1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Filtru benzina si furtunuri combustibil la A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de Bogdan Gavrila, 18 Sep 2017.

  1. Bogdan Gavrila 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2.0 TFSI 2009
    Salut,

    Am patit la Audi-ul meu 2.0TFSI sa-mi sara un furtun care este in forma de L si care intra filtru de benzina.

    Ideea e ca initial am lasat o mare balta sub masina, dar mi-am dat seama ca si la a 2-a pozitie de contact se desprindea de acolo. Plus ca nu am vazut nici un sistem de prindere, garnitura nimic.

    Momentan am pus un colier de plastic, dar imi puteti spune cum se numeste furtunul acela si ce ar trebui sa fac?

    Multumesc.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se schimba tot furtunul. Are o prindere speciala la imbinarea cu filtrul de benzina si cine a umblat pe acolo a rupt acea prindere de pe furtun pentru ca nu a folosit o scula speciala care apasa urechile clemei ca sa poata fi scos furtunul. Trebuie cumparat alt furtun si schimbat integral. Vezi ca o sa coste multe sute de lei acel furtun si schimbarea lui presupune demontare unei mari parti a masinii care o ai. Este o munca de migala si trebuie sa o faca cineva care are mare rabdare.
     
  3. Bogdan Gavrila 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2.0 TFSI 2009
    Salut Cristi,

    Multumesc de raspuns.

    Treaba e ca (sper) nu a tras nimeni. Dupa un drum mai lung, la destinatie in parcare a iesit de acolo singur.
    Ai idee cum se numeste acel furtun?

    Multumesc.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu iese singur el de capul lui. S-a umblat acolo de catre niste prosti. Cauta-l la reprezentanta ca si cod. Se numeste furtun combustibil.
     
  5. root

    root 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2017
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    Audi A3 8V Sportback - 2013 - 1.8 TFSI ( CJSA ) 132KW
    Salut,

    Vreau sa schimb filtrul de benzina pentru Audi A3 2013 sportback, 1.8TFSI, 132kw, VIN: WAUZZZ8V7DA026187 , cod motor SCJSAF1. Pentru modelul acesta este filtru separat sau este in rezervor cu pompa?
     

Distribuie pagina asta