1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri si becuri din far la Audi A4 B7 - inlocuire becuri far - demontare si inlocuire far - Etc.

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de audia4, 8 Noi 2007.

  1. CRISTTIAN 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 1,9 TDI, 2005, 115 CP
    multumesc mult, am sa revin
     
  2. bigarel

    bigarel 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 cp S-line
    tre sa dai bara jos la b7 ca sa scoti farul
     
  3. leo

    leo 6th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2007
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A4 B7 2005 2.0TDI 140CP BLB Multitronic GYJ
    Confirm ce a spus colegul Bigarel..trebuie data jos bara ptr desfacut farul...si multe altele, care inainte nu necesita aceasta operatie! Oricum este o operatie usoara...mai greu este sa o puna mecanicul la loc astfel incat sa nu apara luft-uri la imbinari.
     
  4. bigarel

    bigarel 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 cp S-line
    Daca e priceput mecanicul si nu strica nimic cand da jos tot ce are de dat,nu are cum sa apara lufturi,repet,doar daca este priceput. eu nu as face asta acasa,m-as duce undeva unde s-au mai facut operatiuni d-astea,ca sa merg la sigur. parerea mea
     
  5. kuciu9

    kuciu9 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Iul 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI
    Nu este nevoie sa dati bara jos!!! Am schimbat becurile doar prin desfacerea capacului din spatele farului!!! Este un thread pe tema asta " Clipire far".:keule:
     
  6. CRISTTIAN 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 1,9 TDI, 2005, 115 CP
    Nu stiu ce sa mai cred. Se discuta in contradictoriu. Bara am dat-o jos atunci cand am schimbat distributia, este adevarat ca a fost schimbata intr-un service bun, asa ca nu se observa nici un luft.
    Revin. Becurile se pot scoate prin spatele farului???????? asa cum se afirma ...
     
  7. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Uite nu m-am uitat atent la farurile de B7 ca sa fiu 100% sigur, dar in cazul in care seamana configuratia farului (nu forma) cu cel de la B6 atunci cu cat ai faruri mai "dotate" cu atat e mai greu (pana la imposibil) sa scoti becurile fara a da farul jos.

    Sa explic...modelele clasice de faruri ar fi: Halogen, Xenon, BI-Xenon (cu varianta "adaptive" sau fara). In aceeasi ordine creste dimensiunea carcasei farului pe adancime, astfel ca la Halogen este cel mai usor de scos becul pt ca ai loc sa bagi mana in spatele farului si sa dai jos capacul...iar la BI-Xenon nu e spatiu acolo decat poate sa bagi o surubelnita. Exclus sa poti baga mana, sa scoti capacul si becul.

    Parerile sunt contradictorii, pentru ca cei care le-au expus, au poate tipuri diferite de far. Eu am BI-Xenon si nu pot schimba nimic fara a da farul jos...la Xenon se poate dar doar pe una din parti (dreapta)...pe stanga iara e spatiu prea putin in spatele farului (este rezervorul de la pompa de servo). Iar daca nu ai Xenon OEM atunci poti schimba fara a da farul jos...

    In concluzie, vezi daca ai sau nu destul spatiu pentru a baga mana, desface capacul spate la far si scoate becul. Daca ai, norocul tau si nu trebuie dat farul jos...daca spatiul este insuficient, ghinion...Si banuiala mea a fost ca avand Xenon OEM, nu ai destul spatiu.
     
  8. CRISTTIAN 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 1,9 TDI, 2005, 115 CP
    Multumesc inca odata Rapier, după ce voi rezolva problema, am sa comunic, dar sunt sigur ca trebuie bara data jos, asta e...........
     
  9. bigarel

    bigarel 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 cp S-line
    Oameni buni ca sa ne intelegem,far nu este acelasi lucru cu bec. Daca vrei sa schimbi becul nu se da bara jos,daca vrei sa scoti FARUl se da bara jos.
     
  10. zeuss

    zeuss 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4 B7, BPW
    pai aici este problema , chiar astazi m-am uitat si eu la farurile mele , am si eu aceeasi problema ca si deschizatorul threadului , doar ca la mine inca nu este asa de grava problema, m-am uitat si chiar nu se poate scoate becul ( xenon ) fara a se da jos farul,
    dar din cate am inteles ca sa dau jos farul la masina mea , trebuie data jos si masca . singurul bec la care se poate ajunge asa , fara sa se dea jos farul este cel pentru pozitie si cel pentru luminile de zi ( DRL ), intrucat orificiul este ceva mai in interior spre radiator.
     
  11. kuciu9

    kuciu9 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Iul 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI
    Am schimbat ambele becuri BI-XENON fara sa dau farul jos.

    Farul stang (cum stai cu fata la masina), am desfacut cele doua suruburi care tin grila ce dirijeaza aerul spre filtru, am desfacut capacul de la far si am schimbat becul bi-xenon.

