1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Distributie motoare diesel 2.5 TDI - discutii diverse - piese folosite - probleme si rezolvari

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de remo, 6 Feb 2008.

  1. realgangsta

    realgangsta 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Volvo s80
    pai am 2,5 tdi 180 cp
     
  2. realgangsta

    realgangsta 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Volvo s80
    si din cate stiu si cea pe lant se schimba la 120.000km parca...nu sunt foarte sigur la cat , insa stiu sigur ca se schimba:)
     
  3. Merlin

    Merlin 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2007
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 3.0 tdi quattro , 4f bmk
    dupa cum a mai fost un topic pe aceasta discutie ma repet



    kit distributie +montaj la sandra la iasi 3500 roni garantie 120.000

    in alte parti in jur de 2400 roni cu tot cu manopera dar garantie 90.000


    have fun
     
  4. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Nu-mi place sa dezinformez ... asta a fost raspunsul celor din service cand i-am facut revizia la 90.000:"stai linistit, tu ai distributie pe lant, si nu se schimba"
     
  5. audiA4_rules

    audiA4_rules 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2008
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A5 B6 - 2004
    zicea cineva pe forum ca i s*a rupt distributia pe lant,se schimba si aia,e clar ca nu tine cat tine un motor audi,dar este clar ca nu la 120.000km,cred ca e mult prea devreme poate 200.000km,nu stiu oricum ar fi interesant sa aflam la cat se schimba si cea pe lant
     
  6. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Ma repet si eu. Date exacte nu sunt dar 250.000 - 300.000 de km te va duce linistit
     
  7. realgangsta

    realgangsta 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Volvo s80
    am sa il intreb pe mecanic zilele viitoare cand imi voi schimba placutele ... si voi sti exact despre ce e vb si la cea pe lant :)
     
  8. realgangsta

    realgangsta 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Volvo s80
     
  9. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Ce n-as da si eu sa am distributie pe lant la 1.9TDI:) Cea pe lant nu se schimba niciodata decat daca se rupe lantul sau intervine joc.N-am auzit sa se umble la astea pe lant....la cele pe curea se schimba pt ca scade rezistenta materialului si exista riscul sa cedeze,dar la lant stiu ca chiar n-ai treaba.Oricum,nu pricep de ce nu le-au pus de la inceput pe lant si abia acum s-au trezit sa le scoata de pe curele.
     
  10. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    pai la motorul asta .cred ca ai codul AKN.
    Distributia se face odata la 120 mii de km .deci la 120.000 ..la 240.000 , 360 mii si tot asa.

    Tu nu ai distributie pe lant ci pe curele. Legat de service-ul care iti da garantie 90.000 km ... nu stiu ce sa zic ... e cam dubios. Posibil sa foloseasca curele de o calitate indoielnica ..si nu merita sa te risti.

    Bafta,
     
  11. clauy3

    clauy3 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Oct 2007
    Locație:
    Cluj-N
    Masina:
    audi a6 avant 2.5tdi
    Eu am schimbato in august 2007 cu 1300 roni la Autofyg in Cluj si mi-au dat 60000 km garantie , asta fara nu stiu ce pistonas ce am inteles ca se schimba odata la 3 schimburi de curele. La motor de 2.5tdi 110 kw AKN
     
  12. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    corect !!
    Si cu ce face PAREREA ta mai avizata fata de a mea ? Oare faptul ca tu indemni omul sa isi puna distributie de pe vapor care sa il tina jumate din cat ar tine una originala ( adica 50 mii km) ???

    Un sfat care sa te ajute: iti cumperi tu piesele de la magazine de profil ( dar sa ai grija sa fie ceea ce trebuie ) si iti schimbi distributia la un service avizat ( agreat, de incredere .. sau ce mai vrei tu si sa iti ofere si ganratie pe ceea ce face) si astfel scapi de reprezentanta care are super preturi la manopera, dar si care isi mai pune si adaos la piese !

    Mult succes !
     
  13. dan_cta

    dan_cta 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 4F
    Curelele originale se schimba la 120.000 km, iar la motoarele cu distributia pe lant cred ca cel mai devreme la 250.000 km sigur.
     
