1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri si becuri din far la Audi A4 B7 - inlocuire becuri far - demontare si inlocuire far - Etc.

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de audia4, 8 Noi 2007.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Preventiv. :) Am si CASCO. Cred (ca nu mai stiu ce am si pe unde le-am pus - am un pod mai mare) ca am o fata de A4 B7 completa ca si piese de rezerva + la interior ceva piese. :) Ai sa incheiem aici ca pe urma iar imi aduca aminte ca unii cumpara masina cu 5.000 Euro si eu am piese de banii astia pe acasa. :)
     
    Logitech și audi66 apreciază asta.
  2. Laszlo 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2016
    Locație:
    covasna
    Masina:
    Audi A4 1.6 ADP 1995
    Buna dragi colegi,

    az am scimbat becul (faza scurta) si in timp ce farurile au fost sub electricitate - dupa ce am istalat becul nou si am pus mufa de alimetare a becului la loc am auzit motorasul oglinzi a farului.
    Este normal ca la fiecare schimbare a manetei de la pozitie -> la faza scurta se aud motorase pentru foarte putin timp?
    Sincer eu nu am auzit pana acum.
    Folosesc becuri stadarde H7 aftermarket.
    Multumesc anticipat.
     
  3. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Am incercat eu atat varianta dorita de tine, cat si varianta din poza atasata. Ambele dau erori.
     
  5. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Chiar erau ambalate frumos :) Pret pe masura... speram sa fie ok. Ms colegu.
    Atunci o sa iau acest model:

    [​IMG]

    Am avut si white si blue vision si ambele sunt 100% identice. Lumina este o idee mai alba decat ce stock (aproximez undeva la 4000k), nu e mare diferenta dar tot parca nu sunt asa galbene. Sunt ieftine (vreo 10-15lei), vi le recomand.
    Sau daca stiti ceva putin mai alb (peste 4000k) sau chiar mai albastru (+4500k) tot halogen si se gaseste prin magazinele noastre, va rog sa postati aici. :)

    In privinta becurilor H7, am mai multe favorite insa nu prea merita achizitionate datorita raportului pret/durata de viata.
     
  6. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Salutare,


    Nu mai am rabdare si maine dimineata vreau sa ma bag sa schimb becurile de pozitie. Am luat philips-urile white vision.
    Am incercat sa schimb becurile h7 si am reusit (cele de faza lunga), dar la cele de pozitie nu reusesc sa ajung, nu am suficient spatiu.
    A mai schimbat cineva si ma puteti ajuta cu ceva idei ? Ms.
     
  7. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Da, mergi la service, asta e sfatul. Dupa cum pui problema e clar ca nu te pricepi, iar la modelul asta de Audi daca pui becuri mai puternice pe pozitii (in speta WhiteVision) si nu le bagi absolut perfect in socluri, o sa iti topesti farurile la soclurile de pozitie.
     
  8. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Te-ai documentat 10 secunde pe google despre ce becuri vreau sa pun ??? Cele standard cu lumina galbena (3-3500k) au 5W, iar eu pun becuri 100% identice tot de 5W doar ca temperatura la culoare o sa fie de 4300k. Initial voiam leduri, insa colegii au spus ca o sa am eroare de bec ars, asa ca aceste halogene sunt singura optiune pentru a nu mai avea lumina aia galbena urata.
    Becurile le-am desfacut, le-am pus inapoi, insa ca sa scot becurile la pozitie nu imi incape mana. Nu vroiam sa trag de ele ca sa iasa si sa stric ceva, ma gandeam ca poate trebuiesc scoase intr-o anumita pozitie, iar daca cineva a facut operatiunea poate doreste sa imi spuna cum anume.
    Oricum o sa merg maine la un service, ca sa le schimb. MS
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Din cauza pozitiei incomode trebuie demontate farurile si asta inseamna ca demontezi obligatoriu bara. Daca ai niste scule si esti putin tehnic bara se demonteaza in 15 minute pentru cineva care a mai facut asta si pentru altcineva care nu cunoaste dar se uita pe net, youtube si citeste acest forum dureaza 30 minute.
     
    Scorpyon apreciază asta.
  10. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Tu ai citit ce am scris, sau doar te-ai uitat asa peste?
    Eu iti spun din experienta personala, nu din povesti auzite de la "cumnati", ca becurile WhiteVision emana mai multa caldura decat lumanarile "LongLife" OEM de pe B7.
    Daca nu le bagi calumea, o sa iti topesti farul, drept urmare mergi undeva unde iti da bara jos si ti le monteaza calumea.
    Nu sunt "identice 100%", dar o sa vezi asta si singur.
     
  11. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Am mai avut montate WhiteVision cat si BlueVision timp de 5 ani si totul a fost ok. In specificatii scrie ca sunt de 5W cele OEM, iar cele de la Philips tot 5W au.
    Daca ne luam dupa logica ta, atunci becurile H7 pe care le foloseste toata lumea cu +130, +150% ar trebui interzise ca emana prea multa caldura.
    Daca nu le bagi la loc nu stau in pozitie sau daca le-am miscat un pic nu au mai mers pana nu le-am conectat...


    Numai bine ! :)
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Orice bec iti va topi imprejurarile daca nu este bagat bine in soclu. Se numeste contact imperfect.
     
  13. Ionut B.

    Ionut B. 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2007,2.0 TDI, BRD
    Salutare,

    Ma poate ajuta cineva cu configuratia pinilor la mufa de la senzorul de autoleveling fata? Cea de pe masina s-a spart si am luat alt senzor cu tot cu mufa din dezmembrari, dar am observat ca are pinii diferit asezati fata de mufa mea. Am pierdut-o pe cea veche, ca m-as fi uitat acolo cum ar trebui sa fie. O poza la spatele mufei sau cablurile la ce numar corespund m-ar ajuta mult. Am rasfoit threadurile unde se vorbeste de faruri/lumini din sectiunea de A4 B7 dar nu am gasit nimic.

    Multumesc anticipat.
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Poftim.
     
  15. Ionut B.

    Ionut B. 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2007,2.0 TDI, BRD
    Multumesc frumos!
     
  16. DaNNinho

    DaNNinho 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2015
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    A4, B5, 2000
    Salut, băieți.
    Știe careva să îmi spună și mie cum se manevrează becul de poziție pentru a putea fi scos din soclu ?
    Mașina e a4 b7, BPW, 2007.
    Mulțumesc.
    20170704_144501.jpg
     
  17. mario vrs Silver Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi a4 b7,2006,2.0 tdi BPW multitronic(HHF)
    Tragi cu incredere de el. Atat.
     
    DaNNinho apreciază asta.
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Incredere si forta :)
     
    DaNNinho apreciază asta.
  19. Brogdanel

    Brogdanel 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a8 4.2 benzina 2003
    Salut. Am achizitionat recent a4 b7 bre 2.0 tdi care are faruri cu xenon si DRL ( inauntrul masinii langa blocul de lumini am rotita cu DRL 1 - 0 ) Cand am achizitionat o avea eroare pe levelingul farurilor problema rezolvata cu tester...stergere eroare si atat. Problema este ca atunci cand aprind DRL ul nu se intampla nimic iar cand dau faza lunga se aprinde bec ul DRL ului.... este vreo siguranta scoasa sau unde sa ma uit sa rezolv problema ?
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    S-a facut o modificare la instalatia electrica, adica o tiganie, pe partea de faruri. Mergi la un bun electrician din aria de prestari servici si o sa rezolvi problema.
     

Distribuie pagina asta