1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri AfterMarket si/sau Xenon after-market montate la A3 8P - instalare - erori - diverse probleme

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de andreas, 30 Iul 2009.

  1. andreas

    andreas 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    Roth/DE
    Masina:
    Audi A3 2007
    Din cauza ca noile modele au leduri am innebunit si am mi-am zis ca neaparat sa-mi iau si eu faruri cu leduri pentru 8P-ul meu din 2007, dar fara sa schimb capota, aripile si masca.

    Am gasit pe ebay.de pentru A3 8P farurile Dayline, "Devil eye" care arata binisor pe A3 numai ca nu stiu cat de bune sunt la drum lung... si cat de rezistente sunt...

    De aceea am nevoie de parerile voastre in caz ca deja stiti despre aceste faruri, le aveti sau le-ati testat.

    Imagini:
    f1.jpg f2.jpg f4.jpg f3.jpg f5.jpg
     
  2. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Suna interesant Andreas.
    Ca si calitate clar nu le poti compara cu cele originale Hella.
    Din experienta unor FK-uri de care am fost complet dezamagit (se abureau la fiecare spalare,iar de matuit sa nu mai zic) doar un pret rezonabil m-ar face sa le incerc.
    Ne bagam? :p
    Apropo am un proiect interesant cu niste praguri de A5 s-line iar daca o sa imi iasa te voi anunta. Pretul este mic,dar au impact la look
     
  3. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Intreaba-l pe Andi.B... Tocmai si-a luat asa ceva.
     
  4. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Silviu cam vag raspunsul.
    Mai multe detalii?
    Andi.B nu este membru pe clubaudi
     
  5. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    aa.. am uitat :p e pe vwforum
    Mai multe poze sunt pe audi-sport dar acuma nu merge site-ul...
    Sunt faruri dayline cu calitatea de rigoare (cine are stie de ce vb..)
    Andi.B si le-a luat de la un importator direct in Ro. Inca nu si le-a montat pe masina ca abia i-au sosit.
    Asa arata pe S3
     
  6. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Pai asteptam un feedback de la tine sau de la el ;)
    Cu ocazia asta il invitam si pe clubaudi.ro
    Cu Dayline nu am mai lucrat de aceea eram curios raprotul calitate/pret
    Importator in ro nu cred ca au
     
  7. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    De la mine nu cred ce feedback sa aveti.. ca eu n-o sa optez pentru asa ceva...
    Mie imi place OEM...
     
  8. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
  9. valp

    valp 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 SB 1.8T 2009
    eu unul nu iti recomand marfa de pe ebay, iar optica se inscrie cu brio la acest 'negative referral'.
    in plus, banda luminoasa este pusa invers fata de DRL oem, deci din start se va sti ca sunt fake-uri.
    pot fi si alte probleme conexe - ai xenon din fabrica pe masina, nu ai, daca nu ai atunci cu atat mai mult nu as recomanda...
     
    Mrz apreciază asta.
  10. andreas

    andreas 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    Roth/DE
    Masina:
    Audi A3 2007
    Silviu, sa sti ca poza aia cu S3-ul arata chiar frumos, imi place. Sa vorbim cu Andi.B sa vedem ce zice de ele, sper sa nu se abureasca sau sa se matuiasca in timp.


    cata_adc Cool nu-i problema da-mi un mesaj pe privat si poate niste poze ceva :)


    valp clar ca nu sunt oem ca daca erau oem trebuia sa le schimbam la 8P o gramada de treburi cum ar fi: aripi, capota si bara. Dupa asta mai intra grila... si ca sa nu iti pui orice grila o sa iti pui grila de S3 ca grilele acum se potrivesc la A3-urile noi toate, la tot, inclusiv de S3 pe un A3 normal. Inainte nu mergea treaba asta.

    Deci, decat sa imi pun leduri si sa dau gauri prin far sa mai stiu eu ce alte scamatorii... mai bine imi cumpar farurile cu totul si aia e... eu eram curios ce variante sunt pentru 8P-urile pana in 2008 pentru far cu led, ce firme sunt pe piata care ofera astfel de faruri si care este cea mai buna...

