1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri si Lumini de zi (DRL) la Audi A6 C6 - schimbare becuri - demontare/inlocuire far - etc

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de Bogdan, 16 Iul 2007.

  1. nica_ro

    nica_ro 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 4F/ 2.0 tdi/ 125 Kw/ 2009
    La postul 1377 te referi? Ca eu am ramas in ceata. Pana la urma care kit de lupe se potriveste pe FL? Cel universal, cu D1S pana la D4S, gen Evo-X R 2.0?
    Si daca masina are D3S si pui kitul de lupe, ulterior poti folosi D2S?
     
  2. marutz

    marutz 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6 C6 2.0 Tdi 2005 BLB
    Salutare, am spart geamul la far,a6 c6 4f 2005 sedan, bi-xenon OEM cu auto-leveling... Se înlocuiește farul cu oricare alt far cu aceleași specificatii sau trebuie să caut după cod? Și după înlocuire se mai face vreo codare cu vcds?!
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cauti obligatoriu cod ca al farului tau (calculatoarele de far le scoti de pe farul tau, sunt doua daca ai si cornering, pentru ca auto-leveling au toate) si nu se mai face nici o codare cu VCDS doar reglaj daca nu bate bine adica lumina nu este conforma. Oricum s-a mai scris asta in acest topic de mai multe ori
     
  4. Firodo

    Firodo 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2017
    Locație:
    Ilfov
    Masina:
    A6 C6 3.0TFSI 2010
    Deci....am schimbat lupele cu cele recomandate de @audi66 Hella evo X-R sau cam asa ceva.
    Cu becurile xenon vechi diferenta foarte mica. Ma hotarasc sa cumpar si becuri xenon D3S. Ma documentez foarte bine si ma hotarasc la Philips extrem vision gen 2. Ok, cumpar ultimul bec de pe stocul Altex la 404 lei. Il montez....ce sa zic, nu este wow, mai bine decat cel vechi dar nu m-a dat pe spate.
    Zic hai sa le iau pe cele mai bune. Cumpar un set de Osram nightbraker Laser D3S....mult marketing. Sincer am facut un drum de Craciun mai lung noaptea si nu mi se par cine stie ce.
    Cred ca este multa reclama la mijloc.
    Ce parere aveti?
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ca ai pretentii exagerate ? :)
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    O sa caut eu in laptop sa vad daca mai gasesc pozele, sau macar video-ul cu lupe Hella si becuri noi Osram CBI.
     
  7. Tizucumacu

    Tizucumacu 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Iun 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Allroad 3.0 TDI 2010
    Eu am Philips White Vision gen 2 și sunt foarte încântat de ele. Foarte comfortabile noaptea pentru ochiul menu. Lumină albă, curată și puternică gen LED.
     
  8. BogdanelSKY 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2018
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C6 4F, 3.0 Quattro, CDYA, 2009 Facelift
    Eu am schimbat doar becurile cu un set Osram CBI, am curățat lupele și diferența este că lumina s a îmbunătățit cu 95% față de ce aveam înainte.
     
  9. Borda Lucian 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2016
    Locație:
    Gherla
    Masina:
    Audi A6 C6 2.0 TDI 140 HP 2005
    Salut,
    Am faruri cu xenon si AFS si as dori sa stiu daca le pot inlocui cu faruri xenon fara AFS. Vreau sa le schimb pentru ca sunt vechi nici macar lupele cu oglinziile nu le pot schimba fara sa desfac sticla, iar doua bucati faruri noi cu AFS costa 4.000 lei ceea ce mi se pare exagerat (ma pot lipsii de AFS).
    Se pot coda cu VCDS farurile fara AFS in asa fel incat sa nu primesc eroare cu adaptive lights in bord ?
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  11. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Salutare! La modelul meu, dintotdeauna mi-au placut DRL-urile alea cu LED de jos din grile (in locul proiectoarelor). Daca fac rost de-o pereche, am sanse s-o montez la mine si sa si functioneze totul bine? Mai trebuie altceva sa cumpar (pe langa alte grile, fara gaura pt. proiectoare)? Eu acum am DRL-urile in faruri, pe oglinzile rotunde, langa lupe, iar jos am proiectoare.
     
    Catalin29Audi apreciază asta.
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ca de obicei nu iesi din nota obisnuita. :) Ce vrei tu sa montezi sunt niste tiganii ordinare care nu au fost montate niciodata pe Audi. Iti trebuie doar mizeriile alea si alte grile pentru ca la montaj va trebui sa decupezi grilele. In plus iti trebuie anulatoare (rezistente) asta daca mizeriile respective nu sunt prevazute direct cu asa ceva. Conectica o faci cu actualele fire existente in far dedicate DRL dar te sfatuiesc sa cumperi si mufe si pini pentru ca sa bagi pinii in mufe si mufa mizeriei ce poarta denumirea DRL cu LED, o conectezi deja la mufa existenta pe cablajul existent al DRL-urilor actuale printr-un by-pas.
     
  13. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Hmmm...eu nu ma gandeam la chestii aftermarket, ci credeam ca exista DLR-uri OEM, cele de S6...scumpe, ce-i drept, pe la 300 de Euro...

    La asa ceva ma refeream eu: https://anunturi-auto.4tuning.ro/lu...cu-led-pentru-audi-a6-s6-4f-oferta-44530.html

    E echivalenta originalului, eu asa inteleg de-aici: http://www.ulo.de/en/products/daytime-running-lights/audi

    Oricum, daca si la 350 de Euro sunt "mizerii chinezesti ordinare", pai nici nu vreau sa ma gandesc cat costa originalele (cod 4F0 941 067 A si 4F0 941 068 A)... :undwech:
     
  14. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Originale noi la 800euro si ceva - un far.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cele la 350 € sunt OE, fabricate de ULO.

    Dar, se vor potrivi doar pe bara S-Line sau S6.

    In afara de ce vad in anunt iti vor mai trebui si cabluri adaptoare si un modul pentru dimming.
     
  16. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
  17. ionfmi

    ionfmi 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Dalboset
    Masina:
    Audi A6 C6, 2.0TDI, 2005
    Mi-am cumpărat un set de lupe bi-xenon, cu ornamente si instalație de xenon, ca sa le montez pe farurile mele cu halogen. Este vorba despre un A6 4F din 2005, cu halogen din fabrică. Nu reușesc sa desprind sticla de pe faruri. Poate cineva sa îmi dea vreun sfat, va rog ?

    EDIT:

    Stiu ca sunt țigănisme, etc. Dar eu am luat mașina cu instalație xenon pe farul fără lupă, și am vrut sa pun totuși lupe, sa fie cât de cât in regulă. Am rămas cu ele ‘pe stoc’, nu reușesc sa desfac farul. De aceea am cerut ajutor. ‍
     
  18. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu e cea mai buna oferta deoarece va mai trebuie cablaj + modul.
     
  20. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Si daca de ex. nu vreau dimming (desi imi place faza cu diminuarea intensitatii), tot mai trebuie modul de ala sau nu?
     

Distribuie pagina asta