1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri (Xenon sau Halogen) si proiectoare ceata la A6 C5 - demontare - inlocuire becuri sau lupe far

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de RALLYMAN, 5 Apr 2008.

  1. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Ai mare grija cu acele bucati de cupru , cum le demontezi de pe suport , eu am am tras ca taranu de cea din portbagaj , si i-am rupt niste urechiuse de unde venea intrerupatorul si acuma trebuie sa schimb tot ansamblul sau sa caut o tablita noua ... Si ca urmare nu mai am deloc lumina in portbagaj .
    Nu le forta , miscale foarte usor !
     
  2. paul.alexandru

    paul.alexandru 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2014
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 - 1.9 TDI (AVF) 130 CP An:2004
    Salut. Am 2 faruri la masina a6 2004 si sunt turcesti/ieftinituri si problema lor este ca nu le pot regla unul nu merge stanga dreapta celalalt deloc. Puteti sa.mi spuneri ce pot face in privinta asta??? multumesc
     
  3. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Cu sensul de , se invarte in gol , cand bagi imbusul si rasucesti ? La farurile proaste , de obicei , daca la reglaj, misti prea repede imbusul sunt sanse mari sa se rupa reglajul sau sa sara din pozitie sistemul de roti dintate .
    Eu am salvat cu ajutorul unui mecanic, un far inlocuit dupa o dauna , care i se rupsese reglajul manual , inlocuit sistemul de reglaj de pe farul "nou" cu cel de pe farul vechi .
     
  4. ninjachi

    ninjachi 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2010
    Locație:
    bacau
    Masina:
    audi allroad 2001 ,2.5 tdi
    Salut imi poate spune cineva daca se gasesc de cumparat geamulile din plastic pt far , nu reusesc sa le mai curat si sunt afumate din interior , stiti d unde se pot lia noi ? Nu vreau sa dau o caruta de bani p faruri cu tot , sunt xenon de fabrica
     
  5. Skywalker

    Skywalker Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Renault Grand Scenic 1.9dCi
    Nu găsești decât far complect, oem este de la Hella sau ceva AM cam la jumatatea prețului de Hella.
     
  6. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Ma.sfatuieste cineva in legatura cu un far nou. Nu as da banii pe unul hella...dar altceva de calitate ma.puteti sfatui?
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu exista pentru masina altul de calitate.
     
  8. paul.alexandru

    paul.alexandru 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2014
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 - 1.9 TDI (AVF) 130 CP An:2004
    Da, cand bagi imbusul il bagi degeaba ca ele nu se regleaza. Cineva mi-a spus sa merg la un mecanic/tinichigiu ca ar putea fi sarite de pe motoras. Este posibil asa ceva ? Mersi

    Si daca se poate rog sa-mi spuneti ce fel de mecanic sa caut ca multi habar nu au despre ce le zic. Astia pe la tinichigerie se pricep sau incotro sa ma indrept ?
     
  9. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Sunt 2 posibilitati , sa fi sarit din pozitie acel reglaj sau sa se fi rupt ... Daca s-a rupt , ori iei un far care sa fie defect in orice alt fel , si sa aiba reglajul intreg si sa-i faci transplant de reglaj (trebuie aici multa rabdare si un mecanic destul de indemanos) sau inlocuiesti farul cu totul .
    Ca sa vezi exact , demontezi toate capacele din spatele farului ca sa ai o vizibilitate cat de cat ok in el , si sa vezi in ce stare e ansamblul de reglaje . Cel mai bine vezi daca demontezi farul . Indeferent de ce vei face , tot vei ajunge sa dai farul jos .
    Cat despre mecanic , nu trebuie sa fie un geniu in motoare , dar sa aiba rabdare cu "chichitele" si mecanica fina :p
     
  10. paul.alexandru

    paul.alexandru 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2014
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 - 1.9 TDI (AVF) 130 CP An:2004
    Mersi mult de tot
     
