1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri xenon sau halogen OE la Audi A4 B6 - demontare far - reglare far - schimbare becuri

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de aba19, 16 Aug 2007.

  1. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    problema nu ar fii la mufa ...exista adaptoare care fac conversia 5g > 5gl si invers,grosimea balastului este problema...5g are un fel de "cocoasa" iar locul unde se prinde pe carcasa nu permite pozitionarea lui.
    Daca ai gasit ceva ok calitate/pret, cumpara.
    Oricum iti spun de pe acuma sa nu te astepti la o diferenta uriasa de vizibilitate intre xenon si bi-xenon(aici nu vb despre faruri SH ci faruri noi) diferenta mare exista intre halogen si xenon asa cum probabil ar fii fost intre xenon si LEd daca s-ar fi facut faruri LED pt A4B6 :)
    Asa cum am spus si mai sus ...farurile OEM sunt plug & play.

    Bafta
     
  2. Sonyakk 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2017
    Locație:
    San Sebastian
    Masina:
    Audi a4 b7 2007 2.0 tdi 170 hp
    Ai dreptate. Am văzut "cocoasa" de care zici. Am găsit farurile cu balast la 800 RON și vreau să le schimb mai ales din cauza ca farurile xenon oem care le am se umezesc pe interior și mai degrabă le as schimba cu altele xenon. Referitor la lumina știu ca sunt aproape identice. Pe mine ma interesa mai mult faza lunga de xenon ptr ca pana acum am avut mașini numai cu bixenon și asa m am obișnuit. Poate e un moft... :)
     
  3. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    cred ca totusi confunzi ceva....la bi-xenon faza scurta foloseste becul xenon...faza lunga foloseste becul H7.
    Dpmdv farurile bi-xenon de A4B6 sunt denumite gresit, defapt ele sunt doar xenon..doar lupa este mare fata de xenon,nu este ca la alte modele de masini la care faza scurta/lunga este pe acelasi bec xenon .

    800 Ron daca farurile sunt ok dpdv estetic merita cumparate pe loc,numai 1 balast OEM nou ajunge la pretul ala (in reprezentanta).
    Sigur nu ai citit forumul,dar iti spun eu..probema majora a farurilor bi-xenon este aburirea, dar acest lucru are si rezolvare.

    Bafta
     
  4. Sonyakk 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2017
    Locație:
    San Sebastian
    Masina:
    Audi a4 b7 2007 2.0 tdi 170 hp
    Salutare. Din ce am citit pe mai multe forumuri se pare ca bixenon la a4 b6 funcționează concomitent cu becul de faza lunga de pe celalalt soclu. Adică în momentul când schimbi pe faza lunga obturatorul din lupa bixenon se ridica concomitent cu becul h7 care se aprinde. Cel puțin ptr mine are logica altfel nu s ar chema bixenon și lupa de pe farul cu bixenon e mai mare decât la farul cu xenon simplu oem. Acum problema e alta... Din ce am citit pe forumuri mulți spun ca nu merita bixenon oem pe a4 b6 și mai bine ar fi niște lupe bixenon aftermarket dacă vreau sa vad rezultate notabile. Din ce am văzut pe forum nu prea s a făcut asa ceva
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    S-a facut si au facut mai multi colegi ce ai intrebat tu dar tu nu ai cautat indeajuns. Mai cauta. :)
     
  6. Pana stelian

    Pana stelian 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2016
    Locație:
    slatina
    Masina:
    A6 4 G2 , 3.0tdi S-tronic 245 cp
    Salut grup,
    Caut oglinda de faza scurta pentru xenon A4 B6 cu focalizare dubla (bi-xenon ) pentru partea dreapta sau ambele. De lupa nu am nevoie . Eventual un cod de produs pentru comanda de nou. Oglinda are pe lateral suport de fixare actuator clapeta faza lunga .

    20180310_130409.jpg 20180310_130317.jpg 20180310_130357.jpg
     
  7. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Nu exista acel reper separat, ce poti face ar fi sa schimbi lupele (de preferat ambele) cu unele noi.
     
  8. Pana stelian

    Pana stelian 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2016
    Locație:
    slatina
    Masina:
    A6 4 G2 , 3.0tdi S-tronic 245 cp
    Nu lupele au probleme ci oglinda este ruginita si nu reflecta lumina .
    Chiar si tot ansamblul daca nu se gaseste separat.
     
