1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri AfterMarket si/sau Xenon after-market montate la A4 B6 - instalare - erori - diverse probleme

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de audizet, 28 Iul 2007.

  1. AudiAddicted

    AudiAddicted 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2014
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9 TDI, 131 CP AWX, 2001
    Salut, Stefan! Multumesc de ajutor. Am gasit ceea ce mi-ai sugerat. E o modificare asupra careia ma gandesc de ceva vreme sa o fac. Revin cu alte intrebari pe parcursul proiectului.
     
  2. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Banuiala mea e ca va fi foarte usor cu acele lupe.
    La B6 ies destul de usor cele vechi iar la astea ai cel mult de dat alta gaura in flansa adaptoare si poate de adaugat niste distantieri.
    Vei vedea ca rezultatele sunt extraordinare si nu vei mai avea nevoie de faza lunga
    Mai jos ai un filmulet cu lumina data de lupele mele, insa reglajul nu era cel mai bun in acel moment
     
    AudiAddicted apreciază asta.
  3. gabarea 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    constanta
    Masina:
    A4 B6, 1.8T, 2004, benzina, cabrio, 193CP, BFB
    Din ce motiv ar putea sa se arda faza lunga si scurta in urma spalarii motorului?
    Mi s-a ars doar pe partea dreapta (unde balastrul nu e cel original). Am desfacut farul si apa nu era pe nicaieri insa ambele becuri arse
     
  4. AlexGB 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A4 B7 3.0TDi (ASB) 2009
    Salut. Am reușit sa găsesc si sa montez fără bătăi de cap o instalație led pe B6. Voi atașa si ceva poze. Kitul e pe genul plug&play așa ca nu voi detalia pe fiecare poză ce si cum pentru ca va trebuie cunoștințe minime de mecanica o șurubelnița dreapta mai finuța si T30-ul pentru demontarea farurilor. Restul e pistol cu apă.

    Kit LED eBay : https://www.ebay.co.uk/itm/322116661715

    Leduri T10 Silicon :

    https://www.ebay.co.uk/itm/132051023732

    Sper să nu îmi fie sters postul doar mutat daca nu e unde trebuie. Mulțumesc!
     
    arazvan2002 apreciază asta.
  5. AlexGB 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A4 B7 3.0TDi (ASB) 2009
    Continuare poze (nu pot urca mai mult de 10)

    LE : firul albastru de pe instalația LED se pune cu firul maro iar cel verde cu roșu. Exact ca in poza

    Voi atașa mai pe seara ceva poze cu farurile aprinse. Baftă!
     
    arazvan2002 apreciază asta.
  6. AlexGB 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A4 B7 3.0TDi (ASB) 2009
    Poza făcută seara. Sunt foarte mulțumit de alegerea făcută ! Diferența de la xenon la LED e fix aceiași ca de la halogen la xenon.
     
    arazvan2002 apreciază asta.
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ar fi bine sa si reziste acum, tinand cont ca e o instalatie chinezeasca la 35€.
     
  8. Johnny93Jhn 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2015
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi A4 1,9 2001
    Salut. Am un audi a4 b6 si vreau sa-i schimb lupele. Nu am xenon OEM. , e halogen.
    Lupele mini h1 morimoto de 2.5 se potrivesc? Am înțeles ca ar mai trebui niate adaptari facute , ca nu se potrivesc pe aceleasi gauri .
    Mulțumesc
     
  9. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Exista si firme care vand adaptor împreună cu proiectoarele. Daca le iei de pe aliexpress, iti faci singur din tabla de aluminiu. Daca nu sunt metalice nu tin.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Johnny93Jhn Citeste topicul asta integral pe care trebuia sa-l citesti inainte sa scrii mesajul anterior.
     
  11. PurAlex

    PurAlex 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2013
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 Avant Quattro 2002 , 2.5 TDI swap cu 1.9 TDI .
    Salut,

    Am un B6 cu halogen si as dorii sa imi pun led pe faza scurta . Puteti va rog sa imi recomandati de unde sa comand ? Aliexpress sau alte siteuri . M-am saturat de lumina slaba de la halogen si as vrea sa trec pe led .

