1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri la A3 8L - demontare/inlocuire far - schimbare becuri - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de micu, 27 Sep 2007.

  1. catalinmiti 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    a3 2003
    da..trebuia scos. alte suruburi nu mai are. spor!
     
  2. romikatm 3rd Gear Member

    Înscris:
    10 Ian 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B7 motor 2.0 tdi BPW 103 kW an 2007 ; A4 B8 avant motor 2.0 tdi CAGA 105 kW an 2009
    OK,multumesc!
     
  3. CS59DAN

    CS59DAN 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    a4 b7,2.0TDI,2006
    Spune-ne si noua cum sunt.As vrea sa achizitionnez si eu un set.Ms
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Va recomand Bosch Xenon Silver (bec H7) si/sau Osram Night Braker Plus (tot bec H7) asta pentru cei fara Xenon adica cei care au far normal.

    Aceste doua modele de becuri au/fac o lumina extrem de alba si clara.
     
  5. Romeo_79

    Romeo_79 Gold Member

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    A4 Allroad 2.0 TDI 177 CP CGLC 2013
    Pentru H4 ce recomandati?
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Am montat eu Osram Night Braker Plus (bec H7) si in sfarsit vad noaptea :) Asta si dupa ce am curatat lupele din faruri. Eu sint super-multumit de ele.
     
  7. romikatm 3rd Gear Member

    Înscris:
    10 Ian 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B7 motor 2.0 tdi BPW 103 kW an 2007 ; A4 B8 avant motor 2.0 tdi CAGA 105 kW an 2009
    Din pacate n-a tinut!
    Am desfacut toate 3 suruburile,dar farul nu vrea sa iasa!Parca e prins si in partea dinspre radiator.
     
  8. Claudiun21 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iun 2012
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A3, 1.6 , 2001
    Salut baieti!

    Am si eu o nelamurire.Vreau sa imi pun un kit xenon aftermarket si nu stiu exact daca imi trebuie cu sistem can bus. La masina mea Audi a 3 8l 2001 imi arata in bord cand se arde vreun bec,deci imi trebuie cu can bus??? Sunt nelamurit ca am mai citit pe alte siteu-ri ceva de genu : " kit xenon cu sistem canbus pentru masinile din 2005 -2012"...ceva de genu...ma gandeam poate la mine e ceva mai ...si nu trebuie canbus.
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tu nu ai CAN-BUS pe masina. Dar tot iti trebuie anulatoare pentru chinezaria care o vrei instalata pe masina (adica kit xenon aftermarket). Eu iti recomand sa nu instalezi acel kit de xenon AfterMarket pe masina deoarece tu nu ai bec cu lupa si orbesti participanti la trafic. Monteaza niste becuri bune care fac o lumina buna (Bosch Xenon Silver Plus sau Osram Night Braker Plus) si lasa prostia aia de kit xenon deoparte.
    Oricum faci ce vrei, dar nu este corect si nici nu ai voie din punct de vedere legal (la un control al RAR in trafic sau cand faci ITP risti sa-ti fie ridicat Certificatul de Inmatriculare al masinii pentru instalarea neautorizata a unui sistem de lumini), repet sa instalezi acel kit de xenon AfterMarket.
     
  10. capricosti

    capricosti 3rd Gear Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A3, 1,6-75kw, 2001
    Stie cineva daca la A3 8l face-lift se pot regla cumva farurile pe directie, adica stanga-dreapta ? Eu n-am gasit decat reglajul sus-jos ...

    La masina mea bat in X, adica bat incrucisat, cel din dreapta duce raza inspre stanga iar cel din stanga spre dreapta. Am observat chestia asta recent cand am circulat intr-o noapte cu ceata. Fascicolele de lumina de la faruri se incruciseaza cam la 8-10 m inainte (pana la faza cu ceata nu sesizasem ca ar fi vreo problema, lumina parea ok).
    Masina are instalatie de Xenon montata in Germania (asa am adus-o de la nemti), am inteles ca este after-market pt ca are niste cutiute montate pe contra-aripi si cineva mi-a spus ca ar fi vorba de modificari facute de fostul proprietar...
    E posibil sa fie problema de aici, sa nu fie corecte becurile puse atunci cand s-a trecut la faruri cu xenon ?
     
  11. cbmbogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2014
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi a3 1.6 98
    daca vreau sa inlocuiesc farurile de pe un audi a3 98 am cele default si vreau sa pun niste dactane care sunt dintr-o bucata chiar trebuia taiat din tabla?
     
  12. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    Salutare tuturor,
    Am si eu o problema cu vizibilitatea pe timp de noapte.
    Masina din semnatura are instalat din fabrica xenon, insa trebuie sa recunosc ca nu sunt multumit de ele noaptea (parca nu vad deloc). Pot inlocui becurile cu unele mai puternice ? sau cum trebuie sa procedez ?
     
  13. ujio 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2014
    Locație:
    Olt
    Masina:
    A3 quattro tdi an 2002.96kw,ASZ
    Farul la masina mea e tinut si de bara. Am dat jos cele 2 suruburi torx de pe traversa, apoi surubul ascuns, dar nu iese fara bara data jos. Becul de semnal din ambele parti ale masinii se poate schimba fara far dat jos. La sofer am dat jos bateria ca sa imi fac loc iar la pasager iti rupi nitel degetele sa poti schimba becul semnalizare. Am lasat schimbatul becurilor de far cu becuri superioare pentru cand voi da bara jos.
     
  14. WiNd 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2014
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    A3 1.9 TDI 1997
    Are cineva schema si codurile de bec pentru luminile fata audi a3 8l? Am gasit in acest topic schema pentru lampile spate.. am nevoie si de cele de pe fata.

    Mersi !
     
  15. dgsene

    dgsene 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2011
    Locație:
    buc
    Masina:
    a3,1900,2001
    a inlocuit cineva farurile la 8L facelift? ce marca ati ales? Hella sunt prea scumpe pentru mine. Ar mai fi Dectane (cam scumpe) sau DEPO (catre care inclin).

    A pus cineva DEPO? sunt ok?

    Multumesc
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Fa un efort si cumpara originale adica AE, Valeo sau Hella. Cauta pe e-bay daca nu ai bani pentru unele noi. Restul sunt niste porcarii chinezesti indiferent de ce scrie pe cutie si o sa ai numai probleme cu ele. Bafta.
     
  17. WiNd 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2014
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    A3 1.9 TDI 1997
    Farurile cu lupa de la audi a3 2001 facelift se potrivesc si la audi a3 1997 ? sau trebuie modificata bara?
     
  18. KrallBogdan

    KrallBogdan 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2014
    Locație:
    München
    Masina:
    Audi A4 B8 3.0 TDI v6 2014 automata
    salutare

    Salut tuturor poate ma poate ajuta cineva. Am cumparat faruri noi pt a3 meu din 2003 am gasit toate cele 4 suruburI dar nu iese farul afara. StiE cineva cum trebuie sa procedez?
     
  19. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Ia vezi aici:
    P.S. dupa ce iei fisierul, schimbi extensia in oxps
     
  20. KrallBogdan

    KrallBogdan 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2014
    Locație:
    München
    Masina:
    Audi A4 B8 3.0 TDI v6 2014 automata
    cata181 multumesc frumos,dar deja am reusit sa desurubez suruburile dar nu reusesc sal scot afara ...pur si simplu nu are loc sa iasa,3 ore mi`am petrecut la un far si m`am lasat pagubas ca nu i`am dat de cap :(
     

Distribuie pagina asta