1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Filtru polen (filtru aer habitaclu) la A6 C6 - schimbare - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de danlupascu, 10 Iun 2010.

  1. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Da, asta asa e. Prima data e bine sa vezi cum stau treburile pe acolo in mod corect, iar apoi poti sa apreciezi cum poti face data viitoare, cum poti forta nota, pana la a strica ceva.
    Eu, de ex., la cealalta masina, prima data am dat jos o grila din fata parbrizului, am demontat stergatoare, am dat jos o masca ce venea prinsa in alta cu un sistem tip clips. Cand am vazut ca lucrez de 2 ore si sistemul ala de prindere al mastii s-ar putea rupe la 3-4-5 schimbari,...la urmatorul schimb am "cascat" din prima grila si am bagat mana acolo, la filtre, facand toata treaba in 5 min.
    Important e ca e bine sa vezi cum se face dupa carte intai si apoi te poti hotara cum vrei sa improvizezi, daca iti incape mana, daca etc., etc.
    Eu prima data, cu siguranta o sa incerc sa o fac dupa schema,....dar fiecare e liber sa incerce cand si cu vrea.
    Si asta e o placere, nu ? In a improviza si a face o interventie, mai rapida si mai ingenioasa fata de cea a constructorului.
     
  2. flavyus

    flavyus 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6 Quattro, 3.0, 2008 & Bmw 525D, 2005
    M-am referit strict la Audi, nu! nu le-am pus eu mi le-a pus un prieten in 3 minute ,dar am observat ca nu a demontat absolut nimik, doar ca se bagase cu totul su bord ......
     
  3. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Eu am folosit pe o alta masina ambele tipuri de filtru.
    Concluzia la care am ajuns (e doar parerea mea) ? Ala de carbon e mai bun.
    Am observat ca vine prin aerisiri un aer de o mai buna calitate. De ex, daca afara e fum de la frunze arse, asa cum fac unii pe marginea drumului, sau daca e o zona ce o stiu urat mirosotoare, avicola, teren mlastinos in apropiere, nu se simte aproape deloc cand treci pe acolo.
    Chiar si la Audi, desi nu l-am vazut, sunt convins ca e de carbon (asa a spus fostul proprietar). De ce ? Am crezut ca are detector de aer nociv, ca la Mecedes, ce da automat aerul pe recirculare. Am trecut de vreo doua ori prin niste "cetzuri" de fum facute de unii handicapatii de prin satele astea cu drumuri nationale si europene prin fata portii...si nu am simtit NIMIC.
    In final,...m-am oprit in mijlocul unui "infern" din asta urat mirositor si...a aparut miros in habitaclu, destul de greu si putin.
    ACUM zic eu ca merita asta ce are carbon.
    Dar daca da naiba si cand schimb filtru de polen e fara carbon,...sa stiti ca o sa trec in tabara cealalta, dar o sa cumpar aceeasi marca. Sunt supermultumit de cum se comporta.

    Si acum intrebarea mea...
    Vreau sa comand filtrele de pe masina.
    Pentru schimbarea filtrului de polen, in cazul masinii mele, sa comand doua ?
    Nu cred ca o sa-mi vina cate trebuie daca eu o sa comand..."un filtru".
    M-as mira sa vina doua la cutie. Voi ce stiti ? E 93 Ron.
    Merci mult...
     
  4. siel35 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    AUDI A6, 3.0 TDI, 2005
    Buna,
    Am un audi a6 3.0tdi, 2006, cu DPF. Problema este ca gazele de evacuare au un miros urat intepator si uneori cand stau pe loc le simt si in habitaclu. Am fost si am verificat toata evacuarea si nu am gasit nici o problema. Filtrul de habitaclu este cu carbon. Are cineva vreo explicatie ? Merci.
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Oct 2012
  5. siel35 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    AUDI A6, 3.0 TDI, 2005
    Gaze

    Buna. Cum ati rezolvat problema cu gazele din habitaclu?
     
  6. VdTAFAN

    VdTAFAN Silver Member

    Înscris:
    22 Oct 2012
    Locație:
    Craiova/Caracal
    Masina:
    Audi A6, 3.0TDI, BMK,6HP19A,2006
    @Siel35. Explicatia e in felul urmator. La a mea, am o scurgere de ulei pe la pompa vacuum. De aici ajunge in zona catalizatorului. Cum in timpul regenerarii dpf, evacuarea atinge niste temperaturi inalte, uleiul depus pe ea, se evapora in compartimentul motor, de unde este absorbit in habitaclu. Mi se intampla destul de rar treaba asta si cred ca sigur asta este explicatia. Ca si tine, nu am fisuri in evacuare. Singura problema este scurgerea care ajunge pe una din tevi. Sper ca ce am scris sa ti foloseasca. Numai bine!
     
  7. AnaG

    AnaG 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2016
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6 2006
    Câte filtre de polen are audi a6 4f c6 2006 cod motor BRF motor 2.0
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Toate A6 C6 indiferent de motorizare au 2 filtre. Sunt in masina, sub torpedo, in partea stanga. Acolo se baga ambele bucati, unul peste altul.
     