    La farul drept, a fost putin mai complicat. Capacul farului este blocat de rezervorul pentru servo, am scos cu o seringa lichidul din rezervor, am desfacut cele doua furtune ce intra in rezervor in partea de jos, dupa care am desfacut rezervorul( e prins in doua suruburi). Capacul se desface putin mai greu daca nu ai o surubelnita elastica :uhm:( din aceea care se indoaie).

    Mecanicul care mi-a descris pasii, in prima faza cand am inversat becurile sa vad daca acestea sunt de vina, mi-a luat 50ron. Urma sa-mi schimbe tot el becul dupa ce-l comandam. M-am incumetat si l-am schimbat singur.Toata actiunea a durat o jumatate de ora.
     
  12. cornelw11

    cornelw11 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    AUDI A4 2.5TDI
    Salut, sunt nou pe forum si nou detinator al unui audi a4 din2005.
    am si eu aceeasi problema cu xenoanele la masina dar la mine se sting foarte des amandoua. inca nu am reusit sa imi dau seama de la ce, dar se sting si cand merg prin gropi si cand merg pe drum bun. daca merg noaptea cu ea ai impresia ca dau "blitzuri" aproape incontinuu. Problema este ca la mine nu se aprind nici becurile de faza scurta. si nu stiu ce sa fac pt ca noaptea nu pot circula. Va rog sa imi dati si mie ceva sfaturi. multumesc
     
  13. zeuss

    zeuss 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4 B7, BPW
    trebuie schimbate , daca ai ajuns in stadiul asta de avansat cu problema asta , altfel nu o sa poti sa mergi noaptea ,
    cum ar fi sa mergi cu vreo 150 km/h si dintr-o data sa te trezesti pe intuneric,
    eu in locul tau asa as face,
    si eu ma confrunt cu probleme din astea dar la mine nu sunt inca asa de grave
     
  14. zeuss

    zeuss 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4 B7, BPW
    si eu sincer , as merge pe becuri phillips , macar stii o treaba, eu nu m-as complica cu chinezarii, sau mai stiu eu ce firme fantome , care fabrica sosete , si si-au deschis o divizie de becuri xenon :aggressive:
     
  15. cornelw11

    cornelw11 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    AUDI A4 2.5TDI
    sa schimb doar becurile sau cu tot cu balast? stie careva cam la ce pret ar fii toata treaba? sa fie de marca buna .
    eu asa am luat masina cu problema asta si nu am vazut pt ca am luat-o ziua ms
     
  16. zeuss

    zeuss 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4 B7, BPW
    din cate am vazut eu , mai sus zicea cineva ca se poate comanda si cu balast si fara , eu nu stiu ce sa zic , eventual daca intrebi la o reprezentanta , in ce conditii se schimba si balastul ?
     
  17. cornelw11

    cornelw11 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    AUDI A4 2.5TDI
    Azi am fost la reprez audi si mi-au pus-o pe tester. Mi-au zis ca sunt becurile de vina si ca becurile costa 1900 ron.
    ce parere aveti, nu gasesc altundeva becuri mai ieftine? ca mie mi se pare exagerat de mare pretu. astept sfaturi. salutari
     
  18. aba19 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2007
    Locație:
    Torino - Italia / Iași - România
    Masina:
    A4 Avant,nov.2011,2.7 TDI V6-190 cp
    ciao

    cum sa ajunga 2 becuri 1900 lei???
    pai lasa reprezentanta si vezi link-urile postate de ceilalti colegi de pe forum
    le mai postez eu o data aici :beerchug: ,scuze daca le repet dar poate unii mai noi nu stiu sa caute :icon_thumright: :

    1. http://www.ok-shop.ro/auto_si_tuning...ilips/id/7563/ pret de 502ron dar cred ca se poate cumpara si doar bulbul si costa doar 234ron
    2.Incercati si aici... preturi mult mai mici...... doar ca nu sunt Philips, in schimb se primeste garantie
    http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...2s-175149.html
    :icon_thumright:
     
  19. cornelw11

    cornelw11 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    AUDI A4 2.5TDI
    am intrebat eu ce firma sunt becurile pe care le pun ei pe masini. am intrebat daca sunt philips sau alta firma. mi-au zis ca sunt vw audi, ca au pe ele stantat vw-audi deci sunt facute de vw-audi. asa mi-a zis ala de la reprezentanta audi.
     
  20. cornelw11

    cornelw11 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    AUDI A4 2.5TDI
    ms de linkuri. acum tre sa vad ce tip de becuri am si apoi ma apuc sa caut sa vad daca le gasesc. vad ca si la philips da garantie 24 luni.

    cred ca scrie pe becuri ce tip sunt, nu?
     

Distribuie pagina asta