1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri si Lumini de zi (DRL) la A6 C7 Allroad - schimbare becuri - demontare/inlocuire far - etc

Discuție în 'Audi A6 allroad quattro C7 (2012 - prezent)' creată de Gabriel T, 14 Noi 2017.

  1. Gabriel T 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2017
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A6 Allroad,V6 245cp 2012
    Salutare,
    Am un a6 allroad 2012, am facut retrofit la full led de la bixenon. De cand am schimbat bcm a disparut din audi drive select optiunea allroad. Intrebarea mea ar fi,ma poate ajuta cineva cu codingul de pe un a6 allroad cu full led din fabrica?
     
  2. robert cazacu

    robert cazacu 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2018
    Locație:
    suceava
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad
    Salut,
    La fel am pățit și eu doar montând un cârlig de remorcare original dar dealer-ul m-a ajutat în final. Nu am putut să găsesc niciun cod pe forumuri. Am codat cârligul totul okay numai că în drive select mi-a apărut un Audi A8 și în loc de Allroad mi-a părut Offroad.
     
    Mitiy apreciază asta.
  3. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Da păcat, nu va imaginați ca e usor sa găsiți ceva masina identica cu a voastră

    Eu am full led de fabrica, pentru colegul de mai sus, cârlig de recomorcare nu am și nici nu caut sa aibe vreodată

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  4. Ianes 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2018
    Locație:
    Milton Keynes - UK
    Masina:
    Audi b7 2.0 TDI Avant S Line
    Salut,
    Am un A6 C7 Allroad an 2015 cu faruri LED. Este posibil sa activez cumva semnalizarile stanga/dreapta din faruri in stil dynamic ?
     
  5. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Da, este posibil asta daca esti dispus sa cheltuiesti o suma importanta de bani si sa lasi un electronist sa iti desfaca farurile. Orice este posibil.

    Functia asta se face inclusiv pe generatia pre facelift



    Costurile pentu modificare faruri pot ajunge pana la 600 de Euro din ce ma interesasem eu si nu cred ca se justifica.

    Poti sa ii contactezi chiar pe cei de la Pure Wrap.SE

    Succes
     
  6. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Salutare,

    Ma gandesc sa fac retrofit de la farurile cu xenon si AFS NFL la farurile Full LED NFL. Am gasit recent tot ce e nevoie de pe o masina de UK, inca nu am.gasit informatii clare daca NU merg puse/adaptate pe masinile cu volan pe stanga.

    Sunt diferente fizice de aranjare a ledurilor, sau electronica din spate e "pe dos" ?
    BCM1 de UK difera si el de restul Europei ?

    Multumesc
     
  7. A6 allroad

    A6 allroad 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2021
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    A6 Allroad, CGQB, tiptronic, 2013
    Salut,
    A avut cineva probleme cu, condens in faruri matrix la A6 C7 Allroad an 2013 ? Exista vreo rezolvare inafara de schimbarea farului ?
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu cred ca exista rezolvare, am vazut Q8 de vechi de 6-7 luni cu farurile aburite in zona in care stau (umiditate foarte ridicata).
     
  9. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @A6 allroad nu ai faruri Matrix pentru ca anul de fabricatie 2011-2014 sunt full led si alea au problema aceasta din fabrica. Matrix exista doar pe facelift 2015-2018 si daca sticla nu are fisuri sau problema la lipituri, nu fac condens.
     
  10. A6 allroad

    A6 allroad 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2021
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    A6 Allroad, CGQB, tiptronic, 2013
    Corect. Sunt full led. Am examinat mai atent farul si are o fisura de aprox. 5-6 cm care pleaca din zona de imbinarea intre capota si aripa. Din ce am mai citit, cauza ar fi ca la inchiderea capotei coltul acesteia loveste farul si produce aceasta fisura. Trebuie reglat acel tampon de pe capota care previne aceste loviri. La mine deja e tardiv dar trebuie sa gasesc o solutie pentru a etansa aceasta fisura si sa-l usuc in interior.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cauta pe Aliexpress si vezi daca gasesti sa ii schimbi geamul direct.
     
  12. Ardei

    Ardei 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2023
    Locație:
    Vâlcea
    Masina:
    Allroad A6 C7 4GJ 2016 3.0 TDI 190Cai CZVF
    Am avut eu la un A6 C7 2016 facelift cu faruri matrix led un far spart din cauza capotei. I-am schimbat singur sticla in septembrie anul trecut si nu a apărut condens (plouat calumea si spalat cu presiune de proba), am folosit sticla (toata fata de far) plus mastic ce nu se intareste complet. Nu l-am mai capsat.
    Partea cea mai grea e sa desfaci sticla de pe far, sunt destule tutoriale pe youtube, iti spun de acum ca 90% din timp iti va manca desfacutul si curatarea canalului de mastic vechi. Trebuie sa te asiguri ca usuci bine.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Solutia este sa il incalzesti integral (in cuptor sau intr-o cutie de carton dand o gaura sa intre gura pistolului de aer cald).
    Daca incerci sa incalzesti si sa desfaci pe portiuni va fi un chin si de multe ori vor rezulta daune.
     
  14. Ardei

    Ardei 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2023
    Locație:
    Vâlcea
    Masina:
    Allroad A6 C7 4GJ 2016 3.0 TDI 190Cai CZVF
    Am incercat asa si nu am reusit, am dat cu suflanta de se topea pe margini plasticul, pur si simplu masticul ala nu isi dadea drumul, literalmente il prajeam pe margini. Solutia a fost sa tai cu biax, resturile de mastic cu plastic le-am luat cu o spatula ascutita.
    In final am pus sus pe far cleme dinacelea de reparat plastice, m-am uitat acum si era cam cracanat farul, concluzia, trebuie capsat.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu le desfac mereu incalzindu-le complet si n-am avut probleme.
    Nu curat niciodata masticul vechi deoarece nu are rost, ci adaug suplimentar un snur de butyl rubber.
    Pentru capsat am niste clesti foarte puternici care ii pun pe far si odata incalzit integral aproape ca se capseaza singur, il mai ajut eu “manual” la final.
     
    Ardei apreciază asta.

Distribuie pagina asta