1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri si Lumini de zi (DRL) la A6 C7 - schimbare becuri - demontare/inlocuire far - etc

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de succesio, 23 Oct 2014.

  1. ionut roscaneanu 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2017
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi A6 2000 tdi 2014
    Buna ziua. Vin si eu cu o problema, am nevoie de codarea pentru modulul xenon #55. Daca este vreun coleg care are un Audi A6 C7 (4G) cu urmatoarele specificatii:

    Audi A6 C7 (4G) 2014 avant
    Tractiune fata
    Bi Xenon adaptiv
    Lane assist
    Hight beam assist (faza lunga se schimba singura)
    Night vision
    Camera de recunoastere semne de circulatie
    Suspensie pe perne de aer
    Adaptive cruise control

    As avea nevoie doar de un dump pentru VCDS. Multumesc
     
  2. quattro2001

    quattro2001 Silver Member

    Înscris:
    3 Oct 2012
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A8L D4 2016 3.0TDI CTBD 262CP 580Nm
    din ce am studiat aripile nu se schimba ,daca e vb si de aripi renunt la ideie ...
    bcm 1 la ce te referi bornetzul din bord ?
    farurile daca le iau le iau echipate
     
  3. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    :)) Salut
    Pai da, aripile si eu am inteles pe urma ca nu s-ar schimba.
    BCM1 = bornetz
    Faruri complete = min 2500Eu ... eu am renuntat.
    La NFL ai si restul de calculatoare ... nu uita.

    Spor
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  4. quattro2001

    quattro2001 Silver Member

    Înscris:
    3 Oct 2012
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A8L D4 2016 3.0TDI CTBD 262CP 580Nm
    Adica si de la xenon nonfacelift la xenont facelift trebuie alt bornetz ? la c6 cand am facut retrofitul la facelift nu a fost nevoie a mers cel vechi :p
    faruri xenon facelift am gasit acum la 850E in suedia :) ,
    Vad ca u ai facelift cu xenon imi poti zice si mie codul la bornetzul tau te rog ?
     
  5. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Aia cu NFL to FL la xenon nu stiu sa iti spun. Idea e ca sunt diferente considerabile in BCM (parking inclus ... etc).
    Dar, eu zic ca va merge pentru ca farul constructiv este la fel.

    850 E complete ? Daca nu sunt complete zi pass direct. Eu am gasit LED (nu matrix) la 850 Euro goale si tot nu le-am luat :).
    Arata frumos, dar consider ca nu merita investitia momentan.
    Daca tot dai un ban pune direct matrix. Altfel pune LED normal de NFL si iesi mai ok. (ca si luminozitate). Asta este doar parerea mea.

    Address 09: Cent. Elect. (J519) Labels: Redir Fail!
    Part No SW: 4H0 907 063 DH HW: 4H0 907 063 AH
    Am inteles ca ar fii compatibil si matrix ... dar nu stiu sa iti spun.

    Address 46: Central Conv. (J393) Labels: 4H0-907-064-46.clb
    Part No SW: 4H0 907 064 GP HW: 4H0 907 064 GP

    Pentr BCM2 contacteaza-ma pe privat.

    Spor
     
  6. GT829

    GT829 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6
    Prin Septembrie am fost la reprezentanta Audi(Augsburg) sa intreb daca se poate face trecerea la faruri Matrix, masina fiind FL.
    Mi-au spus ca se schimba farurile si 2 calculatoare deviz 3400e cu tot cu manopera :huh:.

    M-am linistit complet, nu merita!
     
    Mitiy apreciază asta.
  7. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    3400 euro intr-o reprezentanta cu piese noi , manopera inlcusa si in plus faptul ca nu pierzi garantia personal nu mi se pare mare
    SH @mabalaru gasise farurile cu 2000 , ori o diferenta de 1400 euro pentru elementele noi nu este enorm

    Eu am led adaptiv pe Allroad varianta ante-facelift iar inainte de ea 1 an de zile am avut fosta A6 C7 limuzina ce era bi-xenon adaptiv iar diferfente enrome nu sunt ca si lumina , doar de design ca da bine in poza as putea spune .

    Daca ar fi sa ma intorc in timp nu stiu de as mai face retrofit-ul punand in balanta costurile totale ... :ermm:

    Eventual sa iei un chel line la pret bun cu motor de RS6 la care sa renteze retrofiturile :p
     
  8. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Atingere la 2.0 al meu ? :D
    Seturi sunt. Daca vrei sa dea bine in poze pui LED FL si aia e. Nici naiba nu isi va da seama daca sunt matrix sau nu.
    Cat despre lumina, matrix face toti banii.
    Eu personal cred ca cei de la Audi au dat asa un pret ... dar daca te-ai fi dus sa le montezi nu cred ca scapai fara 5-7000 euro.
    Gandeste-te ca pretul de nou pentru un far LED FL (nu matrix) este de 11.000 ron in etka (nu am pus adaos si restul).
    Si alea cateva calculatoare nu sunt multe: BCM1 (2000 ron), 55 (cateva sute), calculatoare faruri + faruri :)). @CMG face retrofiturile numai cu piese noi de la reprezentanta dar cand a fost vorba sa cumpere farurile a ales alta sursa. (momentul achizitiei lui era si foarte aproape de momentul lansarii matrix ... preturile fiind cu mult mai mari).

