1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri la A3 8L - demontare/inlocuire far - schimbare becuri - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de micu, 27 Sep 2007.

  1. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    nu are ceata in far la facelift este in grilajul de la spoiler
     
  2. Zambaretzu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A 3 1.9 TDI- 110 HP
    Mda, sincer sa fiu , am avut un mic incident cu masina, in sensul ca un sofer f priceput a reusit sa intre in masina mea , fiind parcata , si sa imi sparga semnalul si sa imi crape farul , cum de mult vroiam sa imi pun far model nou , am intrebat acum avand o mica portita sa nu dau banii de la decat pe unul din faruri daca se paote, am intrebat in stanga si in dreapta pe la n service-uri care mai de care sooper bune si mi-au spus ca nu se potrivesc, acum poate nu vroiau sa faca prea mult efort sa imi rezolve mie problema,si de aceea am deskis acest subiect si va multumesc pentru timpul acordat
    Cat despre farurile de ceata , la mine , modelul vechi , sunt in far, de aceea intrebam daca la modelul nou sunt la fel sau nu , si intradevar banuiam ca sunt numai in bara dar nu eram sigur si nici nu a avut cine sa ma lamureasca
     
  3. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    imi pare rau pentru ce ai patit parerea mea este sa ceri banii de la asigurare si sa o faci in regie proprie iti cumperi faruri dayline pentru modelul tau si ai rezolvat treaba si imi cer scuze daca scuze daca gresesc ca scriu asta am un prieten are faruri cu angel eyes second de vanzare daca esti interesat pm!
     
  4. Zambaretzu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A 3 1.9 TDI- 110 HP
    sincer sa fiu si mie imi pare rau insa acum nu mai pot face decat sa vad cum rezolv situatia, spune-mi te rog daca sti cat cere pe ele si ce culoare sunt, din cate am vazut sunt si cromate si negre, sunt mai multe feluri
    Merci
     
  5. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    [ Imi cer scuze nu stiu cum sa il pun pe pm daca nu este ok aici se poate muta in altaparte ATTACH]63048[/ATTACH]
     
  6. costi88

    costi88 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI
    cu 600-650 ron ai putea sa ti cumperi din germany de la depo MADE IN GERMANY model original eu am avut angel eyes si sincer nu mai vreau sfat personal(nu ai cum sa le reglezi in limita bunului simt)
    mersi
     
  7. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    eu am vazut depo la cineva tot cu un a3 si sincer nu se vad bine fata de hella cele originale sunt altfel si lupa daca te uiti la cele hella au niste cercuri cele depo nu au si lumina nu se vede atat de bine si un far hella este destul de scump
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Feb 2011
  8. costi88

    costi88 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI
    da, dar omu a zis ca 1 ii da asigurarea crede-ma cel de-al 2 nu-i mai mult de 600 ron deci poate sa-si ia si 2 hella. Stima si respect :D
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Feb 2011
  9. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    Un hella nou este undeva la 900 de lei din ceea ce stiu eu
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Feb 2011
  10. Danku

    Danku 5th Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A3 1.9 TDI 110hp - 2000
    Daca vrei sa pui un alt set de faruri aftermarket eu sincer iti recomand pe cele de la dectane cu dayline. Mi-am montat acum ceva timp astfel de faruri si vad foarte bine. Chiar ieri am facut un drum lung pe noapte si se vede perfect, cu mentiunea ca nu am pus xenon pe ele, ci am becuri halogen hella la 7lei bucata. Lupa focalizeaza foarte bine lumina pe asfalt. Sa nu mai vbim de ce mishto arata pe masina. Daca totusi nu dispui de bani (sunt cam scumpe ce-i drept, eu le-am prins sh de la cineva) iti recomand cu caldura sa ramai la cele originale, fie ele modelul vechi sau nou si sa tai din aripa. Colegul are dreptate, la o oarecare adica tablarie se gaseste la dezmembrari destul de ieftin.

