1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Dolphin Grey Audi A4 B7 Avant 1.9TDi [adibose]

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de adibose, 29 Iun 2011.

  1. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    Dupa o pauza de aproape 2 luni, timp in care am stat fara masina iata ca am revenit in familia Audi cu o masina de familie, un A4 B7 Avant

    Avant-ul este masina pe care mi-o doream, am plecat de la A6 Allroad..m-am gandit ca este prea veche, dupa care am zis A6 Avant...dar imi cam depasea bugetul, asa ca am ales A4 Avant, se incadra atat in buget cat si in cerinte :)
    Si asa m-am ales cu dansa, o masina deosebita de care sunt foarte incantat, mai ales la consum...fata de vechiul S3 motorul actual de 1.9TDI BRB 115Cp este foarte foarte economic.
    Il am de o saptamana si i-am facut deja 1000 Km cu o medie de 6.2% atat in oras cat si in afara.

    Am avut noroc sa o gasesc la un pret foarte bun, la un numar de km relativ mic, mai ales ca a fost exploatata in afara tarii, zgarieturi foarte fine si foarte putine, interiorul este neatins, km reali, carte service in regula verificata la Porsche RO.

    Masina nu este foarte dotata dar zic eu suficient pentru nevoile familiei, clima duala, comp bord, pilot automat, jante aliaj, bluetooth handsfree, isofix, geamuri incalzite si atermice, multe airbaguri, radio cd concert cu 9 boxe...etc mai sunt cateva chestii pe acolo :)
    Din ce mi-as fi dorit si nu are sunt farurile cu xenon si jantele pe 17", dar cred ca se pot pune si mai tarziu. ( de echiparea S-line nu mai zic...dar cine stie :)

    Deocamdata am o singura poza, inca nu am reusit sa ies la o sesiune foto, dar voi incerca in acest weekend.
     
  2. Cucu Andrei

    Cucu Andrei 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Mar 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B5 1.8T quattro
    Sa o " porti " sanatos si cat mai sigur. Presupun ca nu ai luat-o din Ro. Sunt interesat si eu de una si chiar as fi curios de pret daca se poate.
    Cati mai multi km fara probleme.
     
  3. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Felicitari pentru noua masina :applaus:
    Multi Km fara evenimente nedorite iti doresc :racer:
     
  4. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    S-o porti cu placere . Chiar vroiam sa te intreb , cand deschizi topic pt noua masina ... c-am vazut schimbarea de la profil a masinii .
     
  5. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    va multumesc pt urarile de bine.
    @Cucu Andrei, ba chiar din RO am luat-o de sub nasul tau, din BV de la un tip de nota 10. am avut mare noroc cu masina asta, am avut banii in buzunar, a aparut si am si luat-o. 12500 a fost. masina e adusa in tara in OCT 2010, aici nu a apucat sa faca decat 9 mii de km.
    mi-a fost foarte teama sa iau din RO, dar cautand atent, am reusit pana la urma sa gasesc un 1.9tdi avant BUN! :)
     
  6. rogoz

    rogoz Bronze Member

    Înscris:
    3 Iun 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B9 2.0 TDI 190 CP DETA S-TRONIC QUATTRO 2017
    Foarte frumoasa masina, mai ales culoarea, sa ai noroc de ea si multi km fara probleme!!!
    Arata foarte bine b7-le avant!
     
  7. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Felicitari pentru achizitie, sa-ti aduca numai bucurii si noroc, s-o stapanesti sanatos si spor la modificari.
     
  8. 4abc

    4abc 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0TDI
    Frumoasa masina!

    Si mie mi-a placut mereu B7-ele avant si astfel m-am ales cu unul!:)

    Jante poti sa ii pui dar cred ca e mai greu sa ii pui bixenon-ul!Pana la urma sa stii ca masina merge foarte bine si fara!:p

    Sa o porti cu placere si fara evenimente! Astept poze mai detaliate!Chiar imi doream sa mai vad vreun B7 avant aici pe forum!

