos la arbore si nu o sa aveti probleme daca se misca nu e bai se poate intoarce inapoi la semn fara sa se strice nimic (asta daca se misca f putin gen pana in jumatate de dinte ) .
    Eu am cumparat un marker de retus cu vopsea alba si l-am folosit la marcaje iar distributia am schimbat o singur la benzinarul meu nu e greu trebuie doar atentie si un minim de pricepere pe partea mecanica .
     
  8. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    bushman, departe de mine gandul sa ma "panichez", mi se pare o operatie destul de simpla dar care necesita atentie. Ca dealtfel orice operatie mecanica, electrica, etc. Stiu ca majoritatea posesorilor de autoturisme vad in schimbul de distributie o sperietoare, ca pe mine m-au intrebat multi, mirati : "pai o schimbi tu?!?!?!", de parca demontez te miri ce avion, ca pana la urma, si la ala, mecanica se aplica cam tot la fel...
     
  9. mordor Guest

    @mikaela4 - ai dreptate, trebuie sa fii foarte atent (cel putin asa zice socru-meu) - poate imi zici si mie cum si unde o schimbi (daca esti in strainatate sau acasa - eu sunt in Logroño si e cam greu sa gasesti un loc linistit)
     
  10. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    mordor , acum sunt in Romania, deci pot la o adica s-o fac pe marginea drumului daca o fac repede... No obstante ;) am facut multe reparatii la diverse autoturisme intr-un poligon industrial, intr-un orasel la 13km de Barcelona. Stiu, e riscant, depinde totusi ce repari la masina, ca cel putin in Catalunya, daca te-a prins ca schimbi fluide la auto in strada, ai pus-o ! Daca stai la curte, e alta treaba...
     
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Stai linistit ca si in Romania daca iti cheama cineva politia esti pasibil de amenda.
    Acum 5 minute m-am certat cu un vecin pentru ca faceam diagnoza la o masina in fata blocului. Si mi-a promis ca imi cheama politia la momentul potrivit (adica cand am ceva desfacut la masina).
     
  12. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Ovidiu, inseamna că ai vecini "de treabă"... Nu le-ai spus să ...meargă la " loc cu verdeaţă"?:mad:
     
  13. mordor Guest

    asta e cam exagerat, daca si pentru diagnoza se molesteaza lumea... no comment (menos mal que no vivo allí... - adica mai bine ca nu mai sunt acolo... imi cunosc prea bine "concetatenii") :(
     
  14. bushman

    bushman Gold Member

    Înscris:
    26 Iul 2009
    Locație:
    București / Titu
    Masina:
    Audi A4 B5 , 1.8 ,ADR, 1996,125cai
    Da colegu ai dreptate romanul cand aude de distributie si in general de umblat la un audi zici ca repari un avion si trebuie sa ai pregatire de inginer. Referitor la partea cu umblatul la masina in fata blocului, da si eu cand stateam in Bucuresti eram cu mesterii pe langa mine care ma asistau cu berea in bot si eu schimbam ba uleiul ba franele cu totul, lichide de orice fel, curele, etc., se uita lumea ca la urs dar nu am avut probleme gen sa cheme politia sau chestii de genul acela. Presupun ca ii obisnuiseram de pe vremea cand aveam dacie si la fel o desfaceam in fata blocului, doar segmentare nu i-am facut, in rest a fost facuta bucati :)
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Iun 2013
  15. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Totusi sa nu exageram trebuie scule si indemanare,nu toata lumea are indemanare pe partea tehnica.
     
    Ultima editare: 24 Iun 2013
  16. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Umple-i aluia frigiderul de carne si spune-i ca poti accesa internetul de oriunde, iar tie iti place sa-l accesezi din masina.
    Degeaba cheama politia ca nu are ce sa-ti faca. Trebuie sa dovedeasca faptul ca ai tulburat linistea publica, pe altceva politia nu are competenta. Chiar daca ai ceva demontat, spui ca ajuti un prieten ramas in pana sa isi repare masina sa poata ajunge cu ea acasa sau la service (inlaturati un pericol iminent de ex. poate lua foc,pierde roata, etc). Doar nu ai atelier in fata blocului sa il deranjezi pe ala in fiecare zi.
     
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Stai linistit ca nu am ciocanit, nu am turat motorul, nu am ascultat muzica insa oamenii (vecinii - in speta 2 babe locatare la parter) sunt invidiosi ca vezi doamne mai fac cate un ban si ca am prea multe masini. Dar, hai ca suntem offtopic.
     
  18. conte_hd

    conte_hd 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2012
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi A4 B5 , 1.9TDI - AFN , 1996
    Salut la toti. Astazi a aparut un zgomot ciudat(hashanit,scartait) cand acceleram in zona distributiei.Dupa ce am dat capacul jos am observat ca rola de ghidaj din partea de sus e murdara de ulei intarit si are joc destul de mare.
    Se poate schimba acea rola ghidaj fara a umbla deloc la restul distributiei?Multumesc
     
  19. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Da, poti. Desi nu e recomandabil. Ar trebui sa te uiti bine la curea sa vezi daca nu a fost afectata si e mai greu daca nu ai o vedere completa a curelei.
     
  20. conte_hd

    conte_hd 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2012
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi A4 B5 , 1.9TDI - AFN , 1996
    Salut,Multumesc pentru raspuns.De ce nu e recomandabil? Cum o schimb? Desfac surubul,scot rola apoi o pun pe cea noua? Doar atat?
     

Distribuie pagina asta