1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Evacuare Activa / Audi active sound exhaust / Audi Sound Modul la Allroad A6 C7 (4G)

Discuție în 'Audi A6 allroad quattro C7 (2012 - prezent)' creată de MARRIUS24, 23 Oct 2012.

  1. Goga Adrian

    Goga Adrian 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2017
    Locație:
    Cluj napoca
    Masina:
    Audi a6 c7 3.0tdi quattro CDUC 2012
    Mda :)) o sa va tin totusi la curent ! :)
     
  2. Floryan

    Floryan 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2016
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A6 4f 2.7 Tdi 2007
    va salut.Am nevoie de niste sfaturi cu privire la aceasta modificare pe care vreau sa o fac.Am un A6 c7 2.0 tdi si am gasit sa cumpar o evacuare de 3.0 bitdi completa cu modulul de sunet inclusiv tobele finele cu difuzoare.Nu stiu exact care este diferenta intre ceea ce a montat AUDI DIN FABRICA PE BITDI ce sunet au si care este diferenta intre kufatec si maxhaust.
    Doar modulul de sunet?
    Adica daca achizitionez aceasta evacuare si nu imi place cum suna pot schimba doar modulul de sunet????Se potrivesc?
     
  3. cezar_1985 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 3.0biTDI 384cp
    Salut, am avut modulul de la Kufatec pe masina, l-am scos sa-l trimit in Germania pentru upgrade la varianta cu bluetooth. Dupa ce l-am scos, doar cu modulul stoc de Audi, se aude foarte, foarte incet, abia daca se aude o mica diferenta cand treci din confort in dinamic la engine sound. Aveti idee care ar fi problema? :)

    @Floryan generatoarele de sunet sunt aceleasi ca la kufatec si maxhaust. Doar daca vrei sa ii adaugi unul din modulele lor la cel original de audi pentru a avea sunet mai puternic si mai multe setari. Este o diferenta enorma cu modulul de la kufatec conectat la cel original de audi. Pe cel de la maxhaust nu l-am folosit.
     
  4. Floryan

    Floryan 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2016
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A6 4f 2.7 Tdi 2007
    Ca sa inteleg, primul pas pe care trebuie sa il fac este sa achizitionez finalele cu difuzoare si tot sistemul original iar ulterior sa inlocuiesc sau sa adaug modulul de sunet de la Kufatec sau Maxhaust. Am inteles bine ?
     
  5. cezar_1985 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 3.0biTDI 384cp
    Da, le poti folosi si cu modulul standard de la audi, insa daca adaugi modulul de la kufatec sau maxhaust se va auzi mult mai tare si vei avea mai multe profile.
     
  6. CristianPodar

    CristianPodar 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2018
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    A6 3.0 Bi-turbo an 2015
    Salutare domnu. Ti-ai cumparat sound boosteru de la Maxhaust ? Cel cu aplicatia pe telefon ? Cat a costat ? Am si eu un A6 Bi-turbo si eu am difuzoarele si as vrea sa ii montez un modul de sunet. Din ce am tot citit aici, la ce ati discutat, din urmariri pe youtube si site-uri vad ca e mai ok cel de la Maxhaust.
     
  7. boditza

    boditza 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6 C7 FL BiTdi
    Si eu sunt in aceeasi dilema, Maxhaust sau Kufatec. Am tot cautat pe net diferente intre ele insa nu prea e ceva clar de la cineva care le-a incercat pe ambele.
    Maxhaust castiga la customizari dar su Kufatec a inceput sa ofere asta. Din pacate pe site-urile producatorilor nu gasesti mare lucru despre produse.

    Singura diferenta notabila este ca Maxhaust este la ora actuala 2200RON iar Kufatec doar 1600RON.
     
  8. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    boditza apreciază asta.
  9. puiu petrisor 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2016
    Locație:
    craiova
    Masina:
    audi a6 2012
    boditza crede-ma ca e o diferenta imensa intre ele, Maxhaust e net superior si chiar au o garantie reala a produsului la reprezentanta din Romania. Kufatec nu ofera garanite. Am 2 prieteni care au avut problema cu modulele si au renuntat la ei in favoarea celor de la Maxhaust.

