1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Distributie motor diesel 2.0 la Q5 - discutii diverse

Discuție în 'Audi Q5' creată de Cristian Bujac, 17 Ian 2016.

  1. seratonin 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2016
    Locație:
    constanta
    Masina:
    q5
    gata am rezolvat, am si schimbato.
    era blonda gagicuta la vreo 30-35 de ani:))
     
  2. Cipisor 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Q5, 2.0T 8K XCGLBQ1, 2010
    Vad ca inca nu a raspuns nimeni la o intrebare pusa anterior:
    "In primu rand la cat se schimba normal distributia (ce originala cu care vine masina), dar cea secundara?"

    Ar fi de ajutor un raspuns, din cate stiu in manual ar zice ca cea originala se schimba la 170k (parca) dar nu se specifica si anii. Daca masina are deja 7 ani si doar 115k km, ce ziceti? ar trebui schimbata mai devreme?
     
  3. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai pus intrebarea in aria motorului de 2.0 CR iar tu ai la profil 1.9. Care te intereseaza defapt ?
    Actualizeaza-ti datele la profil cu masina pe care o detii, inclusiv cu codul motorului.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In primul rand fa ce a spus Nucu pentru ca altfel mesajul tau nu are ce cauta aici si va fi sters direct si fara alte explicatii.

    Adica te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina care o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.

    Distributia se schimba la numarul de km si atat. Care sunt aia o sa afli daca citesti forumul si toate ariile de pe forum legate de distributie (aria A4 B8 sau A6 C6, A6 C7)
     
  5. Cipisor 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Q5, 2.0T 8K XCGLBQ1, 2010
    Scuze, am updatat profilul (era masina veche trecuta), dar intrebarea am pus-o in locul care trebuie (sper).
    Masina am achizitionat-o recent, este din 2010, are 120k kilometri si vroiam sa stiu daca sau cand ar trebui sa ii schimb distributia/transmisia tinind cont de faptul ca au trecut aproape 8 ani peste ea.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este scris in celelalte topicuri despre motorul asta din alte arii. Trebuia doar sa citesti fara sa intrebi nimic. Daca ai motorizare diesel, se schimba distributia la fiecare 210.000 km parcursi fara limita de ani.
     

Distribuie pagina asta