1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri (Xenon sau Halogen) si proiectoare ceata la A6 C5 - demontare - inlocuire becuri sau lupe far

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de RALLYMAN, 5 Apr 2008.

  1. Darius21

    Darius21 5th Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2015
    Locație:
    Germania - Sibiu / Romania
    Masina:
    Audi a6(c7) 3.0 BiTDI Avant,competition,an fabricatie 09.2017
    Salutari.am si eu nevoie de ajutorul vostru.de ceva timp mi-am cumparat niste leduri(poza mai jos)si as vrea sa le montez in grila.problema mea e urmatoarea,cel mai simplu mod de montare ar fi sa le leg la proiectoarele de ceata.dar eu nu vreau asta.eu as vrea sa le montez un buton separat in bord...sa le aprind manual cand vreau eu.as avea nevoie de unpic de ajutor cum sa fac treaba asta...precizez ca nu descurc la electrica(in concluzie am nevoie de explicatii "mura in gura")multumesc de ajutor
    LED_DRL_daytime_running_lights.jpg
     
  2. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Sper sa nu te superi, dar ce vrei sa montezi tu pe masina se numeste tiganeala.
    Unu la mana nu o sa te ajute cu nimic.
    Doi la mana strici toata frumusetea unui c5 ..trei la mana cu atat mai mult ca vrei un buton separat in bord,care nu isi v-a avea niciodata locul lui.
    Totusi vezi avea nevoie de 5-6metrii de cablu litat, o siguranta de 10amperi si un buton de comanda.
    Vei monta ledurile..vei trage din ele doua fire plus si minus pe care le vei duce la tabloul de sigurante din stanga plansei de bord.
    Acolo vei desface tabloul de sigurante si vei trage un fir plus la unul din locasele libere din tablou(atentie...din dezmembrari vei lua un tablou de sigurante din care vei extrage pinii in care se fixeaza siguranta) de acolo vei trage mai departe plusul la butonul de comanda si voila.
    Minusu il poti lua de oriunde ai masa buna chiar si de pe proiectoare.
     
    ***H2SO4*** apreciază asta.
  3. Darius21

    Darius21 5th Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2015
    Locație:
    Germania - Sibiu / Romania
    Masina:
    Audi a6(c7) 3.0 BiTDI Avant,competition,an fabricatie 09.2017
    Mda.m-am gandit zilele astea si cred ca renunt la idee.....
     
  4. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Wellcome la ganduri mai bune.
     
    ***H2SO4*** apreciază asta.
  5. poly112 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Sep 2015
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    a6 , 1.9TDI, 2002
    Buna seara,
    Mi-am cumparat un far din dezmembrari si are soclu la far H1 faza scurta si H7 faza lunga.
    Cum as putea sa modific H1 sa fie H7 ? La farul din dreapta este soclu H7 faza scurta si H7 faza lunga.
    Mai am doua faruri dar sunt rupte urechile de prindere iar pe cele 2 sunt numai cu H7 soclurile. As putea sa iau ceva de pe ele si sa pun in noul fara adica sa modific farul cumparat nou cel cu H1 sa fie H7 ?
    Multumesc
     
  6. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Salut...nu cumva ai luat faruri pre-facelift? Ca numai acolo apare magaria asta...verifica lungimile la ambele perechi...posibil astea de le.ai luat sa fie mai lungi ....prin urmare nu sunt bune pentru tine
     
  7. paul.alexandru

    paul.alexandru 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2014
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 - 1.9 TDI (AVF) 130 CP An:2004
    Salut. O intrebare legata de faruri. As vrea sa cumpar 2 faruri dar au clemele de sus rupte si as vrea sa stiu: se pot inlocuii cumva?
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, exista kit de reparatie la reprezentanta si costa in jur de 150 lei. Nu se va vedea ca acele urechi au fost inlocuite pentru ca are farurile deja au date gauri din fabrica pentru acest kit de reparatie. Bafta.
     
    paul.alexandru apreciază asta.
  9. paul.alexandru

    paul.alexandru 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2014
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 - 1.9 TDI (AVF) 130 CP An:2004
    Mersi mult. Ar mai fi ceva: farurile sunt de model audi pentru Anglia deci lupele sunt invers. Oare pot da farurile jos si sa inversez lupele intre ele ?
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu stiu daca la tine se poate. La alte modele de faruri (pentru Audi A4 B5 de exemplu) mai vechi ca si an de fabricatie se poate. Cumperi faruri de Europa pentru ca o sa ai mari probleme la un control in trafic plus ca ti se va umple frigiderul de "carne" din cauza dispersiei luminii pentru ca nu se poate regla faza fasciculului luminos.
     
  11. paul.alexandru

    paul.alexandru 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2014
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 - 1.9 TDI (AVF) 130 CP An:2004
    Eu acele faruri de Anglia de care scriam mai sus le am montate pe masina. Problema lor este ca au lupele invers decat acestea de Europa, si eram curios daca schimb lupele intre ele, se rezolva problema si vor fi ca astea de Europa ?

    A 2-a chestie care vroiam sa o stiu, era daca este foarte complicat sa pun faruri cu xenon din fabrica pe masina, masina mea avand halogen din fabrica ?
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cum modifici un far adica sa montezi alte lupe (Morimoto, Fx, Hella de 2,5 sau 3 inch sau altceva) in far exista sute de tutoriale pe net si aici pe forum cateva topicuri care chiar daca nu privesc masina ta sunt concludente. Pentru inlocuire faruri - adica sa le montezi pe cele cu xenon OEM - citeste acest topic integral. Ai toate raspunsurile pe forum.
     
    paul.alexandru apreciază asta.
  13. poly112 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Sep 2015
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    a6 , 1.9TDI, 2002
    buna seara , am pe masina becuri de 12 v 100w H7se poate arde ceva ?
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, strici oglinzile farurilor prematur.
     
  15. poly112 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Sep 2015
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    a6 , 1.9TDI, 2002
    Multumesc audi66
     
  16. Umberto 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi Q7, 2016, 3.0TDI CRT
    Salutare tuturor, am si eu o problema cu farul dreapta, si anume bate foarte in stanga, practic il încaleca pe cel din stanga, inaltimea este optima, daca sunt cu masina la 2m de un zid, se vede perfect linia de la lupe si "punctul din mijloc" ca sa zic asa, problema apare cand ma îndepărtez usor cu masina, se vede cum punctul acela de la farul din dreapta pleaca spre stanga, este vreo solutie sa il pot regla?
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Topicul asta l-ai citit integral ? Daca nu, spor la lectura. Sunt detaliate procedurile pentru reglare far.
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Normal ca este o solutie. Ori il reglezi tu ori te duci la un service si regleaza ambele faruri corect cu ajutorul unui aparat dedicat, nu la ochi.
     
  19. Umberto 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi Q7, 2016, 3.0TDI CRT
    Mulțumesc pentru raspunsuri. Modelul masinii este audi A6 C5, non-facelift, din 2000. Am citit topicul dar nu am gasit informatii pentru reglarea farului decat pe inaltime nu si stanga-dreapta cum doresc eu. O sa merg si maine la un service. Multumesc inca o data pentru raspunsuri.
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Poti face asta conform cum scrie in fisierul atasat:
     

Distribuie pagina asta