  14. Audi-07-Sil

    Audi-07-Sil 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Piatra Neamt sau Iasi
    Masina:
    Audi A6 1,9 TDI 131 CP model 2003 (facelift + ProLine)
    hmm

    Parerile sunt atat de impartzite, nu vreau sa o credetzi pe-a mea dar cam asta am inteles eu:
    Una la mana si cea pe lantz se schimba la 250.000 - 300.000 km. La mecanicul meu, am gasit un motor de bmw desfacut care necesita schimbarea distributziei (care e pe lantz). Mecanicul pe care il agreez acum e specializat in audi si cred cam tot ce imi spune el (ca si distrib. pe lantz se schimba dar mai rar).
    Eu am motor AVF si mi s-a spus ca marja 80.000-90.000 e cea la care se schimba si nu ar trebui sa existe probleme. M-a costat 350 euro, piesele fiind luate direct din germania, cei de la reprezentantza care mi-ar fi dat aceleasi piese (in cutiutze albe cu emblemele audi, vw, seat, skoda - originale) mi-a cerut 680 euro. (deci aproape dublu)
    A doua la mana pistonasul ala mic e un fel de presa pentru rola intinzatoare, e si el important, dar se schimba la al 3-lea schimb, cum a mai zis cineva aici. In cazul in care pistonasul cedeaza degeaba ai restul distributziei in regula, nu se rup curelele dar nu mai stau "aliniate corect" sa zic asa, deci tot rau.
     
  15. oxybug 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2007
    salutare. Acu 2 zile am fost la un magazin de piese din import, din Timisoara si am intrebat pentru mine. Am un A6, 1,9 tdi, 1998, motor tip AFN. Mi s-a spus k piesele costa 800 ron( curele, role, pompa de apa ) iar manopera la service cam 400 ron. Nu am intrebat dak piesele sunt 100 % originale de la Audi, deci nush calitatea pieselor, eu am intrebat doar informativ. De schimbat distributia, am vazut la mine pe masina k tre sa o fac dupa 50.000 km ( am luat masina anul trecut, mai am 15 000 pana atunci). Are un abtibild lipit, unde scrie la cat a schimbat-o si la cat tre sa o schimbe din nou.
     
  16. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Audi nu face piese!! Poate sa fie inscriptia lor pe piese dar nu ei sunt producatori
     
  17. nykul

    nykul 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    audi a6 2.5 tdi 180cp quatro
    salutare am a 6 2.5 tdi 180cp si miam skimbat distributia si ma costat 1500 ron piese fara manopera ca miam facuto eu cu un prieten
     
    Afigbg apreciază asta.
  18. Merlin

    Merlin 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2007
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 3.0 tdi quattro , 4f bmk
    ceea ce eu iti spun ca un sfat , nu fi sigur cu kitul de distributie doar daca cumperi masina de la un prieten "si nici aceeia nu sunt tot timpul fair play" poate orcine sa puna acel abtipild lipit , daca e cu stampila de la service respectiv si km nu sunt dati inapoi atunci e ok , dar daca nu mai bine faci un efort si schimbi distributia ca sa nu se intample ceva mai naspa.
     
  19. remo 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2008
    Locație:
    cj
    Masina:
    a6,2500,2004
    eu am un a6 2,5...la reprezentanta pe distributie,revizie capete de planetara..oferta 6,800.00lei noi....da poti si mai ieftin...cam jumate.in legatura cu distributia pe lant am si un ford transit 2,4 duratorq cu lant si am fost la revizia de 75000 km.....mi-au zis aia de acolo ca ar trebui scimbata:(...se intide si lantul cica).succes
     
  20. traiansurghe 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mai 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    AUDI A6
    salut

    Salut ,am tot a6 avant din 99 motor AFN am schimbat si eu distributia si transmisia ....piese vorbind de transmisie 2 curele , rola cu intinzator , rola alternator , inca vreo 2 rulmenti producatori numa ina , si febi bilstein folosesc .....ceea ce zici tu cu pompa de apa nu este la modelul asta deoarece pompa de apa este separata si nu se schimba la fiecare revizie ....
    distributia si transmisia ma costat cu tot cu manopera 15 mil cu garantie 90mi km Brasov .SA AUZIM NUMA DE BINE!
     

Distribuie pagina asta