    Cu un set de faruri modelul vechi te pot ajuta eu daca te intereseaza. le poti vedea aici http://www.clubaudi.ro/vanzari-cumparari-piese-auto/21570-vand-faruri-a3-96-00-hella.html#post288740
    Si pretul e discutabil, mai lasam destul de multisor si platesc eu transportul la colet fragil.

    Decizia iti apartine, nu pot sa-ti urez decat sa fii perfect multumt de alegerea facuta.
     
  11. Zambaretzu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A 3 1.9 TDI- 110 HP
    @Bebe_bebe, ti-am trimis un mesaj privat, l-ai primit?
    M-am uitat un pik dupa farurile dectane de dayline, sincer sa fiu cred ca se vad f bn , insa din ce am vazut ajung undeva pe la 1500 ceea ce mi se pare un pic cam scumput, avand in vedere ca poti gasi unele originale sh modelul nou destul de ok ca pret,daca sti pe cineva care are niste dayline-uri sh care sa arate ok poate imi spui si vedem cum facem
    Merci
     
  12. Danku

    Danku 5th Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A3 1.9 TDI 110hp - 2000
    Din pacate nu stiu pe nimeni care sa vanda un set de faruri dayline.
     
  13. Zambaretzu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A 3 1.9 TDI- 110 HP
    Nu-i nimic , in caz ca auzi ceva , si inca o intrebare , ca sa montezi farurile , trebuie data bara jos nu ?
     
  14. Danku

    Danku 5th Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A3 1.9 TDI 110hp - 2000
    Nici vorba. Farurile vechi sunt prinse in 3 suruburi: 2 deasupra si unul in lateral, in dreptul semnalizatorului. Dai semnalul jos, apoi il desfaci si farul mai sta intr`un tzaspuc agatat de un element ce tine de spoiler. Il tragi pur si simplu afara.
     
  15. Zambaretzu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A 3 1.9 TDI- 110 HP
    Scuze pt absenta nemotivata,
    Merci mult pt sfaturi, acum incerc sa gasesc pe cineva care are si niste faruri:P
    O seara buna
     
  16. mitza2004sch

    mitza2004sch 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2011
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A3 1.6 2001
    apropo de faruri nu are nimeni niste motorase pt reglajul farurilor sau un far spart de dreapta pt modelul 2001-?
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Off Topic

    mitza pune intrebarea ta in aria de Publicitate te rog. Citeste si respecta regulamentul.


    O zi buna
     
  18. alexx_16 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2010
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    audi A3 1.6 2001
    Pentru cei ce vor sa demonteze bara acestia sunt pasii ce trebuie urmati:
    -se demonteaza suruburile ce tin protectia din plastic de pe aripa
    -se desfac cele 4 nituri din plastic aflate deasupra grilei prin impingerea cu ajutorul unei surubelnite a partii centrale care este prevazuta cu o gaura,apoi niturile vor iesi cu usurinta
    -acum bara poate fi trasa afara,din lateral
    -se deconecteaza cablurile de la proiectoare si de la senzorul de temperatura si bara poate fi scoasa
    Sper sa va fie de ajutor.
     
  19. STM 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 1,6 2001
    Motoras far pt. A3 8L Facelift

    Salut.
    Mi-am montat un far nou pe masina, dar acesta nu are reglaj electric, ci doar o chestie de plastic de care invarti si ti se regleasa farul pe inaltime.
    Daca achizitionez un motoras de la un alt far (acelasi model dar cu motoras) s-ar potrivii la farul meu? Cand achizitionez motorasul trebuie sa mai iau ceva de la el?
     
  20. Iosimir

    Iosimir 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A3 1.6 96
    Buna ! Mi-am montat un set de xenoane pe faza scurta si dupa o luna cred, am observat ca dupa ce le aprind creste intensitatea lor la normal apoi cam la 3 minute scade brusc si asa ramane. aveti idee ce problema poate fi ? mentionez ca nu scade incat sa nu le pot folosi dar e diferenta deodata ce-mi dau seama vizibil ca intensitatea a scazut.
     

Distribuie pagina asta