1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri si Lumini de zi (DRL) la Audi A6 C6 - schimbare becuri - demontare/inlocuire far - etc

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de Bogdan, 16 Iul 2007.

  1. Magulicy 4th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2015
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI , Quattro , An: 2005
    O sa desfac astăzi acele capace și o sa fac poze dar eu farul drept l-am schimbat cu altul SH este vreo problema? Ziceai ceva de Component Protection , exista și la faruri ?

    PS: chiar ieri am desfăcut acele capace (am schimbat becurile de poziție dar nu ma dus capul sa fac 2 poze :)
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu, farurile si modulele acestora nu intra in Component Protection.
    Bineinteles ca daca ai pus un far bi-xenon fara AFS, sistemul nu va functiona.
    E de ajuns sa fie ceva neinregula la unul din faruri si tot sistemul intra in stand-by.
     
  3. Magulicy 4th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2015
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI , Quattro , An: 2005
    Chiar mai lămurit cu câteva informații importante nu știam ca exista faruri doar cu (bi-xenon) și faruri cu (bi-xenon+AFS) eu credeam ca dacă farul are (bi-xenon) are și (AFS) integrat. Desigur gândeam așa strict legat de aceste faruri. Dar totuși rămân cu o nelămurire: De ce am eroare doar in bord , și in VCDS nimic? Vreau sa fac o precizare: Acum 1 an am mai încercat o data sa le repar am fost la un service autorizat au băgat un Tester pe mașina dar , nu VCDS. Ceva asemanator cu VAS al celor de la Audi. E aici vine partea interesantă , pe acel tester lor le arata ca eu am o problema la faruri și ca nu funcționează AFS cel de la service a verificat acele cântare a spus ca sunt foarte bune. Și mi-a dat un răspuns scurt: alte faruri ! M-a luat puțin prea tare și m-am speriat când am auzit alte faruri :) Nu era genul de persoana care sa desfacă farurile și sa caute problema! Și revenim la problema pe VCDS nu da nici-o eroare pe acel tester asemanator VAS (era un tester cu touch screen) eroarea apărea. O sa fac astăzi 2 poze in interiorul farurilor sa aflam dacă au sau nu AFS + un mic tutorial cum am "dezactivat definitiv" eroarea "Adaptive light defective"
     
    Ultima editare: 25 Mar 2017
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    De obicei cand ai eroare in bord si pe VCDS nu apare nimic, este o problema de cablaj sau contact imperfect. Ori in far, ori la cablajul pana la bordnetz.
    Fa o poza si la codare si o sa ma uit la mine sa vad daca sunt identice. Ar trebui sa fie din moment ce amandoi avem Bi-Xenon cu AFS.

    Ai vazut Magulicy ca s-a rezolvat dilema.
    Tu de fapt ai eroare stocata pe VCDS, doar ca nu poti intra pe 55 - Xenon sa vezi ce si cum.
     
  5. Magulicy 4th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2015
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI , Quattro , An: 2005
    Într-adevăr , o problema pe jumătate rezolvată , o sa încerc sa găsesc un VCDS original , doar așa voi știi sigur de unde vine problema. Mersi de ajutor Audi66 .
     
  6. Magulicy 4th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2015
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI , Quattro , An: 2005
    Va salut,

    Vin cu un mic 'tutorial' in ajutorul celor care au faruri bi-xenon cu funcția (AFS) si care primesc următoarea eroare in bord "ADAPTIVE LiGHT DEFECTIVE" , cine vrea sa nu-i mai apăra eroarea in bord pana la rezolvarea (problemei) , puteți dezactiva opțiunea AFS spunându-i mașini , ca nu are decât BI-XENON ( fără AFS).

    1.)Conectați VCDS la mașina accesați modulul (17 Instruments). Poza nr.2.
    2.)accesați (coding) exactă ca in poza nr.3.
    3.)Modificați Codarea existentă cu + sau - (pentru a activa opțiunea AFS +64 , pentru dezactivarea opțiuni -64.

    Sfat:
    1.)Dacă nu va pricepeți (căutați pe cineva priceput).
    2.)copiati codarea standard pentru a putea anula modificările , dacă întâmpinați probleme!



    Sper ca V-am putut ajuta , cu respect va salut!
     
  7. MrFler

    MrFler 5th Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    A6 Avant 4F,3000 cmc ,2009 CDYC
    Salutare ,

    Recent a fost nevoie sa dau jos bara + farurile (bixenon), dupa montaj se pare ca am pierdut reglajul iar farurile bat prin copaci. :) Intrebarea este: cum pot regla farurile ? mecanicul nu stie alta varianta (service multimarca). Multumesc.
     