    Eu personal o sa raman la xenon. Cel putin o perioada. Nu am nici macar cornering, dar nici nu fac multe drumuri noaptea.

    Toate bune
     
  9. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    [​IMG]
    Nu... in niciun caz nu făceam referire la tine Marius @mabalaru
    Tu pana la urma faci ceea ce crezi cu banii, eu am găsit un RS6 slab dotat și neîngrijit la pret destul de mic și acolo ar renta sa zic un facelift spre Matrix. Ma incanta cei 50.000 km rulati
    Doar ca ii mai lipsesc HUD display, night vision, scaunele sport Recaro, volanul teșit, trapa panoramica, bang Olufsen etc etc ... :))

    Ideea era ca ar merita investiția Matrix facelift raportat la valoare ei menținută sus pe termen mai lung deși din scurt luminile fac aprox 2500 SH alături de bara fata, grila și alte mici elemente încă 2000, stopurile spate 1000€ și lista poate continua scoți zeci de mii de euro pe retrofit

    Sa va mai zic o chestie tare legata de led.
    Am vrut sa îmi reglez și eu farurile LED adaptive și am sunat pe peste tot. Nu are nimeni in județul Brașov sau apropiere aparat de reglat farurile...
    Singurul echipament îl dețin cei la Bucuresti spunându-mi este singurul din toată țara
    Ori nu am nici timp și nici nervi pt astfel de lucruri ori poate cererea e mică dar totuși e plin de led pe străzi. Nimeni nu le reglează sau toți au impresia ca sunt perfecte și de la gropi bat și mai bine

    Same thing si pe led Matrix 100 la %...

    Lucrul acesta din punctul meu de vedere este un mare minus

    Vreau sa va întreb pe ceilalți deținători dacă ați reglat farurile led și unde mai exact


    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  10. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Sandra Iasi stiu sigur ca face adaptare pentru Matrix :).
     
  11. GT829

    GT829 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6
    Cata_ADC - Poate sunt multe pe aici, cum e Loganul la noi :D si imi pare mie masina mai comuna asa, dar 3400e sunt bani indiferent cum o luam si doar pt aspectul acela nu ma incanta sa bag mana in buzunar, recunosc insa ca se vad foarte agresiv. Merg si astea si cu 3400e mai mult in portofel :cool:.

    Marius - eu am activat cu VCDS.ul luminile de ploaie sa se aprinda la viraje mai stranse
     
  12. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Corect dar sunt convins ca dacă le dădeai acceptul te costa mult mai mult decât cei 3400 scoși probabil în necunostiinta de cauza cum spune și @mabalaru :)

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  13. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Ma bag si eu in discutie. De la bixenon la led adaptiv spuneai ca nu e diferenta mare care sa justifice. Dar la Matrix justifica?
    Din ce spun Audi, Matrix-ul ofera o iluminare optima, ajunseteaza mereu distanta in functie de trafic. In realitate este chiar de imbunatatita iluminarea carosabilului incat sa justifice banii ? Simplul fapt ca nu mai exista faza lunga si faza scurta nu prea ma convinge mai ales ca am asistentul de faza lunga care lucreaza destul de ok.
     
  14. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Toți care au condus masina mea au zis ca led adaptiv își face treaba. Eu sa zic spun ca nu vad diferențele atât de mari ca la laser light technology spre exemplu unde am simțit ca se face zi pe timp de noapte. Dar nu pe grupul Audi

    Matrix da Marius este altceva

    Ai faza lunga ca și la led simplu insa când o aprinzi nu vezi ca la bi xenon trecerea prin comutarea shutter ului, practic ele se adaptează în funcție de viteza precum și de poziția ta la modelul mai nou. Din GPS își iau locația și știu ca e viraj in fata astfel pregătindu-se pt el. Noul A6 va avea tehnologia asta asemeni noului A8.
    In Romania nu se știe dacă va merge dar rămâne de văzut.

    Intre timp am găsit și eu niște băieți care fac ceva custom


    Foarte tare mi se pare doar ca necesita demontarea farurilor și a stopurilor pentru a face jocul de lumini la fel ca la A8

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
    Mitiy și bobalex18 apreciază asta.
  15. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Am gasit un set de faruri full Led cu sticlele sparte (act vandalic) la 300€ fara calculatoare. Se merita achiziția si se gasesc eventual sticlele de schimb?
     
  16. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Sunt complete?

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  17. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Doar farurile, fara calculatoare si alte "minuni" . Daca erau complete, mai intrebam? :)
    Sticlele se pot lua si de la farurile cu halogen, eventual de la unul cu Led defect. Dar calculatoarele cum se gasesc si cat costa perechea?
     
    Ultima editare: 11 Ian 2018
  18. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Eu zic ca nu merita luate asa
    Dacă erau complete...

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
    MarianMaxx apreciază asta.
  19. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Pe facelift exista doar Matrix Led sau exista si LED-ul clasic adaptiv ? Daca exista ambele cum pot face diferenta cel mai usor intre ele ?
    Exista si xenon, stiu, dar nu face subiectul intrebarii....
     
  20. hidalgo

    hidalgo 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2013
    Locație:
    medgidia
    Masina:
    a6 3000 2012
    Buna seara .
    Imi poate spune cineva daca pot inlocui sticla de la un far spart cu una de pe un far bun. Daca se poate dezlipi?
     

Distribuie pagina asta