1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri (Xenon sau Halogen) si proiectoare ceata la A6 C5 - demontare - inlocuire becuri sau lupe far

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de RALLYMAN, 5 Apr 2008.

1. twist 2nd Gear Member

Locație:
    Romania
    Masina:
    Quattro
    Vreau sa incerc niste becuri cu halogen de 100W H3 pe proiectoarele de ceata.
    Xenon sau LED pe proiectoarele de ceata sunt la fel de ilegale ca si becul de 100W asa ca discutia versus nu are rost din punctul asta de vedere.

A mai incercat cineva ?

Iau in calcul doar Osram si Philips.

Ultima editare: 18 Dec 2018
  2. TalosCosmin

TalosCosmin Gold Member

Locație:
    Salaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    De ce ai vrea sa arzi oglinda proiectoarelor pt o lumina de maxim 3 metrii distanta? Din ce observ doar modificari extreme faci..

3. twist 2nd Gear Member

Locație:
    Romania
    Masina:
    Quattro
    Nu as vrea sa ard nimic, de asta intreb intai inainte de actiune si incerc sa ma informez, motiv pt care modestele mele ajustari chiar functioneaza (as putea sa exemplific cu inca o masina dar nu e Audi).

Din ce am citit pe internet diferenta de lumina este semnificativa , acei 3 metrii sa stii ca sunt mare lucru la un proiector de ceata de exemplu, pe o vreme de nu iti zaresti sireturile de la pantofi.
    Am senzatia ca efectul de ardere pomenit ar fi mai probabil pe faza scurta, unde sta becul aprins mult timp, decat pe lunga si ceata.
    Pe scurta nu vreau, am xenon OEM.

Revenind la subiect, uite un test concludent :

Asadar, a folosit cineva becuri de 100 W ?
    Imi suna bine varianta asta prin prisma pretului si a simplitatii.
    LED-ul si xenonul arata mai cool, dar pentru ceata si blit/lunga nu cred ca sunt mai potrivite. Xenon am mai avut pe ceata, cam ineficient.
    Becurile halogen 100 W de la Osram au
    - 2.600 lumeni H1 faza lunga
    - 2.300 lumeni H3 pe ceata

4. rvaler2010

rvaler2010 2nd Gear Member

Locație:
    Weissenhorn
    Masina:
    Audi A6 4B2 C5 2.8 Quattro 1998
    Salutare!
    Am un A6 C5 '98 si nu functioneaza motorasele la faruri (sus-jos). Au vreo siguranta, vreun conector ... vreun ceva din cauza caruia nu functioneaza sau sunt arse/stricate si trebuiesc inlocuite ? Nu ca m-ar deranja ca nu functioneaza, atata timp cat farurile bat bine si as putea sa le mai reglez manual, dar trebuie sa ii fac inspectia tehnica pentru a o inscrie si cu siguranta se vor lua de motivul asta si va "pica testul". Daca trebuie sa le inlocuiesc, cum le gasesc pe net ?

5. nucugheri

nucugheri Audi Expert

Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Daca ai xenon de fabrica, fa o scanare cu VCDS pe modulul 55. Posibil senzorii de nivel defecti sau tijele/suruburile acestora ruginite.

6. rvaler2010

Locație:
    Weissenhorn
    Masina:
    Din pacate nu am xenon, sunt faruri normale cu lupa si bec H7.

7. nucugheri

nucugheri Audi Expert

Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    La alea nu verifica nimeni (RAR, ITP) daca functioneaza sus-jos.

dhan67 apreciază asta.
  8. rvaler2010

Locație:
    Weissenhorn
    Masina:
    Poate nu verifica in Romania dar in Germania daca nu functioneaza farurile sus-jos nu pot sa trec "ITP-ul" :) Farurile oricum sunt "sparte" si matuite, intra apa in ele deci oricum trebuie sa le schimb. Asadar va trebui sa inlocuiesc farurile si aici am o alta dilema: sa iau faruri no name (150 Euro) sau sa iau faruri Hella (400 Euro) ? Nu cunosc diferentele intre ele. Merita Hella ? avand in vedere ca nu se stie cat anume va mai tine masina.

9. boresque

boresque Gold Member

Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Salut!
    Nu doar ca merita, dar sunt singurele faruri noi pe care le poti cumpara sa-ti faca lumina. Restul sunt de ornament, sa nu-ti intre praful la motor.

dhan67 apreciază asta.
  10. rvaler2010

Locație:
    Weissenhorn
    Masina:
    Am comandat Hella cu motorase cu tot...
    Multumesc de sfaturi :)

Distribuie pagina asta