    Kufatec cu Maserati sound este mai slab decat Maxhaust cu Maserati sound. Iti pot demonstra fizic ceea ce spun, am ambele variante sa ti le prezint daca doresti, Kufatec e de rahat si nu ofera nici garantie reala a produselor. Maxhaust e de 10 ori mai bine optimizat si se aude mult mai tare, am ambele variante.
     
  10. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Aveti aici video cu muzicantii. Maserati ESM+ Kufatec SoundBooster montat asta vara pe Urs.
     
    Alex_WeS, stefan550, Mitiy și alți 2 apreciază asta.
  11. CristianPodar

    CristianPodar 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2018
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    A6 3.0 Bi-turbo an 2015
    @gicu cat te'a costat?
     
  12. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Booster a fost 279 euro. Iar Maserati Esm 380 euro daca nu ma insel. E pacat sa nu le pui daca tot ai sistemul de fabrica gata montat.
     
  13. CristianPodar

    CristianPodar 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2018
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    A6 3.0 Bi-turbo an 2015
    Cei de la Maxhaust mi'au cerut pe Modulul de maserati si modulul de soundbooster 5200 lei.
    Este cam mult.
     
    gicu apreciază asta.
  14. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Asa se fac bani in Romania. Iei cu un 1 leu si dai cu 6. Nu ne mai facem bine ca natie.
     
  15. puiu petrisor 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2016
    Locație:
    craiova
    Masina:
    audi a6 2012
    Ti-au cerut pentru ca aveau pe ce. Ai luat un sunet care se configureaza cu laptop-ul :) in 2019.


    Gicu sistemul tau nu are treaba cu Maxhaust. Ti-l trimit eu daca doresti sa vezi diferenta imensa. ESM Maserati degeaba e montat pentru ca in varianta de fata nu primeste semnalul care trebuie si o sa iti arda in viitor modulul de can. Fac pariu ca arde de nu poti tine mana pe el dupa 30 minute de functionare. Sa vezi cea mai buna parte cand ti se strica: o sa ai zerooo garantie. :) Mult succes.
     
  16. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Iti respect punctul de vedere. Sunt.curios daca sunt erori pe can la Maxhaust. Asta e singurul fault al celor de la Kufatec.Nu stiu nimic despre Maxhaust. O sa verific daca se incalzeste totusi. Mie sound ul mi se pare suficient. Il am montat de 8 luni l. Nici o problema pana acum. Oricum adaosul la Maxhaust pe acelasi modul Maserati e enorm.
     
    Ultima editare: 24 Ian 2019
  17. CristianPodar

    CristianPodar 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2018
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    A6 3.0 Bi-turbo an 2015
    Cei de la Maxhaust au aplicatia de pe telefon.
     
  18. puiu petrisor 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2016
    Locație:
    craiova
    Masina:
    audi a6 2012
    Nu e asta singura diferenta. Se aude altfel. Sunt mai scumpi dar ofera o garantie reala si produsele lor sunt net superioare celor de la Kufatec.
     
  19. CristianPodar

    CristianPodar 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2018
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    A6 3.0 Bi-turbo an 2015
    Da. Dar totusi este foarte mult. Daca caut pe net poate gasesc evacuare complecta de la rs6
     
  20. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    La fel au si cei de la Kufatec. Poti regla nivelul de sunet de pe maneta schimbatorului de la pilotul automat, din MMI de la ADS sau pe aplicatie. Din aplicatia de pe telefon poti regla pe fiecare nivel intensitatea sunetului nu este nevoie de PC. Pretul modulul-ui ESM depinde de unde este achizitionat, dar rar depaseste 380 de euro. Un alt exemplu:
    External Sound Module (ESM) si aici cum a fost montat si configurat:

     
    CristianPodar și gicu apreciază asta.

Distribuie pagina asta