  9. Christian Stef 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2018
    Locație:
    Arad
    Masina:
    AUDI A6, 3000, 2006
    Am atasat aici un fisier foarte foarte concludent pentru schimbare filtrelor de polen din cabina la A6 C6 Quattro, motor de 3.0: mai clar de atat nu cred ca se poate
    Sper sa ajute pe viitor
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    PDF-ul ala este o mare prostie. Nu trebuie sa dai torpedoul jos pentru a schimba filtrul de polen decat daca mecanicul/service-ul vrea sa te "arda" la manopera.

    Se da jos doar plasticul de sub torpedo si ai acces la capacul filtrului de polen, treaba de 10 minute maxim.
     
    silvio și Christian Stef apreciază asta.
  11. Christian Stef 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2018
    Locație:
    Arad
    Masina:
    AUDI A6, 3000, 2006
    Sa stii ca am incercat sa dau plasticul ala jos, dar nu am reusit; asa ca voi merge pe varianta long, cu datul jos al torpedoului ...
     
  12. silvio

    silvio Silver Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    Milano
    Masina:
    audi a6 4f 2.0 tdi 2006 audi a6 4f 3.0 Tdi 2011
    Christian Stef uita-te si la acest clip:

     
    Christian Stef apreciază asta.
  13. Christian Stef 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2018
    Locație:
    Arad
    Masina:
    AUDI A6, 3000, 2006
    Multumesc mult pentru clip
     
  14. turbo_diessel

    turbo_diessel Bronze Member

    Înscris:
    15 Mar 2013
    Locație:
    Belgia/Suceava
    Masina:
    Audi A6 C6 2010 2.7 TDI CAND 163CP quattro
    A montat cineva un filtru de polen suplimentar in compartimentul motor la Audi A6 C6 si ma poate ajuta cu niste informatii?
    Am cumparat unul de pe Aliexpress, dar nu imi dau seama cum sa il instalez si nici nu gasesc informatii referitor la acest lucru. Stiu ca se monteaza pe carcasa aerotermei situata langa rezervorul lichidului de frana, am incercat sa desfac si capacul superior, dar sunt niste suruburi la care nu ajung, fiind situate prea in spate. La colegii cu B6 si B8 parea a fi o treaba foarte simpla:)
    Acesta este filtrul ce l-am achizitionat:
    € 4,43 6%OFF | air filter cabin air filter For audi A6L / C6 external filter #ST110
    https://a.aliexpress.com/_mONNbXn
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Trebuie sa dai stergatoarele jos, dupa dai plasticul de la baza parbrizului la o parte si o sa ajungi la suruburi.
    Dar nu ai loc fizic sa pui filtru acolo, intre capac si aeroterma.
     
    turbo_diessel apreciază asta.
  16. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    turbo_diessel, se monteaza in partea dreapta, pe unde trage aer ventilatorul.
     
    turbo_diessel apreciază asta.
  17. turbo_diessel

    turbo_diessel Bronze Member

    Înscris:
    15 Mar 2013
    Locație:
    Belgia/Suceava
    Masina:
    Audi A6 C6 2010 2.7 TDI CAND 163CP quattro
    @audi66 ma gandeam ca daca dau acel capac jos, atunci imi voi da seama mai bine unde sa montez filtrul dar cand am vazut acele suruburi in spate am renuntat:)
    @mihaicristian ca sa dau jos acel capac lateral si sa montez filtrul trebuie sa desfac si capacul superior? Sau e prins doar in cleme si trebuie sa trag de el? Prima data la asta m-am gandit, sa il dau jos, pentru ca pe acolo trage aeroterma aerul si acolo ar fi fost pozitia logica sa montez filtrul, dar nu am vazut nimic evident ca sa imi dau seama cum sa il dau jos:uhm:
     
  18. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    turbo_diessel , grilajul este prins cu cleme, insa nu cred iese daca nu demontezi si capacul superior.
     
  19. turbo_diessel

    turbo_diessel Bronze Member

    Înscris:
    15 Mar 2013
    Locație:
    Belgia/Suceava
    Masina:
    Audi A6 C6 2010 2.7 TDI CAND 163CP quattro
    Daca nu iese fara sa desfac si capacul superior atunci nu cred ca mai are rost sa ma chinui cu acest filtru suplimentar. Toata ideea era sa folosesc acest filtru crezand ca e usor de inlocuit si astfel sa schimb mai rar cele 2 filtre de polen de sub torpedo insa daca am de desfacut si stergatoarele si plasticul ala de la baza parbrizului atunci mi se pare mai usor sa schimb filtrele din habitaclu, le-am schimbat saptamana trecuta si nu mi-a luat asa de mult timp, mai ales ca a fost prima data.
    Multumesc oricum @audi66 si @mihaicristian pentru ajutor:hi:
     
    mihaicristian apreciază asta.
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Mai duceti-va la service-urile astea “de la coltu’ blocului”.

    upload_2021-10-29_19-41-43.jpeg
    upload_2021-10-29_19-42-3.jpeg
     

Distribuie pagina asta