  11. Punnish3r 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Iun 2015
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    A6, 2.5 TDI quattro, 2001 , 180 CP
    Salutare , am si eu o problema . Am scos ieri din sigurante sa le curat dar sunt destul de sigur ca le'am pus cum trebuie . Am verificat tot tabloul si sunt toate la locul lor , adica au amperaj corespunzator . Ok , problema sta in felul urmator : Pun faza scurta , farul stang are doar pozitia aprinsa iar farul drept are doar faza scurta ... cel stang nu are faza scurta iar cel drept nu are pozitia . Ce ar putea fi ? E vreo siguranta pe care sa o verific ? Si inca ceva , parca pe pozitia 9 este o siguranta care se ocupa de controlul farurilor , nu imi amintesc sa fi fost vreo siguranta acolo dar am incercat sa pun una de 5A , 7.5A , 10A ... si nu intra niciuna . Pur si simplu e ca si cum as baga o scobitoare in cana . Ma poate ajuta si pe mine cineva ?
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Cauta topicul Documente - scheme - manual pentru A6 C5, o sa gasesti explicatiile sigurantelor fuzibile si releelor ca sa poti identifica corect sigurantele care raspund de faruri/pozitii. Bineinteles, verifica si contactele becurilor si implicit becurile.
     
  13. Punnish3r 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Iun 2015
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    A6, 2.5 TDI quattro, 2001 , 180 CP
    Exact dupa acea schema m'am luat si am mai si tradus tabloul ca e in germana . Multumesc !
     
  14. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    @ paul.alexandru @ eu am patit la fel. Sarise bila din reglaj. E destul de complicat sa o pui la loc, dar daca ai cunostinte minime de mecanica fina si un pic de imaginatie o rezolvi singur. Trebuie sa dai farul jos...si la A6 C5 se poate da farul jos si fara sa dai bara. E simplu. Daca ai drum pe la Bucuresti te ajut eu :))
     
  15. Punnish3r 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Iun 2015
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    A6, 2.5 TDI quattro, 2001 , 180 CP
    Salutare , cum dau de releul de la faza scurta ? Aseara a inceput sa imi palpaie faza scurta , ba se stingea . Cand acceleram isi reveneau ... am inteles ca poate sa fie din cauza unui releu afectat ca s'a ars un xenon de pe faza scurta acum cateva zile . Faza lunga si proiectoarele de ceata functiobeaza perfect .

    Deci am o alta problema legata de ce am explicat mai sus . Acum cateva zile nu imi mai functiona xenonul de pe faza scurta stanga . L'am inlocuit cu unul nou , totu' bine si frumos pana aseara cand a inceput sa imi palpaie ambele xenonuri de pe faza scurta , ba se stingeau ... am explicat sus . Care poate fi problema ? Releu , siguranta ? Daca e siguranta care ar trebui inlocuita , releul unde se afla ? Multumesc !
     
    Ultima editare: 30 Aug 2015
  16. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Ai mufat bine dupa inlocuirea becului? Mai joaca-te un pic pe la mufe pe acolo,posibil contact imperfect
     
  17. Punnish3r 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Iun 2015
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    A6, 2.5 TDI quattro, 2001 , 180 CP
    Pai mi'a mers perfect pana aseara .
     
  18. sv06hig 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2009
    Locație:
    suceava
    Masina:
    Audi A6 QUATTRO AKE
    Salutare!!
    De curand am vazut niste becuri cu led d2s. scrie ca au 3200 lumeni si din poze arata mai bine ca si becurile xenon de 35w. As vrea o parere...merita de achizitionat acestea cu led?? Va multumesc!
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca arata mai bine nu inseamna ca sunt si mai bune. :)

    Eu am vrut sa fac un test si sa vad cum lumineaza noaptea, din pacate nu mi-au intrat in far. Daca te hotarasti la ceva, testeaza inainte si fii sigur ca iti incap in far, unele au radiatoare de racire nesimtit de mari.
     
  20. sv06hig 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2009
    Locație:
    suceava
    Masina:
    Audi A6 QUATTRO AKE
    becurile arata cam ca in poza atasata si specificatiile sunt urmatoarele:

    Brand Name:LTSVoltage:12 external/Interior:External Lights Color Temperature:6000K Car Maker:Audi Led Beam Type:Flood For Car Lamp:Headlights Light Source:LED Car Model:A4 Wattage:36 Car Light Type:
    Headlight
     
    Ultima editare: 13 Oct 2015

Distribuie pagina asta