1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri Bi-Xenon OE la Audi A4 B8 (8K) - inlocuire becuri far - DRL/lumini de zi in far

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de laurxxl, 12 Mar 2011.

  1. Francisco

    Francisco 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2017
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI 177 cp, 2013
    Multumesc.
     
  2. Stefan-Andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 B8.5 CJCB 2013
    A mai pățit cineva ca la B8.5 cu bi-xenon , led-urile sa-și schimbe culoarea ? Adică alea de pe partea pasager sunt mai galbene. Posibil sa fi fost schimbat farul ? Abia am luat mașina.
     
  3. stefrac

    stefrac 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2009
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi a4b8 TDI 2.0 130KW , S-tronic , CGLC, Quattro,2013
    Uita-te la data fabricatiei farului, este trecut pe eticheta atasata farului, undeva in partea de deasupra. Trebuie sa fie amandoua datele identice. Grav este daca este farul inlocuit provine de pe o masina cu numar de Anglia
     
  4. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC - 2016 - sedan)
    Led-ul de la luminarea tubului nu mai are aceeasi intemsitate cu celalalt. Aceeasi problema ca si in cazul unui bec xenon ajuns la finalul ciclului.
     
  5. radu1006 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, 1.8 TFSI, 2011
    Dupa cum a zis si smurff, isi schimba culoarea si se face mai galben daca este becul pe duca. Celalalt bec este posibil sa fi fost schimbat. Doar becul nu tot farul. Eu am schimbat doar becul de pe stanga cand mi-a aparut mesajul in bord. Avand in vedere ca becurile sunt destul de scumpe, cred ca multi le schimba doar cand apare avertismentul si doar pe cel vizat.
     
  6. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @radu1006 el intreaba de culoarea leduri-lor, nu al becului. Pot fi multe cauze de ce este asa, inclusiv din codare.
     
  7. Ratiu gabriel 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A4 B8 Limusine 2014, 2.0 TDI S-line 177 cp ,Cod motor CGLC
    Salut, de fiecare data cand este cald afara, mi se stinge DRL-ul de pe partea stanga.
    Daca se racoreste putin afara, functioneaza normal .
    Aveti ideea ce as putea sa fac? Sau daca se poate schimba acel modul din far.?
    Va multumesc anticipat.Weekend fain.
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se schimba farul cu totul dupa ce se fac niste verificari. Dupa cum ai intrebat trebuie sa mergi la un profesionist in electrica care are ELSA si ETKA si VCDS de preferinta original.
     
  9. Voicu Sorin 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2018
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8 cnha, quattro, 2.0 tdi, 190cp, 2015
    Salut si Cristos a inviat.
    La un A4 B8,5 an 2015, ce model de bec D3S de la Osram e recomandat? Am vazut ca sunt mai multe modele de la aceeasi firma.
    Am intrat pe link-ul din prima pagina si modelul asta mi-a rezultat. E ok acest model? Maine as vrea sa dau comanda
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, e ok.
     
    Voicu Sorin apreciază asta.
  11. Velowolf 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2017
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    Audi A4 8.5 Ambition, 2.0 TDI, 150 CP, 2014
    Va salut,
    Mi-a aparut urmatorul mesaj pe bord "Audi adaptive light defective",
    La scanare s-a gasit codul de eroare: '' 02235 - far static viraj stanga M51-011 - intrerupt '', deci nu-mi mai functioneaza "cornering light",
    Am citit aici pe forum ca pe partea stanga se poate schimba becul fara sa dau jos farul. Cine a mai schimbat deja acest bec va rog sa-mi spuneti cum se poate scoate acest bec? - se rasuceste intr-o directie sau se trage in spate - am scos capacul de la far si am vazut ca se ajunge destul de greu la bec. nu a-si vrea sa fortezi.
    Va multumesc anticipat.
     
    Ultima editare: 4 Mai 2019
  12. biju2000

    biju2000 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 8.5 Allroad, S-Tronic, 2.0 TDI 177CP, CGLC, 2014
    Indepartezi usor, in lateral, cele 3 cleme metalice care fixeaza becul. Il renstalezi prin presare pana clipseaza clemele. Vezi atasat.
    Ai grija sa stergi eroarea apoi ignition off/ignition on.
     
  13. Velowolf 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2017
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    Audi A4 8.5 Ambition, 2.0 TDI, 150 CP, 2014
    Multumesc!
     