    Referitor la achizitia de pe ebay , stai linistit ca mi-am luat de pe ebay majoritatea lucrurilor care le am pe masina si nu mi-a cazut nimica inca :), trebuie numai sa vorbesti cu omul care vinde ce vrei sa cumperi, sa te lamureasca si nu vei avea probleme. Doamne Ajuta!
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Feb 2015
  11. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
  12. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Miti scrie frumos la Notes:
    * Suitable from model 2009 (Facelift)
    Deci clar pica din start.
    Valp nu cred ca cineva cu un OEM xenon va merge pe aceasta schimbare in veci.
    Singurul avantaj al lor era ca aveau lupa.

    Am discutat cu Andi pe mess si am cam lamurit din probleme.
    Farurile le-a montat seara trecuta. Calitatea lor este destul de buna iar imbinarile destul de reusite.
    Eu sunt in dilema daca sa optez cum zice si Sabin catre unele OEM avand bixenon si DRL sau acestea.
    Probleme sunt cu balasturile iar pretul unui bec il stim cu totii. :(
    Deocamdata pozele lui Andi sunt:
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Feb 2015
  13. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Pt cei care vor sa isi cumpere e bine de stiut ca sunt de facut numeroase modificari. Motorasul reglajului pe inaltime trebuie luat de la farul vechi si adaptat dupa caz pe acesta.
    In rest totul este plug & play.
    Curios este ca pe piata se mai vand si alte modele. Nu stiu daca sunt facute tot de Sonar.
    Imi seamana mult cu cele de pe A4 B7.
    Pun pozele cu ambele.
     
  14. paulcosma 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2010
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4,B8 2010 CAGA 2.0TDI 143hp Multitronic 0AW - LLA
    mie nu prea imi place cum arata dayline-ul pe a3. parca e un pom de craciun. mai bine un xenon faza+ceata si niste pozitii de aceeasi culoare.
     
  15. sorin3103

    sorin3103 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    galati
    Masina:
    a3,8p,2007
    eu am asa ceva
    dar vreau sa le schimb
    veau originalele caci doresc sa dau masina si toata lumea are un semn de intrebare in legatura cu ele
     
  16. Tykazs 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5 2.0TDI, 2014, 177PH SPORTBACK/ A3, 2.0TDI, 2004
    Salutari. Am o intrebare legat de faruri xenon. Eu in momentul de fata am faruri clasice - halogen cu bec separat pe faza scurta si faza lunga. Daca optez sa schimb farurile cu unele cu lupa si xenon, voi putea circula fara probleme? Cei care aveti xenon din fabrica, e trecut ceva in cartea masinii ca e prevazuta cu xenon?
    Ca daca ma opreste RAR-ul si eu am faruri xenon (nu doar bec pus in far clasic, ci ansamblu far cu lupa), se poate lua de mine?
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca schimbi farurile cu unele cu lupa si xenon vei putea circula in regula si legal. In cartea masinii nu scrie nimic. Totusi, pe la unele statii ITP se mai leaga de tine daca nu ai instalatia de spalare a farurilor care vine obligatoriu pe masina atunci cand este dotata cu xenon din fabrica.
     
  18. Tykazs 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5 2.0TDI, 2014, 177PH SPORTBACK/ A3, 2.0TDI, 2004
    Inteleg si multumesc mult pentru raspuns. Stiam de faza cu instalatie de spalare a farurilor, insa am observat pe drum la foarte multe masini ca au faruri lupa cu xenon si nu au spalator, si chiar par a fi iesite din fabrica asa... Ideea e ca daca ITP-ul te poate intreba de sanatate in cazul asta, automat ar putea baga bete in roate si echipajele rar de la controalele de pe drumuri... inca sunt in dilema.
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ai observat gresit, nu este masina cu xenon din fabrica si fara spalator faruri.
    Alegerea e a ta.
     
  20. Tykazs 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5 2.0TDI, 2014, 177PH SPORTBACK/ A3, 2.0TDI, 2004
    am inteles... multumesc pentru lamuriri. Vor ramane farurile prezente :)
     

Distribuie pagina asta