    Cred ca am sa il prezint si eu pe al meu cand voi reusi sa ii fac niste poze frumoase!
     
  9. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    multumesc!

    @4abc am sa fac niste poze bune! :) daca erai din BUC, faceam un set in doi :p
    Si da, masina merge foarte bine si fara Xenon, dar nah...prioritare ar fi jantele pe 17 si de ce nu pachetul S-line...
    Masina am de gand s-o tin mult timp asa ca o sa am timp de toate :)
     
  10. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Felicitari Adi,bafta si noroc la ea!!!:hi:
     
  11. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    E o diferenta sa treci de la S3 la A4 B7 1.9 TDI....presupun ca ai ales-o pentru familie, o alegere foarte buna. Sa o stapanesti sanatos si spor la upgrade-uri !
     
  12. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    merci masimo si KUL, da este o diferenta intradevar :) dar am ales masina pt familie de data asta. :)
     
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    S-o conduci sanatos! Arata bine masinuta.
    Imi place culoarea insa nu imi place ca e avant.
    Insa, important e tie sa iti placa. :p
     
  14. 4abc

    4abc 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0TDI
    Si eu am trecut de la Golf 5 GTI (aprox 260cp) pe A4 avant 2.0 TDI dar sunt foarte multumit de cum trage masina!...la inceput a fost mai greu! :)
     
  15. audi11wst

    audi11wst Silver Member

    Înscris:
    26 Mar 2010
    Locație:
    marginea U.E.
    Masina:
    A3 8V/ CRLB / QMM / 2015 - A3 8L / BFQ / FDH / 2003
    Să o porți sănătos și fără evenimente rutiere negative. Mie îmi plac avanturile.

    Off - văd că se poartă trecerea de la mașini mai puternice (pe benzină), la mașini diesel mai lente. și eu sunt în aceeași situație ... doar că încă mai am benzinarul :)
     
  16. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    @ovidiu - o sa-ti placa avantul atunci cand o sa ai de bagat un carucior in portbagaj :))
    @4abc - la inceput e mai greu, simti nevoia de un soft...insa cand te uiti pe bord si vezi consumul la jumatate, parca te mai linistesti :)
    @audi11wst- asta e tendinta din mai multe motive, ori ca nu mai poti sustine o masina cu un consum ridicat, ori schimbarile din viata "familia" o cer samd... :)
     
  17. Mitzone

    Mitzone 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    Tulcea / București
    Masina:
    A4 B7 , 3.0 TDI BKN ,2006
    Felicitari pentru achizitie, sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea.Sunt multe modificari care le poti aduce masinii, xenon, RNS-E , senzori parcare OEM, Scaune incalzite, samd... cu toate ca xenon-ul AM de calitate face mult mai multa lumina decat xenon-ul OEM de pe B7 (pe B6 am avut pus si pe faza lunga), cat despre celelalte modificari sunt multi colegi de forum care si-au facut modificarile OEM.
     
  18. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    RNS-E este prea scump, scaunele incalzite erau bune...dar asta inseamna sa schimb prea multe.
    Masina are in dotare senzorii de parcare.
    Era o varianta la xenon, sa pun faruri OEM cu lupa la care sa pun instalatie AM dar de calitate buna...mai vedem si cu asta.
    Nu prea imi place sa fac "improvizatii" la masina, sau sa adaug ceva peste dotarile ei (decat daca este OEM si se potriveste cu masina)
    Si pana la urma sunt niste costuri care nu se vor justifica niciodata, bani investiti si de nerecuperat la o revanzare, indiferent ca se va face peste 1 sau 5 ani. cred eu...

    ms pt urari!
     
  19. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Felicitari si sa o stapanesti sanatos multe mii de km de aici incolo!
    Din punctul meu de vedere A4-lui ii sata cel mai bine cu aceasta culoare.
    Sanatate!
     
  20. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    merci frumos! maine o scot la plimbare, sper sa-i trag niste cadre :)
     

Distribuie pagina asta