1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri AfterMarket si/sau Xenon after-market montate la A4 B6 - instalare - erori - diverse probleme

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de audizet, 28 Iul 2007.

  1. 11MBF 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2018
    Locație:
    Tecuci
    Masina:
    Audi A4 b6 1.9 tdi awx 2003
    In principiu ce îmi recomandați pentru faza scurta?led sau xenon AM.daca îmi puteți da exemple!multumesc
     
  2. ALC404

    ALC404 6th Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8P Facelift, 2.0 TDI, 2009
  3. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Eu unu sincer nu as recomanda LED pe A4 B6. Din punctul meu de vedere becul are 2 led-uri (sau ma rog, depinde si aici de bec cate led-uri are) unu sus si unu jos. Ei bine de aici automat asta inseamna ca nu ofera o lumina 360 grade precum unul xenon. Nu zic car ar fi rau insa pentru faza scurta eu unu am ramas pe cel tip xenon, mai ales ca vin bagate in lupa care si aia daca nu e mai noua sau cea de tip halogen nu o sa obti o lumina prea grozava noaptea. In schimb becuriile LED sunt ideale pentru faza lunga, aprinderea este instanta precum la cea halogen iar lumina oferita pe masura...in ideea ca faza lunga nu e prea folosita des si foarte mult ca sa se puna problema de supraincalzirea becului ( si eu modelu cu radiatoare, insa din china care ar sustine ca are tip-ul de led xhp50). Eu unu sunt destul de multumit mai ales ca pe faza scurta am schimbat lupele cu unele tip bi-xenon Hella E55 desi chiar daca nu se compara cu unele FX-R sau care mai sunt acuma pe piata.
     
    ovidiutm apreciază asta.
  4. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Din pacate nu am gasit cum sa editez ultimul meu post, desi nu stiu cat conteaza de mult ceea ce urmeaza sa pun aici insa as fi vrut sa las si o comparatie la ce inseamna xenon vs led pe faza lunga.

     
  5. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, CGLC, 2013 - Quattro
    din experienta mea, va spun, ca n-as pune LED pe faza scurta, absolut pe nici un far. Daca ai far cu oglinda, iti pui frumusel lupe bi-faza, in care montezi becuri xenon, iar daca ai far cu lupa din start cum au de fapt toate B6, iti pui bec xenon de calitate (CnLight, Yeaky) de preferat cu drosere valeo SH sau noi si ai incheiat problema. Daca vrei pe faza lunga, LED-ul este foarte tare, mai ales pentru partea de blitz-uri.
     
  6. ALC404

    ALC404 6th Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8P Facelift, 2.0 TDI, 2009
    Comparatie LED D3S Plug & Play (partea soferului) VS. Xenon Philips D3S OE (partea pasagerului)

    Audi A5 B8 FL

    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
    gutza25 și ovimatrix apreciază asta.
  7. 11MBF 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2018
    Locație:
    Tecuci
    Masina:
    Audi A4 b6 1.9 tdi awx 2003
  8. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, CGLC, 2013 - Quattro
    @11MBF par de calitate. Sa alegi becurile cu soclu metalic, chiar daca sunt cu 10 le mai scumpe.
     
  9. Raul_X 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4, 1.9 TDI, AWX, 131 CP, 2003, Avant
    Colegii, nu m-am lamurit cu un aspect care vreau sa-l rezolv. Incet incet vine iarna si o sa am timp de bricolat pe la masina. Am faruri originale cu halogen, am pus lupe tip Morimoto cu becuri H1 de 4300k. Sunt foarte multumit de lumina dar in urma "modificarii" nu mai e aliniata faza scurta cu faza lunga (dupa reglaj, faza scurta bate perfect dar cea lunga bate la 2 metri in fata masinii). Cand am schimbat lupele, distantierele acelea mici de cauciuc de pe cele 3 surubele de prindere a lupei le-am lasat si la lupele tip Morimoto.
     
  10. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, CGLC, 2013 - Quattro
    Le-ai lasat, dar poate le-ai strans prea tare, in special suruburile de jos de la lupe. Daca distantierele s-au turtit si si-au pierdut rolul de distantier, le poti inlocui cu bucati de furtun mai gros in carne. In mod normal strangerea suruburilor de la lupe se face cu faza lunga aprinsa si cu lupa aprinsa, astfel incat faza lunga sa proiecteze pe perete 1 cm mai sus de dunga de la lupa de faza scurta.
     

Distribuie pagina asta