1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Distributie si inlocuire Accesorii / Auxiliare / Transmisie - motor Benzina la A3 8L

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de cip2712, 7 Feb 2008.

  1. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Exact asta vroiam sa zic si eu, pentru cine are dubii si nu e sigur cand si ce trebuie sa faca asta e cel mai sigur interval, daca il respecti esti in siguranta deplina. :meeting:
     
  2. valyp67 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2008
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A3
    Astia la mine in cartea service e bifat doar o data"ZUSATSLICH ALLE 60000KM"la 117k000km,si deci pana la km astia nu mai are bifat acest ZUSATSLICH ALLE 60000KM daca acesta este schimbul de curea.
     
  3. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Nu stiu exact ce inseamna acest "ZUSATSLICH ALLE" .... :think: si nu vreau sa zic prostii, poate ne ajuta cineva care stie germana.;)
     
  4. sebanab

    sebanab 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8L 1.6 102cp
    Tot ce trebuie sa stiti despre schimbatul distributiei la A3 se afla aici.

    Uitati ce scrie in cartea tehnica a unui Audi A3 din 2002 , la capitolul schimbat distributie:

    IMG_3057.JPG

    Motorul de 1.6mpi 8v 102cp nu apare, pentru el drept urmare se folosesc specificatiile de la motorul 1.8 20v , adica odata la 180.000 km.

    Nu zic ca asa trebuie sa faceti , zic doar ca asa face Audi.
     
  5. ct20bre 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    opel astra
    la motorul de 1.6 75kw 102 cp nu e specificat...asta mi-a spus cineva care lucreaza in germania la audi ... si mi-a zis ca prima data ar fi indicat pe la 120 de mii iar apoi in functie de piesele pe care le pui....deci daca punem niste piese aftermarket in romania trebuie sa schimbam la fiecare 60 de mii...cert e ca nu stiu de ce se agita lumea atat...ca oricum e ieftina treaba asta adica in jur de 6 milioane....si nush care dintre noi de aici tinem masinile mai mult de 120 de mii de km...ceea e e oricum mult....hai noroc si numai bine
     
  6. sebanab

    sebanab 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8L 1.6 102cp
    Jesus man!! Pe ce planeta traiesti!?!
     
  7. ct20bre 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    opel astra
    a, stai ca m-am exprimat gresit....deci ideea a fost asa...."nu stiu care dintre noi tine masinile mai mult de 120 de mii km din momentul in care le-am achizitionat evident la mana doua" ..... asa e mai bine?
     
  8. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Asta parca mai mergeee ... :)
     
  9. sebanab

    sebanab 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8L 1.6 102cp
    Asa merge mult mai bine :)),
    imi scuzi subita indignare...

    120tkm pare o cifra rezonabila pe care si eu ma gandesc sa o respect, si cu siguranta nu voi apuca sa fac urmatorii 120tkm.
     
  10. valyp67 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2008
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A3
    Oameni buni eu vreau sa-mi schimb uleiul din motor cu filtru cu tot si spuneti-mi va rog cati litri de ulei se baga la un schimb de ulei in acest motor de 1,6 de 75kw si de care e cel mai indicat?
     
  11. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    "Zusätlich" inseamna "Suplimentar". Deci in contextul mentionat mai sus: "Suplimentar la fiecare 60.000 de km...".

    In mod normal, in fiecare caiet de service se specifica ce trebuie sa fie efectuat in cursul unei inspectii normale (la fiecare 15 respectiv 30 de mii de km sau 1 respectiv 2 ani, ce intervine prima data - km sau timpul). De remarcat ca aceste lucrari sunt valabile pentru toate modelele/motoarele. Apoi, in functie de motorul/modelul respectiv, in fiecare carte sunt mentionate lucrarile suplimentare care se fac la fiecare 30, 60, 90, 120, 180 de mii de km. Aici apar diferentele care incurca pe foarte multi, de ex. intervalele de schimbat distributia, uleiul din cutia de viteze etc. Daca la un model distributia se schimba la 120.000 de km, asta nu inseamna ca la TOATE masinile Audi sau la TOATE motoarele de capacitatea respectiva se respecta acelasi interval. FIECARE MOTOR ARE CARTEA LUI, si de-aceea este cel mai indicat sa o respectam.
     
  12. sebanab

    sebanab 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8L 1.6 102cp
    Daca stie careva:
    De ce firma e cureaua de distribute ce se afla pe Audi A3 1.6i din fabrica ?
    Voi ce ati pus cand ati schimbat-o?

