1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri si becuri din far la Audi A4 B7 - inlocuire becuri far - demontare si inlocuire far - Etc.

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de audia4, 8 Noi 2007.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Aceleasi becuri folosesc eu (dar D2S), se vede clar o imbunatatire.
     
  2. dragos2015

    dragos2015 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7, 2.0 benzina, ALT, fabricatie 2005, webasto on board
    salut,

    osram d1s, silverstar a pus cineva? pareri?
    de unde se pot cumpara, originale
     
  3. dragos2015

    dragos2015 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7, 2.0 benzina, ALT, fabricatie 2005, webasto on board
    Silverstar D1S este identic cu D1S night breaker unlimited ?

    Nu gasesc deloc silverstar.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu sunt identice.
    Silverstar nu se mai fabrica de prin 2013, a fost inlocuit cu NightBreaker care sunt mai puternice.
     
  5. dragos2015

    dragos2015 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7, 2.0 benzina, ALT, fabricatie 2005, webasto on board
    ok, ma gandeam ca e ceva de nu se mai gasesc. pe un forum strain, lumea se plange ca cele night breaker sunt galbuie, nu dau lumina alba
    pana la urma, sa iau cool blue intense sau cel normal? eu am d1s
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Iei de care doresti si dupa cum iti permite bugetul.
     
  7. nony_tripon

    nony_tripon 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2016
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi ,2.0 TFSI, (BGB),2007
    Salut,

    As vrea sa imi dati niste sfaturi in a schimba becuri far fara lupa, fara xenon, normale, mai exact H4, H7, H11,cele care sunt pe masina acum sunt ceva Osram, 55w, 12V, lumina normala alba spre galben..

    Ce intrebare am eu:daca de exemplu cumpar 2 becuri H4 marca Philips vision light sau Osram.etc...de unde stiu eu care sunt omologate RAR si care nu sunt, care sunt cele bune ? cele cu lumina alba calda, rece, cu nunta de albastru, cu nuanta de xenon ?
    Doresc cei care stiu despre asta, sa imi dea raspunsuri clare cu exemple clare.

    Va multumesc,
    Sarbatori fericite
     
  8. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Pe faza scurta ai H7, faza lunga nu vad la ce iti foloseste. Omologare RAR? Cine te verifica? :)

    Eu am avut de toate cand aveam halogen pe faza scurta, si blue vision si ieftinituri si offroad de 80w. Tot nu vedeam cum trebuie.

    Cele mai ok, ca pret calitate sunt alea Botari (sau cum se scrie,,) de la Auchan cu 10 ron bucata. Restul s-au ars, sau cu cele de offroad orbeai pe toti....
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    nony_tripon in primul rand invata ce becuri ai in far. La tine in farul halogen ai becuri H7 pentru faza scurta (lumini de intalnire) si tot H7 pentru faza lunga (lumini de drum). Cumperi orice bec H7 si il montezi. Ca si marca (ce cumperi) citesti aici integral acest topic unde ti-am mutat mesajul si acesta: http://vwforum.ro/topic/17801-cel-mai-bun-bec-h7/

    Inca ceva: nu mai scrie aiurea prin topicuri pentru ca de obicei aceste mesaje scrise aiurea sunt sterse direct si fara alte explicatii. Acum am facut o exceptie si ti-am mutat mesajul. Citeste acest topic integral si citeste aria masinii tale si forumul inainte de a scrie ceva pe forum. Sigur exista informatia care o cauti.
     
  10. Nod32 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2015
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi, 2.0 BLB, 2006,
    Salut, am descoperit de curând o chestie, nu știu dacă e de bine sau de rău ..
    La butonul de lumini se aprinde si se stinge un bec, știe cineva ce înseamnă chestia asta ? Pana acuma nu făcea asa des poate 1 data la 2 luni, dar acum face zilnic chestia asta ...
    Am pus mai jos o descriere sa înțelegeți mai bine
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu inseamna nimic, doar ca e un contact imperfect in interiorul comutatorului.
    Asa imi facea si mie holograma/scrisul AUTO pana sa schimb comutatorul cu modelul cromat.
     
  12. Nod32 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2015
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi, 2.0 BLB, 2006,
    De cand a inceput sa faca asa beculetul acela .. si luminile clicaie din cand in cand dar foarte rar... si becurile bi-xenon D2S sunt noi
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nod32 schimba comutatorul cu altul de proba si vezi daca mai face sau il desfaci/scoti de pe pozitie si il verifici la interior sa vezi daca nu este ceva in scurt.
     
  14. 03geo 4th Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2009
    Locație:
    Târgu Jiu
    Masina:
    Audi A4 B7 avant, 2.0 TDI, blb, 140 CP, S-line, 2005
    Salut,
    In urma unui eveniment in trafic m-am ales cu un far nou pe dreapta.
    Diferenta de nuanta a dispersorului nu este foarte mare fata de farul cel vechi, dar ma deranjaza faptul ca lentila din farul stang arata de parca ar fii aburita fata de cea din farul nou, care este perfect translucida.
    Intrebarea este: pot sa curat lentila fara sa demontez/ dezlipesc dispersorul?
    Acel ansamblu in care se monteaza becul D1S poate fii demontat si scos prin locasul din spatele farului, pe unde se schimba becul?
    Multumesc!
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu. Trebuie demontata sticla farului mai precis plasticul farului ca sa scoti lentila in care sta becul D1S. Exista tutoriale, cu zecile, pe net cum sa faci asta. Este scris si in acest topic cum sa faci asta.
     
  16. yanaky

    yanaky 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2014
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    audi a4 tdi 2.0 2007 BRD 125kw,a4 b8.5 2015 CJCD 110Kw
    Mi s-a ars semnalizarea stanga din fata.Farurile sunt cu halogen.Pentru schimbarea becului trebuie demontata bara ? Multumesc
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da. Trebuia sa stii asta deoarece se presupune ca ai citit topicul. Inainte sa scriem, citim tot topicul in care vrem sa scriem. Bafta.
     
  18. nony_tripon

    nony_tripon 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2016
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi ,2.0 TFSI, (BGB),2007
    Salut,
    Dupa o lunga discutie cu cativa prieteni, nu sunt multumit de lumina de halogen, ei au lupe pe far din fabrica sau au cumparat ulterior far cu lupa, m-am gandit la 2 lucruri:

    1. sa imi vand farurile mele fara lupa si sa imi cumpar 2 faruri cu lupa sau bixenon si sa imi pun kit xenon.(am observat diferenta)
    2. sa imi iau 2 lupe de pe site,iar apoi sa le montez pe far.


    Eu as alege varianta 2, am atasat un screenshot la un set de lupe, am observat ca sunt pe dimensiuni,care se potrivesc pe farul B7 ?
    Daca imi puteti recomanda idei legate de subiect,site-uri de unde sa achizitionez lupele,pe ce marimi si pe ce slot sa fie, D1S, H1, H7.
    Multumesc.
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Iti cumperi faruri bixenon originale si le montezi impreuna cu tot ce mai trebuie (scrie in topic ce iti mai trebuie sa le faci complet functionale ca din fabrica).
    Nu exista fara cu lupa montat de fabrica pe A4 B7.

    De cumparat farurile le cumperi de aici de unde mi-am luat si eu un set de rezerva: http://www.ebay.de/itm/Audi-A4-B7-X...164096988?pt=DE_Autoteile&hash=item35d27431dc

    Sunt cele originale adica AE = Automotive Lighting = Magneti Marelli
     
    nony_tripon apreciază asta.
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Set de rezerva ? Inteleg un buton, un ornament, dar faruri ? :)
     

Distribuie pagina asta