1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri si lumini de zi - DRL la Audi Q7 - schimbare becuri - demontare far - inlocuire geam faruri

Discuție în 'Audi Q7' creată de Niwi, 16 Sep 2008.

  1. Niwi

    Niwi 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2008
    Locație:
    SUA (satele unite ale Almăjului )
    Masina:
    pe jos
    Am o problema cu niste becuri cu led ce le-am cumparat sa inlocuiesc becurile de pozitie din far . Am vazut si prin alte parti ca daca ai eroare (bec ars) la calculatorul de bord trebuie sa pui o rezistenta pe alimentare. De cit sa fie rezistenta? becul original e de 19w ,trebuie mai mare sau mai mica de 19 w?.Daca pui o astfel de rezistenta o pui pe nul sau pe plus??
    cum sa scap de scandalul care mi-l face comp de bord pentru ca nu recunoaste becul cu led(consuma mai putin) si ma zapaceste de cap ca am bec ars?

    momentan am becuri originale pentru ca ma deranja eroarea aia si le-am dat jos. Totusi cu led arata mai fain..........
     
  2. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Uite, nu stiu cum arata becul de pozitie de Q7, dar este sigur pozitie? Nu este un fel de DRL (Daytime Running Lights)? Oricum, montajul rezistentei se face la fel.

    Pot sa-ti spun ca pentru un bec de pozitie normal (5W), se pune rezistenta intre 5W si 10W. Eu am de 10W. Daca e mai mica, se incinge tare si poate topi plasticele pe acolo prin far (daca e amplasata in far). La un watt-aj de 19W cum zici ca ai, cred ca un minim de 20W pe rezistenta ar trebui.

    Montajul se face pe + de obicei, dar nu cred ca conteaza. La mine s-a intamplat sa fie asa, nu a masurat nimeni nimic. Practic se intrerupe firul respectiv din far (unul din cele care pleaca de la mufa farului si merge in interior pana la pozitie/DRL/etc) si se insereaza rezistenta pe fir cositorind capetele de cele doua parti ale firului.
     
    cornel1970 apreciază asta.
  3. Niwi

    Niwi 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2008
    Locație:
    SUA (satele unite ale Almăjului )
    Masina:
    pe jos
    Este DRL sau cum se spune ,pozitionat in far linga instalatia de xenon pe partea interioara a farului cum te uiti la el din fata(linga masca) sub un capac de plastic rotativ.Are ambele fire acolo (+ si -) cu 'papuci' . Rezistenta de 20w si citi ohmi ? daca puna asa mare nu topeste nimic? daca ai pus de 10w la tine nu ti-a blocat calculatorul alimentarea pentru ca ai consum prea mare?
    merci de ajutor, mai revin cind rezolv problema....
     
  4. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Da, banuiam ca e DRL dar am vrut sa fiu sigur. Uite nu stiu de cati ohmi este dar stiu ca era ceramica (e ca un paralelipiped alb cu fire ce ies din cele doua capete...si e ieftina rau...ceva gen 1 ron, 2 ron). Calculatorul nu mi-a blocat nimicdar e adevarat ca la tine fiind Q7 ai mai multa electronica. Daca vrei, iti dau pe PM datele unui baiat care cu asta se ocupa si cred ca te rezolva rapid...si manopera era gen 50 ron pentru ambele si includea si rezistentele (la mine la masina...la Q7 nu stiu dar tot pe acolo trebuie sa fie). Asta daca esti din Bucuresti
     
  5. Niwi

    Niwi 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2008
    Locație:
    SUA (satele unite ale Almăjului )
    Masina:
    pe jos
    Merci mult oricum pentru sugestii ,am sa caut un 'electronist' care sa-mi masoare exact consumul becului normal si poate astfel vom gasi o solutie. El ar trebui sa stie ce sa puna. nu-s din Bucuresti , mi-s banatean in tzoalele mele....:)
     
  6. casioclay

    casioclay 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi Q7, 3.0 TDI,2011 facelift
    pozitii led v12

    Salut,

    De curand am schimbat grila radiator clasica cu una de v12. I-am rugat pe cei de la pvb2 sa-mi aduca si pozitiile cu led, dar o dau din colt in colt ca nu "prea" merge fara bara, etc. Eu cred ca o scalda ca sa-si vanda si bara care este f costisitoare si sincer, nu-i vad rostul de a o schimba. Cei din Buc care sunteti mai aproape de cei de pa porshe buc vest 2, poate reusiti sa aflati care este adevarul, se pot sau nu monta pozitiile led pe bara clasica de q7. Multam.
     
    Ultima editare: 4 Iun 2009
  7. Florin Sandu

    Florin Sandu Banned

    Înscris:
    26 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI QUATTRO, Audi A3 1,6 FSI
    Salut,

    acum am vorbit cu cineva de la PBV2 si situatia sta in felul urmator:
    - nu au facut pana acum decat vreo trei schimbari de face lift, adica cel de V12, si conform unei directive primite din Ingolstad, nu mai au voie sa comande aceste piese.
    - din pacate sistemul de leduri de pe acea bara nu merg montate pe bara normala, se pare ca nu intra/nu se poate incadra in locasul pentru pozitii din bara actuala

    Daca te mai pot ajuta cu ceva spune-mi ;)
     
  8. casioclay

    casioclay 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi Q7, 3.0 TDI,2011 facelift
    Cand am comandat grila a fost ok, dar acelasi raspuns l-am primit si eu, ca fabrica nu este de acord sa vanda componente pt o masina care nu s-a vandut inca in Romania(nu stiu sigur asta). Este si interesul lor de a nu face aceste upgradari in detrimentul noii masini. Daca toti isi fac face-lift-ul, imaginea de v12 s-ar confunda in multime>>>:). Eu raman la parerea mea ca, nu vor sa mai scoata componente pe piata, si daca da, macar sa fie la kitt complet si scump. Poate ai relatii direct in Germania sa faci o intrebare acolo.
     