  9. gutza25

    gutza25 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2012
    Locație:
    Fetești - Ialomița
    Masina:
    A4 B9, an 2017, 2.0 tdi DETA, 190 cp, cod cutie RYQ
    Asa cum ti-a zis si waf nu se gasesc acele lupe la magazine de piese auto. Erau pe olx la vreo 400 lei setul acum ceva timp. Mai cauta pe olx poate mai apar. Daca nu incearca la nr de telefon 0745686256 D.nul BARBU. E din Bucuresti si cromeaza diferite obiecte si stiu ca a cromat asemenea lupe.
     
  10. Pana stelian

    Pana stelian 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2016
    Locație:
    slatina
    Masina:
    A6 4 G2 , 3.0tdi S-tronic 245 cp
    Multumesc
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca Dl. Barbu are atelierul in Theodor Palady 287 (incinta IOR 2) in viata ta sa nu te duci acolo. :)
     
    tpy apreciază asta.
  12. alecsdani

    alecsdani 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2013
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    AUDI A4 B6 ,1.9TDI, AWX, 2002
    Lupe originale nu cred ca o sa gasesti separat eu am luat unele care ar fi fost originale dar fara efect bateau ca alea arse. problema am rezolvato cu unele hella de 3.0 inch, becuri d2s 4700k si sunt foarte multumit. trebuiesc facute 2 flanse si se aseaza exact la limita, marit ochelarul si montat eu am incercat 3 perechi de lupe inclusiv asa zice lupe O.E fara succes.pun 2 perechi de poze cu lunga/scurta si ploaie si uscat, primele fiind pe ploaie
     
    alanb1 apreciază asta.
  13. Pana stelian

    Pana stelian 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2016
    Locație:
    slatina
    Masina:
    A6 4 G2 , 3.0tdi S-tronic 245 cp
    Am gasit ceva oglinzi ( tot ansamblul) Vale. Din pacate prea scumpe. Cine le are este in domeniu si le evalueaza dupa raritatea lor
    600 lei chiar 800 lei setul.
     
  14. Stelian Stelica

    Stelian Stelica 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2018
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    audi a4 b6 limuzin,131cp,avf,turbodiesel
    Salut aceasi problema am avuto si eu i-mi batea farurile la 10,15 metri nu prea vedeam nimic dar am rezolvat ridica capota si uitate la far are doua suruburi ce se pot infileta sau desfileta cu o surubelnita in cruce sau cu o negativa daca infiletezi se lasa jos faru daca il desfiletezi se ridica daca mai tin minte sper sa iti fie de folos bafta !!!
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    O fi aflat dupa 10 (zece) ani cum se regleaza farurile ? Tu ce zici ? Verifici si tu, cui raspunzi, dupa cat timp raspunzi si mai ales userul caruia i te adresezi de cand nu a mai accesat forumul ca sa ajunga informatia catre persoana respectiva ? Ultimele 2 mesaje vor fi sterse. Mare atentie pe viitor ce fel de mesaje scrii pe forum.
     
    DonDoneL apreciază asta.
  16. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Salut băieți, ma puteți ajuta cu o părere dacă se potrivesc lupele bixenon OEM de audi a4 b7 pe faruri bixenon OEM de a4 b6,poate cu ceva mici modificări?!
    Am gasit lupe de b7 la un preț bun...
    Va mulțumesc.
     
  17. alanb1

    alanb1 Bronze Member

    Înscris:
    11 Noi 2016
    Locație:
    Petroșani - Hunedoara
    Masina:
    Audi A4, 1.9TDI AWX, 2001
    Cu ce ajuta?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  18. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, CGLC, 2013 - Quattro
    Se potrivesc!
     
  19. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    @alanb1 la mine sunt oglinzile arse și nu mai am lumina suficienta. Am găsit de b7 complete noi la un preț foarte bun și nustiu dacă se potrivesc ca s ale achiziționez.
    @DeViAnS mulțumesc mult, știi cumva trebuie ceva modificări?
     
    alanb1 apreciază asta.
  20. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, CGLC, 2013 - Quattro
    Pune o poza cu cele de B7 si iti zic.
     

Distribuie pagina asta