Faruri Halogen si/sau Bi-Xenon OEM la A3 8P - probleme - cauze si rezolvari - inlocuire becuri far -

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de andreas, 23 Sep 2010.

1. moog 1st Gear Member

Locație:
    Iasi
    Masina:
    VW, Passat, 2l, 2006
    Faza lunga se aprinde câteva secunde și se stinge iar drl-ul nu se aprinde. Faza lunga se aprinde și se stinge și la mufele adaptoare de la 10 la 14 pini am rămas cu un fir în aer. Cred ca e alimentarea la luminile de zi. Am văzut într-o postare anterioara ca se leagă la centra electrica A5 D6. Dar întrebarea mea era: suporta centrala led dacă nu știe xenon, eu având halogen pe faza lungă ?

Screenshot_20180318-153800.jpg

2. iRubik

iRubik 2nd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3, 2.0 TD, 2004
    Din categoria"verificati ce aveti cand cumparati"

De cand am cumparat masina am schimbat doar un singur bec la ea, unul de faza lunga si atat.

Zilele trecute mergand seara am realizat ca nu prea vad nimic pe faza scurta asa ca am zis sa iau un set nou de becuri.

Cand ma uit ma atent la farul din stanga vad asa ceva.

upload_2018-4-1_22-56-36.png
    (e o bucata de plastic din oglinda care literalmente s-a topit de la caldura si a facut o bula de aer sau ceva)

Deja eram super confuz, cum pana mea un bec h7 sa topeasca dracu plasticul.

Dau sa scot becurile de faza scurta si realizez ca ceva nu e bine, si ca am niste cutiute conectate la becuri. Aici a fost primul semnal ca ceva aici nu e bine
    upload_2018-4-1_22-55-40.png

Am scos din fazele scurte aceste 2 becuri.

upload_2018-4-1_23-0-13.png

Cel "intreg" e un KB Lampa 3E3( aparent se vinde in italia pentru ca google imi da direct site-uri din Italia la search)
    Cel topit nu are niciun text. Presupun ca fostul proprietar a hotarat sa bage el niste "xenoane" pe acolo si s-a primit ce s-a primit.

Sfatul meu: Daca nu ati verificat/schimbat pana acum nimic la becuri, poate nu strica sa faceti acest lucru , ca sa nu fiti nevoiti sa cautati un far nou cum probabil voi face eu.
    Am scos toate becurile si le-am schimbat cu 2 seturi de osram NB unlimited dupa cum scrie prin topic

3. Crap

Crap 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8p/vW MK5
    Petarde...

Eu am optat pt Osram Laser

Distribuie pagina asta