1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri si becuri din far la Audi A4 B7 - inlocuire becuri far - demontare si inlocuire far - Etc.

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de audia4, 8 Noi 2007.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Daca sunt reglate corect, incepi cu schimbatul becurilor.
     
  2. Brogdanel

    Brogdanel 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a8 4.2 benzina 2003
    Scuze dar am si masina pusa in profil am si un audi a4. Nu stiu cum sa procedez..sa pun ambele masini?
    Audi a4 b7 cod motor bre
    Vreau sa mentionez ca farurile nu sunt originale sunt aftermarket luate din dezmembrari ( dupa uzura asa pare ) masina a fost lovita in fata.
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca ai montat niste mizerii chinezesti nu te putem ajuta. Ne pare rau.
     
  4. Brogdanel

    Brogdanel 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a8 4.2 benzina 2003
    Nu eu am montat. Asa am cumparat masina sunt depo
     
  5. Sof3107

    Sof3107 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2017
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A4 b7, 2.0, 2006, BPW
    Bună seara
    Am și eu o nelămurire: am citit pe forum respectiv am întrebat mecanic si am aflat că pentru schimbarea xenonului stânga trebuie sa demontez bara fata. Asta e versiunea mecanicului iar pe forum scrie ca nu trebuie neapărat. Se demonteaza doar farul care e prins în 4 șuruburi torx.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se demonteza bara ca sa scoti farul. Restul sunt povesti. Unde ai citit pe forum ca farul la masina ta se scoate fara sa demontezi bara ?
     
  7. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    A citit printre randuri si a ajuns doar la suruburile ce tin farul, trecand peste cele de la bara.
    Eu am reusit sa schimb becurile de faza scurta la un B7 cu xenon, desfacand vasul de servo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Danitataru și Glemeanu apreciază asta.
  8. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    In schimb se poate monta bara cu farurile fixate.
     
  9. Mariannn 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi a4, 2006
    Salutare,
    Am si eu o problema cu farurile la un audi A4 B7 din 2005, in sensul ca tot mi se închid pe rând, când farul drept, când farul stâng, când ambele deodată cu mențiunea ca înainte de a se stinge pâlpâie lumina ca dracu. Daca le închid si le reaprind își revin pentru scurt timp după care iar începe sa se închidă.
    Am fost la un electrician si mi-a zis sa le schimb pe amândouă ca acesta este efectul uzurii. Mi-a recomandat ceva becuri marca Osram la 340 de lei bucata plus o suta de lei manopera de inlocuit becurile. Întrebarea mea este dacă exista o soluție mai ieftină ? Menționez ca am pe mașina becurile originale presupun eu, faruri bi-xenon cu AFS!

    Asa ceva am găsit pe eMAG. Se potrivesc oare pe mașina?

    1B1AC6D9-43BB-4D37-B5BE-CA34749179CE.png
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Are bec D1S Nucu. Nu mai cauta. Pe A4 B7 s-a montat in far bixenon doar bec D1S

    La ce ? la becuri, la manopera la ce anume ? E greu sa mentionezi in mesaj la ce te referi ? Daca te referi la pretul becurilor nu, daca te referi la manopera tot nu pentru ca trebuie demontata bara fata si scoase farurile de pe pozitie ca sa schimbi becurile.
    Citeste topicul asta integral ca sa inveti ce becuri ai, ce inseamna schimbarea, simptomele pentru care becurile se comporta asa si altele pentru ca se vede ca nu ai citit nimic. Vezi ca un bec D1S la reprezentanta costa 200 euro. Cand ti-ai cumparat masina nu te-ai gandit la intretinere ?
    Da se potrivesc becurile alea la masina ta dar sunt si mai ieftine pe net.
     