  14. Velowolf 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2017
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    Audi A4 8.5 Ambition, 2.0 TDI, 150 CP, 2014
    @ biju2000
    Am reusit schimbarea becului respectiv stergerea erorii din VCDS , dupa care ignition off / ignition on si acum functioneaza normal. :)
    Multumesc inca o data pentru suport si promptitudine!
     
    Ultima editare: 4 Mai 2019
    smurff și biju2000 apreciază asta.
  15. Marius CAGA

    Marius CAGA 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2017
    Locație:
    Timisoara, Judeţul Timis
    Masina:
    A4, B8, CAGA, 143cp, Avant 2009
    Salutare tuturor! Ieri am avut parte de o surpriza in parcare, am gasit masina lovita in partea stanga fata, s-a indoit aripa si a spart farul, cred ca este doar sticla sparta, de aceea va intreb daca a mai schimbat cineva sticla farului, ce presupune ca operatiune si ce costuri. Am gasit set sticla pe net la 195€. Mulțumesc!
    20190522_164658.jpg
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Incalzit, dezlipit, curatat masticul vechi, pus butyl rubber, incalzit, capsat.

    P.S Pretul este enorm. Este in jur de 150€ perechea de “sticle” in Germania (bine inteles, aduse de pe Aliexpress unde costa 50€ setul).

    https://s.click.aliexpress.com/e/bu0Ap4Yg
     
    Marius CAGA apreciază asta.
  17. Marius CAGA

    Marius CAGA 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2017
    Locație:
    Timisoara, Judeţul Timis
    Masina:
    A4, B8, CAGA, 143cp, Avant 2009
    Mulțumesc. M-a ajutat un prieten si am lipit temporar sticla cu adeziv Loctite.

    20190523_210544.jpg
     
  18. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nu te ajuta cu nimic lipitura. La prima ploaie se umple de condens... asa am patit cu un spot pe spate. Pana la urma tot la inlocuitul sticlei ajungi.
     
  19. terrymada 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2017
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B8 Quattro, CGLC, 2014
    Lucrez eu la un asemenea proiect pe un A4-B8 FL adica semnalizare dinamica. Momentan sunt aproape de final cu partea spate.
    Cel mai greu si chinuitor a fost de desfacut cele 4 corpuri ale stopurilor. Nu le fortati cu surubelnita asa cum fac unii pe youtube pentru ca va crapa sticla. Solutia optima este ori prin lovire pe buza de lipire a corpului de sticla ori prin taiere efectiva insa in functie de scula de taiere fanta rezultata va fi mai mica sau mai mare dar obligatoriu va exista.(astfel apare si solutia schimbarii ledurilor moarte de pe nonFL). Momentan incerc sa aflu solutia optima pentru a le lipi inapoi.
    De partea de electronica se ocupa un bun prieten dar foarte greu de prins. Dupa partea din spate voi trece la faruri. Am sa incerc la final, dupa ce ma asigur ca totul e perfect functional, sa prezint toate detaliile cu acordul electronistului. Si partea de electronica este migaloasa si de durata. Intre timp pentru a nu polua inutil aici, va rog sa imi scrieti pe privat daca aveti ceva experienta in a desface si lipi inapoi stopuri si faruri, probleme legate de eventualele pericole de a strica ceva in fauri, la ce sa fiu atent, etc. Multumiri lui DeViAnS pentru discutia de pana in prezent. Imi cer scuze daca ce am postat este deplasat, suna a tiganie, etc. Se poate sterge fara suparare.
     
  20. Cipoc

    Cipoc 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2017
    Locație:
    Alba-Iulia/BELGIA
    Masina:
    A4 Avant TDIe2.0 R4 CAGB
    Eu am cumparat mai demult o pereche de faruri(cu daylight) aftermarket de la Dectane, pentru un Seat Leon si ledurile de pe un far nu mergeau. Am desfacut sticla farului dupa ce le-am lasat in apa fierbinte un timp, bineinteles motorasele si becurile erau scoase... si un prieten mi-a refacut instalatia led (adica led cu led smd) la amandoua faruri... functioneaza si azi, dar masina am vandut-o si nu am poze cu procedeul... poate va ajuta intr-ul fel ! Sau poate nu. O seara faina.
     

Distribuie pagina asta