    Pana in prezent am aflat ca INA ar fi firma, dar ca lumea pune Contitech la revizie.
     
  13. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Mecanicul meu nu a vrut sa-mi puna alta curea decat Gates, cica sunt cele mai bune. :meeting:
     
  14. vasileporav

    vasileporav 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2008
    Locație:
    Jud Mures-Cristesti
    Masina:
    Audi A4 1997
    Sal cine ma poate ajuta si pe mine cu semnele de distributie ca trebuie sami schimb cureaua de distributie si nu as vrea sa-mi stric motorul.E vorba de un A4 1997 1.6 adp motorul.
    Va multumesc , cu respect
    :respekt:
     
  15. sebanab

    sebanab 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8L 1.6 102cp
    Uzura distributiei nu are simptome in mod normal.
    De aceea e asa stresata lumea cu "la cati km trebe schimbata distributia??".
    Cu alte cuvine distributia trebuie schimbata la timp :)
     
  16. anducu

    anducu 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2008
    Locație:
    Radauti
    Masina:
    Audi A3, 1.6, model 2000
    Salutare! Mi-am schimbat si eu de curand cureaua de distributie. Va pot spune ca prima oara a fost schimbata la 113.000 la service autorizat Audi in Germania (deci probabil stiau aia ce fac), iar eu am schimbat-o acum la 183.000 km deci dupa 70.000 km si am schimbat-o cu tot cu pompa de apa role si ce mai trebuie.. si mi-au mai schimbat uleiul si m-a costat in total 870 Ron. Sa va dati cu parerea daca e Ok. Pot sa zic ca mi-a crapat pompa de apa pt ca partea de sus unde e elicea era din plastic si a cedat si a crapat in doua. Acum mi-au pus metalica si cica nu o sa mai am probleme de genu.. Sper sa fie asa!
     
  17. anducu

    anducu 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2008
    Locație:
    Radauti
    Masina:
    Audi A3, 1.6, model 2000


    Salutare!

    Deci acuma ma uitam din nou pe forum si am vazut ce mi-ai raspuns.. apropo de Euro la masina si vreau sa zic ca am ramas :ohmy: pt ca din ceea ce mi-ai aratat tu in linkurile astea de pe site-ul audi.de zice ca la motorizarea 74 KW cu 101 HP ar fi Euro III si.. eu mi-am facut atunci Rar-ul si mi-au zis ca am Euro 2.. deci nu stiu ce sa mai cred! Sunt intr-o ceatza totala! Din cauza ca mi-au trecut Euro 2 a trebuit sa platesc vara trecuta prin iulie-august 1600 Euro ceea ce m-a bagat in groapa.. ca daca era Euro 3 ar fi fost doar vreo 400-500 de euro :( Masina mea e din luna mai 2000.. si tot nu mi-e clar. Deci acolo pe site scrie ceva de genu EU III D (asta pt 74 KW) si pt 75 KW scrie EU 4. Deci nelamurirea mea e de ce la EU III .. e scris cu litere romane si la EU 4 e scris normal? O fi aici diferenta? ce reprezinta D-ul de la EU III D?
    Oare se va face lumina pe strada mea? ::think::anbet:
    Mersi!
     
  18. sebanab

    sebanab 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8L 1.6 102cp
    Masina ta este Euro 3 dar romanii de la RAR curve fiind o iau ca Euro 2.
    AS SIMPLE AS THAT !!
    Nu cunosc detalii despre semnificatia literei "D" dar stiu sigur ca poti obtine un fel de declaratie de la Audi germania cum ca modelul tau are Euro 3 . Este undeva pe forum povestit cum cineva a facut asa ceva.
     
  19. anducu

    anducu 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2008
    Locație:
    Radauti
    Masina:
    Audi A3, 1.6, model 2000
    Aham! Mersi man! Dar cine stie daca mai pot eu sa rezolv ceva.. ca doar mi-am inmatriculat masina de mai bine de juma de an.. si nu cred ca o sa pot schimba ceva! .. dar daca cumva dai de discutia respectiva pe forum sa imi dai un link pls. o sa caut si eu! MERSI mult!
     
  20. adrian.M

    adrian.M 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2009
    Locație:
    -
    Masina:
    -
    Distributia la A3 8P(!!) 1.6i se schimba la 60000km? Eu asta am inteles din ce s-a discutat aici dar de la fostul proprietar stiam ca la 90k!
     

Distribuie pagina asta