    Ultima editare: 15 Mar 2018
  11. Mariannn 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi a4, 2006
    Ms mult! La prețul becurilor ma refeream ca sunt destul de scumpe dar asta e acuma!
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    380 € / perechea D1S
    320 € / perechea D2S

    Preturile de acum maxim 1 luna din reprezentanta. :)
     
  13. RyanAir 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B7, 2.0 TDI - BLB - 2005
    Salut,
    Am o mica problema. Pe partea stanga, daca pun un bec normal de pozitie W5W, in maxim o saptamana se arde, cand il scot, este innegrit, lumineaza mult mai slab si iese fum din soclu. Am incercat cu doua becuri pe LED (CANBUS, nu dau eroare), cu astea LED nu mai iese fum, dar in 2-3 saptamani nu se mai aprind (daca le pun la o baterie, ele merg, insa, pe masina nu). Ma gandesc ca de vina ar fi soclul in care intra becul (se vede ca a fost topit, cumva), deci vreau sa-l inlocuiesc. Am gasit pana acum acest cod 8E0941953, dar nu prea gasesc poze sau altceva, de care sa fiu sigur. Intrebarea mea este daca acela este codul pentru soclul care tine becul de pozitie

    A4, 2005 Bi-Xenon OEM
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Majoritatea modelelor au problema asta, inlocuieste-l pana nu scapi becul in far (patit de mine) si sa vezi dupa aia distractie sa il scoti.

    Codul tau nu este bun, codul corect este 8P0 941 953.

    upload_2018-6-26_19-47-33.png
     
    RyanAir apreciază asta.
  15. RyanAir 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B7, 2.0 TDI - BLB - 2005
    Deci am cumpărat alt soclu, cum e cel de mai sus. Eu in far am unul cu 3 cabluri (unul duce la DRL), oricum, asta nu e o problemă.
    Problema este ca am testat soclul nou (firele din el pe pinii soclului vechi) dar chestia este ca nu intra in far, pt ca nu are loc de plasticul topit din interiorul farului.
    Pe soclul vechi, aveam bec LED, mai subțire, ca sa nu atingă plasticul din far. Chestia e ca si la soclul nou, și cel vechi, LED-ul se oprește ori dupa cateva secunde (clipește de 3 ori si s a oprit), ori dupa cateva zile / saptamani.
    Pe partea dreaptă am acelasi bec care după aprox. 4 luni încă functioneaza. Problema este doar pe partea stângă.

    Inițial ma gândeam ca soclul, incalzindu se, încălzește si becul prea tare. De fapt, becul atinge de plasticul unde trebuie să stea becul, pt ca si soclul si plasticul sunt topite si au cam o singură poziție în care pot sta.

    Deci. Soclul nou nu intra din cauza plasticului topit. Becul normal imi topește și mai mult plasticul din far. Becurile pe LED (nu se încing asa rău, si nu ating plasticul) nu se aprind ( am incercat 4 modele diferite)

    Precizez ca becul din ultima poza trebuia sa mai intre încă ~1.5cm.

    In afară de a cumpara un far nou, mai exista alta varianta?
     
    Ultima editare: 27 Iun 2018
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu, din pacate. Oricum din poze farul tau este distrus mai bine zis o parte din oglinda farului. Si lasati tiganiile cu LED-uri. Lasa masina asa cum e pentru ca si pe viitor sigur o sa ai probleme. Bafta.
     
  17. RyanAir 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B7, 2.0 TDI - BLB - 2005
    Tiganie sau nu, prefer sa pun un LED decat sa-mi arda oglinda in continuare becul normal (tu nu?!). Asa ca pana ma hotarasc sa pun un far nou, cred ca o sa caut niste anulatori de eroare.

    Bafta si tie!
     
  18. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Este posibil sa existe functia Flollow me home pe modelul care are faruri cu halogen ?
     
  19. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da, cu un modul AM adica o mizerie chinezeasca :)
     
    Scorpyon apreciază asta.
  20. soryf

    soryf 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2015
    Locație:
    Drobeta Turnu-Severin
    Masina:
    Audi A4 B7 ,1.9 BKE , 2006
    Am modelul tau de masina , cu faruri cu halogen si am functia follow / leave home din fabrica .
     

Distribuie pagina asta