  8. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    reglarea se face manual ca la alte marci, dar trebuie de invatat farul in pozitia 0 cu vag-com.
     
  9. marian_dnew 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4F2 C6, CAHA, 2.0 TDI-CR, 125 KW, 2010
    Va salut! Daca poate cineva sa ma ajute cu o informatie. Am avut un mic incident cu masina (a intrat cineva cu spatele in masina mea parcata) si am avut lovit farul dreapta (cu un suport rupt si unul fisurat) si aripa dreapta (fisurata). Pentru cea mai scurta durata a reparatiei, service-ul mi-a propus aripa OE si farul HELLA. Mi-au trimis foto cu piesele noi si am constatat ca farul are codul putin diferit fata de ceea ce mi-au dat mai multe magazine auto - o cifra mai putin la sfarsit ( 1 ). Din cunostintele voastre, credeti ca este posibil sau este un produs suspect ? Atasez foto cu farul nou, inainte de montaj. Multumesc anticipat.

    IMG_0916.JPG
     
  10. Adilac

    Adilac 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2016
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi a6 c6,2000,2010
    Salutare as fi curios sa stiu daca ai reusit sa activezi functia cornering dupa explicatia primita, sau poate ai gasit alta solutie. Mersi
     
  11. tednet 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6, 3.0, cod motor CDYA, 2009,
    Nu, nu am reușit iar alta soluție nu am găsit, probabil este dar eu nu am gasit
     
  12. Adilac

    Adilac 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2016
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi a6 c6,2000,2010
    Multumesc de raspuns, poate ne poate ajuta cineva care a reusit daca vede postarea pt ca si eu am incercatdar nu am reusit.
     
  13. andrei.ene

    andrei.ene 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2014
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6, 2.0 TDI, 103 kw, 2007, cod motor BRE, cutie Multitronic JZJ
    Pe A6 C6 cornering nu se face din proiectoare, ci din far, dar trebuie ca masina sa fie echipata cu faruri cu afs.
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ce aberati aici, una este Cornering, alta este AFS-ul.
    Eu din cate stiu nici un exista cornering pe C6, decat cu un modul aftermarket se poate pune cornering pe proiectoare.
     
  15. andrei.ene

    andrei.ene 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2014
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6, 2.0 TDI, 103 kw, 2007, cod motor BRE, cutie Multitronic JZJ

    Pe acelasi sistem functioneaza si la C6
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    E clar ca voi amestecati treburile.

    Am mai spus si o mai zic :

    - AFS - misca fasciculul luminos in functie de cum invarti volanul, doar pe faza scurta si/sau lunga si functioneaza de la 15-20km/h pana la ce viteza vreti voi (la modelele mai noi functioneaza si cu masina la ralanti).
    - Cornering - functioneaza doar pana la viteze de 40-50 km/h si aprinde un bec din far sau proiectorul in functie de gradul de rotire al volanului.

    @andrei.ene Daca tu crezi ca in videoclipul pus de tine este evidentiat Cornering-ul, te inseli amarnic.
    Stiu destul de bine cum functioneaza la A6, am AFS pe masina.
     
  17. nica_ro

    nica_ro 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 4F/ 2.0 tdi/ 125 Kw/ 2009


    Sa cosideram subiectul incheiat. AFS nu este egal cu Cornering,
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu asta tot incerc sa explic de ceva timp.
    Multa lume nici nu stie cum se numesc dotarile de pe masinile lor si tot insista.
    Aveti manual de utilizare, cititi-l.
     
  19. marian_dnew 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4F2 C6, CAHA, 2.0 TDI-CR, 125 KW, 2010
    Pentru a nu ramane intrebarea de mai sus in aer .. Am intrat in posesia cutiei farului Hella si pe stiker-ul de pe ea este codul complet. Interesant.
     
  20. tednet 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6, 3.0, cod motor CDYA, 2009,
    Eu unul stiu ca masina nu este dotata cu cornering sau adaptive lights am intrebat doar daca se poate face ceva de genul cornering-ulu sau adaptive lights in sensul daca se paote aprinde in proiector in fuctie de viraj spre stanga sau dreapta, nu am avut pretentia de a active una din aceste doua functii pe masina atata timp cat nu este dotata cu una din aceste doua optiuni
     

Distribuie pagina asta