1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri si becuri din far la Audi A4 B7 - inlocuire becuri far - demontare si inlocuire far - Etc.

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de audia4, 8 Noi 2007.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pe scurt, masina ta nu a avut ori DRL, ori Xenon. Ca atare, ai o tiganie facuta...
     
  2. Brogdanel

    Brogdanel 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a8 4.2 benzina 2003
    Atata timp cat in masina am butonu de DRL ...clar masina are drl. Cat despre xenon, am cautt faruri dupa seria de caroserie si imi da faru cu xenon
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    E ce am spus eu anterior.
     
  4. Brogdanel

    Brogdanel 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a8 4.2 benzina 2003
    Azi la 2 ma duc la nenea la care m ai trimis . Revin cu update
     
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    De ce ai crede asta? Ti se pare greu de adaugat?
     
  6. pop.radu 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2012
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant 2.0TDI BRE / VW Golf 6 1.6TDI 2010
    Buna baieti, am o problema si inainte sa sun la electrician (vacanta, etc), scriu aici. Prin 2014-15 cand am luat masina am schimbat un bec xenon (D1S) pentru ca palpaia, se stingea, etc. Nu am mai avut probleme pana anul asta, cand a inceput sa aiba aceleasi simptome becul din partea dreapta (se oprea 1-2 secunde, isi schimba intensitatea, etc). Am schimbat becul cu unul nou, Philips, miercuri, iar ieri intreruperile au continuat, dar nu imi dau seama daca pe partea celui schimbat alaltaieri (dreapta) sau dincolo.
    La ce ma pot astepta cu simptomele descrise mai sus?
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sa schimbi ambele becuri intotdeauna. Asta trebuia sa faci de la bun inceput si asta s-a mai mentionat pe forum de zeci de ori.
    Noi de unde sa stim care bec se stinge daca nici macar tu nu stii asta. Cauzele pot fi cu zecile.
     
  8. pop.radu 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2012
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant 2.0TDI BRE / VW Golf 6 1.6TDI 2010
    Cristi, ma gandeam ca a mai intampinat cineva o problema asemanatoare si voiam doar sa stiu la ce ma pot astepta: balast schimbat, etc. Nicidecum nu ma asteptam sa imi spuneti “care bec se stinge”.
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si eu daca te pun sa schimbi balastul , faci asta si nu el era de vina, cu procedam mai departe ? Sunt eu de vina ? Asta nu tot la ghici inseamna ca procedam ?
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Poate sa faca teste, sa faca rocada cu becul/balastul si afla care e de vina.
    Dar trebuie sa stie macar pe ce parte are acum problema.
     
  11. StelyanoF

    StelyanoF 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2017
    Locație:
    Spania
    Masina:
    Audi a4 b7 2.0tdi dpf quattro 2006
    Salut baieti.
    Am si eu o problema poate cineva a patit la fel ca mine. Am inlocuit farurile acum 2 ani, am pus facaturi eagle eyes toate bune si frumoase pana acum o saptamana cand nu s-a mai aprins faza scurta. Imi functioneaza ledurile din far pentru pozitie si functioneaza si faza lunga. In schimb faza scurta nu functioneaza. Mentionez ca farurile astea au ambele faze pe acelasi be. Am achimbat becurile si degeaba, sigurantele sunt bune. Ce altceva sa ii fac ? Daca cineva stie rezolvarea dau o bere :) Salut !
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sa schimbi farurile ale chinezesti cu unele OE asa cum a avut masina ?
     
  13. StelyanoF

    StelyanoF 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2017
    Locație:
    Spania
    Masina:
    Audi a4 b7 2.0tdi dpf quattro 2006
    Inainte sa le schimb, poate avea cineva o solutie. E ciudat sa mearga tot in afara de faza scurta. Chiar nimeni nu a patit asa ?
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    E irelevant daca a mai patit sau nu cineva, majoritatea au faruri OE care nu au nici o legatura cu chinezariile tale.
     
  15. StelyanoF

    StelyanoF 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2017
    Locație:
    Spania
    Masina:
    Audi a4 b7 2.0tdi dpf quattro 2006
    Am inteles. Gasesc o rezolvare pana la urma inainte sa schimb cu celelalte.
     
  16. AlexV123 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Dec 2017
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi a4 B7
    Salut

    Am un b7 din 2005 cu faruri cu bi-xenon de fabrica, farurile se adapteaza singure nu am modulul pentru setare, acum intrebarea mea este...
    As vrea sa schimb aceste faruri dar sa nu inlocuiesc bi-xenonul vreau sa achizitionez faruri cu led, ar ramane adaptare automata sau este incorporata in far? De becuri nu imi fac probleme ca sigur se vor potrivi, ma intereseaza doar daca adaptarea automata va ramane dupa cum am precizat nu am modulul deoarece sunt automate!


    Multumesc frumos!
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai cititi nimic de pe acest forum si asa in general despre faruri. Comanda este data de un calculator catre niste motorase din far.

    Ce vrei tu nu se poate face. Nu cumpar niste mizerii chinezesti ca tu asta ai gasit indiferent ce scrie pe ele si cine le fabrica.
     
  18. AlexV123 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Dec 2017
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi a4 B7
    Mersi frumos de sfat, da ai avut dreptate nu am citit prea multe pe acest site deaorece nu sunt in tara si timpul meu este cam limitat la internet ca nu sau mult intr-o locatie ca plec in alta, farurile pe care le am gasit le am gasit pe 4tunning si de asta am tinut mortis sa intreb, multumesc pentru raspuns.
     
  19. Brogdanel

    Brogdanel 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a8 4.2 benzina 2003
    Salut. Am xenon pe masina dar proiectoarele bat mai tare decat farurile. Ce trebuie sa schimb ? Farurile sau becurile?
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In prima faza ambele becuri obligatoriu.
    In al doilea rand de ce ai scris in acest topic tu avand alta masina trecuta in profil ?
    Pe viitor ca sa nu iti fie sterse mesajele te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina care o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     

Distribuie pagina asta