  9. Florin Sandu

    Florin Sandu Banned

    Înscris:
    26 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI QUATTRO, Audi A3 1,6 FSI
    Daca imi poti da codul pieselor pot incerca sa ti le aduc din Germania.
    Dar daca nu merg risti sa ramai cu ele ca eu nu mai am cum sa le returnez.
    Afla codul si intreb.
     
  10. casioclay

    casioclay 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi Q7, 3.0 TDI,2011 facelift
    Pai ce crezi ca cei de la porsche ti le spun? Se uita in calculator, doar cu ochisorii lor, si atat. Incerc sa fac rost de ele de la cardinal motors ploiesti, dar nu sunt sigur ca ma ajuta. Revin....
     
  11. xaby69

    xaby69 Gold Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2.0i
    uite o poza, cred ca iti va fi de folos!
     
  12. Florin Sandu

    Florin Sandu Banned

    Înscris:
    26 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI QUATTRO, Audi A3 1,6 FSI
    multam Xaby, dar sa-l lasam pe el sa stabileasca daca ii sunt de folos ;)
     
  13. casioclay

    casioclay 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi Q7, 3.0 TDI,2011 facelift
    Ce coincidenta!!! Am fost sa-mi schimb jantele si am gasit la service unul desi facuse face-lift complet. Arata bine ce sa zic, dar povestile de dupa....:sadlike:
    Are bordul ca un pom de iarna de la senzori care indica becuri arse, lipsa pozitii si altele...Omul era super dezamagit de lucrare si de profesionalism....asa incat ma las la mana mea cu pozitiile led. Daca aveti alte vesti de la alti propietari, cu placere le astept. O zi buna.
     
  14. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Tipic unei reprezentante sa faca treaba de mantuiala... Le cadea mana daca puneau o rezistenta???!!! Off off...
     
  15. voinicelu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2009
    Locație:
    slobozia, ialomita
    Masina:
    Audi A3 Sportback 1,9 TDI 2006
    salut! nu sunt din bucuresti, dar sunt interesat de niste modificari de iluminat pe a3-ul meu sportback. mi-am luat de curand niste triple cu led facelift si vreau sa pun tehnologie led atat la becurile de pe pozitii cat si la becurile de la numere se pricepe baiatul si la astea? daca mai are si led-uri sa nu mai stau sa caut eu da-mi te rog datele lui! multam!
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Feb 2010
  16. ionut220 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2010
    Locație:
    Tecuci
    Masina:
    Q7, 3.0TDI, 2007
    Daylight Audi Q7

    Salutari.. Am si eu un Audi Q7 3.0TDI din 2007 si mi s-a ars becul Daylight de pe partea dreapta... Imi poate spune si mie cineva ce tip de bec este? Si daca as putea sa pun becuri cu led? Va multumesc anticipat
     
  17. MMA8 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2009
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    S8. 5,2. 2008 B&O,ceramic.
    Dacă scoti becul ars, vei primi răspuns la întrebarea ta!
     
  18. floricio 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2012
    Locație:
    birlad
    Masina:
    audi q7 3000tdi 2006
    Sunt nou pe aici asa ca nu sariti pe mine daca mai fac unele greseli.
    Problema mea:am un Q7 din 2006 3,0 tdi pe suspensie normala si asta iarna m-a lasat senzorul de autoleveling de pe spate. Am cumparat altul pe cod de caroserie si cand a venit am constatat ca are altfel mufa electrica. Are cineva o solutie sa-l pot monta pe masina pentru ca nu il mai pot schimba?

    A pus cineva alt xenon la Q7? Eu am pus o noua instalatie de xenon (100w) si acum nu pot anula eroarea de bec ars din bord, cu toate ca farurile sunt aprinse. Are cineva o solutie ?
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Noi 2012
  19. mark113

    mark113 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2012
    Locație:
    Craiovia
    Masina:
    Audi Q7
    Buna ziua,
    Am senzatia ca acest tip de faruri ( Q7-2009) au ceva probleme de proiectare. A gasit cineva vreo metoda de imbunatatire a luminozitatii pe timp de noapte ?
    De cand am cumparat mashina ( second ) am avut suspiciuni ca e ceva gresit cu farurile astea bi-xenon. Am luat-o pe rand : am schimbat becurile cu unele noi ( am presupus ca s-a mai consumat din gaz ) - nimic, am schimbat becurile pe proiectoarele de ceata cu 2x50W Xenon, nimic. Parca vad ceva mai bine la 5 metri si panourile publicitare de pe stanga / dreapta soselei. :crying: Ma duc si la reprezentanta maine sa le regleze.
    Am mai avut cam toate SUV-urile europene mai putin Mercedes ... la nici una nu am senzatia asta chioara pe sosea noaptea ca la Audi Q7. Faza lunga e o gluma proasta cu o tabla care se misca pe acolo prin far.
    Voi cum ati rezolvat chestiunea asta, sau suportati cu stoicism ?
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Ian 2013
  20. mark113

    mark113 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2012
    Locație:
    Craiovia
    Masina:
    Audi Q7
    Rezolvare Faruri "chioare"

    Salutare,
    Am avut rabdare si am citit toate posturile - pana la urma cum ati rezolvat problema cu bi-xenonul , adica ati gasit vreun tip de bec D2S sau altceva spre a imbunatatii lumina pana la urma ?
     

Distribuie pagina asta