    Va multumesc
     
  12. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Poti sa pui ce vrei. Prin lupele alea originale nu vezi nimic. Îndreaptă-te catre proiectoare bixenon aftermarket ca au lupe clare si pune ce vrei in ele, xenon sau led.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    PurAlex poate faci un efort si data viitoare citesti topicurile dedicate inainte sa scrii ceva pe forum adica sa citesti, de exemplu, acest topic unde ti-am mutat mesajul. Multumesc.
     
  14. PurAlex

    PurAlex 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2013
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 Avant Quattro 2002 , 2.5 TDI swap cu 1.9 TDI .
    @arazvan2002 poti sa imi recomanzi ceva te rog ? Un site sau ceva . E prima masina si nu le am cu retrofiturile .

    Mersi .
     
  15. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In topicul asta si alte topicuri pe forum ai niste link-uri de unde sa cumperi lupe Morimoto, FX, Hella, sau Valeo de 2.5" sau 3". Dar, dupa cum pui intrebarile, mai bine apelezi la cineva cu experienta in desfacutul farurilor pentru ca tu risti sa faci vreo nefacuta. Bafta.
     
  17. CosminSt

    CosminSt 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B8.5 2.0 Tdi Quattro Avant 190cp E6 S-tronic 2015
    Salutare! Am pe B6 de 2 ani si ceva kit de xenon AM 35w, drosere slim cu becuri 5000k care nu prea ma mai multumesc. As vrea sa pun lupe cu bi-xenon. Gasisem mai demult un tutorial cu adaptarea necesara ptr lupe si cum se monteaza exact, insa nu il mai gasesc (nu mai stiu daca era aici sau pe audizine, insa nu mai dau de el niciunde). As vrea sa iau de la Rd-xenon lupe Morimoto h1. Stiu ca pe masina sunt de 2.5", dar sunt curios daca se pot pune si de 3" si care ar fi avantajele. Totodata nu știu daca pot fi pastrate ornamentele originale sau trebuie montate cele care vin in kit. http://www.rd-xenon.ro/88-lupe-bixenon-morimoto Acestea ar fi lupele. Imi poate spune cineva daca au tot ce am nevoie ptr montaj sau imi mai trebuie vreun adaptor/flansa? Totodata as vrea sa schimb si kitul de xenon cu unul cu drosere fat (am vazut ca au intensitate mult mai mare si sunt mai rezistente decat cele slim, testate pe masina inlocuind unul din ale mele, cu aceleasi becuri) si sa fie de 55w, cu becuri 4300k, ca sa fie mai eficiente pe ploaie/ninsoare, dar mi-e sa nu fie deranjante fata de cele de 35. http://www.rd-xenon.ro/kit-xenon-55...55w-canbus-64-bit-fat-kit-xenon-55w-auto.html Asta este kitul pe care l-as alege (sau echivalentul lui la 35w, avand in vedere ca multi asta recomanda). Ce parere aveti? Si daca ma poate ajuta cineva cu un link spre un tutorial sau cu explicatii ptr montaj, as ramane recunoscator. Multumesc!
     
    Ultima editare: 22 Apr 2017
  18. audibv Bronze Member

    Înscris:
    31 Mai 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 B7 2.0 Tfsi Quattro BPG & A3 8V 1.6 Tdi CRKB
  19. CosminSt

    CosminSt 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B8.5 2.0 Tdi Quattro Avant 190cp E6 S-tronic 2015
    Nu era chiar asta, ca ala arata detaliat cu poze si sageti rosii cum trebuie construita adaptarea.mersi oricum. Astept totusi raspunsuri.
     
  20. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Nu merg de 3" decat daca decupezi mult din ornament. Sunt suficiente de 2.5, am si eu. Alte ornamente se monteaza daca desfaci farul, altfel proiectoare bixenon se montează prin spate.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
    CosminSt apreciază asta.

Distribuie pagina asta