1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri si Lumini de zi (DRL) la Audi A6 C6 - schimbare becuri - demontare/inlocuire far - etc

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de Bogdan, 16 Iul 2007.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    100% nu ii trebuie alt far.
    Eroarea asta apare doar pe farurile cu AFS, am mai scris odata din ce cauza.

    Rezolvarea e simpla, dai farul jos si tragi usor de toate firele cu o sarma indoita, sa vezi care s-a rupt.

    Eroarea asta mai apare si din cauza ca izolatia firelor se coace, crapa si cade la un moment dat. In felul asta fac masa aiurea sau intre ele, generand eroare.
    P.S Cumpara tub termocontractibil, o sa ai nevoie. :)
     
  2. CIG 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI, BRE, 140 CP, 2006
    Va mulțumesc pt răspunsuri. O sa dau farul jos pt că oricum trebuie sa schimb becurile xenon și o sa vad ce e acolo. Sper sa gasesc vreun fir rupt și să nu trebuiască să schimb farul. Va țin la curent.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Uita-te de la minutul 1:00 si o sa vezi despre ce vorbesc. Evident, le controlezi pe toate, nu doar cele din zona respectiva.

     
  4. Firodo

    Firodo 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2017
    Locație:
    Ilfov
    Masina:
    A6 C6 3.0TFSI 2010
    Am cumparat un set de lupe bixenon Hella EvoX-R 2.0 de 3", modelul din poza nr. 2 pusa de catre @audi66.
    Am incercat sa le schimb prin spatele carcasei dar nu ieseau, pur si simplu nu au loc. Deci ar trebui sa dezlipesc sticla si este o operatiune pe care nu vreau sa o fac.
    Asa ca va trebui sa le vand.
     
  5. CIG 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI, BRE, 140 CP, 2006
    Becurile de pe eMag sunt ok? Am găsit Osram cool blue intense la 169 lei bucata. Sau sa cumpar de la piese auto? Există fake-uri? La piese auto cred că sunt mai scumpe. Am mai găsit pe ceva site,Bucovina tuning parca, la 260 lei setul. Alea de ce sunt asa ieftine? De unde sa iau?
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    De la cofetarie. Pe bune acum. Chiar trebuie sa intrebam de unde cumparam piese atat timp cat acel magazin este in piata de zeci de ani si exista feedback-uri pentru ceea ce vand ?

    Atat timp cat voi cautati cel mai mic pret va asumati responsabilitaea luarii unei tepe. De ce nu cumperi de la importatorul de becuri marca Osram ?

    Chiar nu cititi nimic ce scriem pe forum si asta inseamna ca scriem degeaba. Toate becurile originale au bar-code pentru identificare serie produs original si daca este produs original. Am repetat asta si eu si alti colegi dar voi nu cititi nimic.
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @Firodo Am schimbat la mai multe A6 fara AFS prin spate fara nici o problema. Avem inclusiv colegi care au procedat la fel.
     
  8. Firodo

    Firodo 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2017
    Locație:
    Ilfov
    Masina:
    A6 C6 3.0TFSI 2010
    Te cred si am vazut si pe youtube. La farurile mele s-a mai umblat in trecut. Lupele aveau un plastic negru in capat si din cauza asta nu ieseau pe acea gaura. Nu stiu ce era acel plastic.
    Le-am returnat si mi-am comandat becuri Osram d2s de care ai recomandat tu.
     
  9. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Cred ca vorbesti de inelul de plastic care e fixat pe proiector, are patru urechiuse ce se desfac incetisor cu o surubelnita fina dar lunga. Dupa ce iese , il lasi sa cada in far, se scoate usor dupa aia.
     
  10. Firodo

    Firodo 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2017
    Locație:
    Ilfov
    Masina:
    A6 C6 3.0TFSI 2010
    Of of of....cred ca despre acel inel este vorba. M-am uitat dar nu mi-am dat seama ca este detasabil. Deja am trimis lupele inapoi. Acum am comandat si becuri noi. Cred ca le voi comada din nou. Asta este. Macar sa am lumini bune.

    Dar...daca se da jos in interiorul farului cu o surubelnita....cum se pune apoi in varful proiectorului? Ca daca il pui in afara farului...cum il bagi inauntru?
     
    Ultima editare: 30 Aug 2018
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Zgaltai farul pana il pui pe pozitie si apesi cu proiectorul peste el.
     
  12. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Inelul iese usor cand este desfacut de pe proiector, cand ansamblezi proiectorul nou pe far, fixezi inelul pe proiector, si impingi cu el inauntru, trebuie sa-i gasesti pozitia , de aia te joci cu el stanga/dreapta/sus/jos. Atentie ca inelul are pe margina exterioara o taietura (infundatura), care trebuie fixata in partea de jos al proiectorului.
    P.S. mi se pare ca aici in topic deja e descrisa toata operatia, daca nu ma gresesc am scris chiar si eu.
     
  13. Firodo

    Firodo 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2017
    Locație:
    Ilfov
    Masina:
    A6 C6 3.0TFSI 2010
    Multumesc mult.
     
  14. Firodo

    Firodo 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2017
    Locație:
    Ilfov
    Masina:
    A6 C6 3.0TFSI 2010
    La mine nu merg D2S. Merg D3S OSRAM Xenarc.
    Dar si acestea sunt de 2 tipuri la Emag. Of of of. Stiti cumva care este diferenta?
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu avem de unde sa stim ce becuri merg pe masina ta deoarece nu ti-ai trecut anul fabricatiei in profil.
    Toate 3 exista si in varianta D3S.
     
  16. Firodo

    Firodo 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2017
    Locație:
    Ilfov
    Masina:
    A6 C6 3.0TFSI 2010
    Ai dreptate. Acum am completat. Pe emag nu au diferente intre ele. Sunt doar Osram Xenon D3S. Dar cred ca sunt vandute de diferite firme, de unde si diferentele de pret.
    Stii cumva o sursa buna de cumparat aceste becuri?
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Care din cele 3 doresti sa le cumperi ?
     
  18. Firodo

    Firodo 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2017
    Locație:
    Ilfov
    Masina:
    A6 C6 3.0TFSI 2010
    Cool blue intense
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  20. CristianAu6i 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2018
    Locație:
    Arges
    Masina:
    Audi A6
    Salut. Vreau sa achizitionez niste faruri bixenon adaptiv facelift (cu banda leduri jos) acestea fiind de pe o masina de ANGLIA. Merg facut astfel incat sa bata pentru traficul de europa ?
     

Distribuie pagina asta