1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Flashurile sunt legale?

Discuție în 'Contraventii' creată de eminence, 1 Iun 2010.

  1. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    In Germania nu se dau amenzi pentru flashuri.
    Se dau insa frecvent pentru nepastrarea distantei fata de masina din fata.

    Au in radar o chestie astfel masoara distanta dintre masina vizata si cea din fata,te filmeaza cativa km si apoi te trage pe dreapta.
    Ei considera ca o mare parte din accidentele pe Autobahn se datoreaza nerespectarii distantei fata de masina din fata si nesemnalizarea la schimbarea directiei de mers.
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pai si cat e distanta recomandata de politia din Germania? Variaza in functie de viteza?
     
  3. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Ultima editare: 8 Iun 2010
  4. xxxxxxx 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2010
    Locație:
    Baia-Mare
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI CAGA E4+ 2009
    Eu personal am fost oprit in Ungaria, in Berettyóújfalu, pentru folosirea intermitenta a becurilor de faza lunga, dupa filtru radar, de catre 2 motociclisti care stateau la panda...Foarte nervosi si foarte aprinsi, cum ca mi-ar lua permisul, si multe alte amenzi catastrofale...Nu am recunoscut sub nici o forma, si dupa 10 minute in care mi-au verificat actele si ne-am certat, le-am cerut sa mergem la postul de politie local, sa rezolvam odata problema pentru ca eu nu am facut asa ceva si nu au cum sa demonstreze in primul rand si nu au nici pentru ce sa ma amendeze, ne-am mai tiganit 2minute, dupa care mi-au dat actele si am plecat...
    Nu mi se pare corecta panda/pomana si de aceea am sa blitez mereu si intr-una pe toata lumea chiar si dupa ce ies din localitate, de ce sa isi dea omu banii degeaba, nici mie nu imi face placere...si ma bucur mereu cand sunt blitat...Oricum pentru soferii inconstienti care circula +100km/h in localitate blitzurile sunt deseori tarzii, asa ca...:scared2:
     
  5. mario79

    mario79 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a 4 ,1.9 tdi ,1997
    cine naiba mai da flash_uri?eu nu am mai vazut pe cineva sa dea flash_uri de peste un an,poate vreun bosorog cu dacie.Eu am statie ca astia au instaurat teroare pe drumurile noastre ciuruite.
     
  6. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Si eu eram obisnuit sa dau flash-uri. Ideea este ca dupa ce mi-am schimbat masina cu un cu xenon nativ, parca am o retinere sa dau flash din cold state...
     
  7. blueice69

    blueice69 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,1.9TDI,fab 2000 motor AJM
    Cata........te implici in asa ceva?......si ca sa fiu in thread.....nu e prevazut in lege ca si sanctiune clara folosirea flash-urilor. Mario79 te contrazic:folosesc frecvent ruta Bucuresti-Tirgoviste, drumul vechi si sunt avertizat tot timpul de partenerii de trafic despre radarele mobile.....cu flash-uri!!!
     
  8. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Nu am inteles intrebarea. Cred ca nu m-am facut inteles. Am vrut sa spun ca am schimbat masina cu un care are xenon de fabrica si nu prea mai dau flash-uri...
     
    Ultima editare: 22 Sep 2013
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Dar nu cumva ai bec halogen expres pentru flash-uri?
     
  10. zolik

    zolik Bronze Member

    Înscris:
    10 Iul 2010
    Locație:
    Tg-Mures TRANSILVANIA
    Masina:
    AJM B5 avant 2001+Altea '06 BJB
    Da da are dreptate Mario,mai rar se dau blitzuri..eu obisnuiesc sa dau chiar si cu km departare de localitatea cu problema,si cu masinile mele cu bixenon dadeam..nu stiu dar cand ma opreau,doar in minte dar ce-i injuram pe cei care nu mi-au facut semn cu macar 100 m de intrarea in localitate,apoi cand imi faceau semn ce bine imi cadea..asa ca dau si eu..mai este cate unul care inca mai da din maini "ca ce vrei"..daca este noapte incerc sa fac sa fie un blitz cat mai scurt sa nu inteleaga celelalt cetatean participant la trafic ca ma deranjeaza lumina..daca eventual nu este xenon Made in China,caz in care il "radiografez" :)
     
  11. Dănuț

    Dănuț 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2009
    Locație:
    Calvi-(F) BV-(RO)
    Masina:
    A6,2.5 TDI,Avant,quattro/Golf MK1 cabrio
    Legale sau nu eu inca dau flash-uri.Intr-adevar in Romania se practica din ce in ce mai rar,nu stiu de ce.Se dau mai des afara cel putin unde sunt eu este regula nu stiu cum o fi prin alte parti.
     
  12. Megatron Gold Member

    Înscris:
    25 Iun 2012
    Locație:
    Franţa / Zalău - Romania
    Masina:
    Audi
    Eu sunt in vacanta in Romania de doua saptamani, in Salaj. Aici e dezastru cu politia cu radar, odata in 40km am intalnit doua echipaje ascunse. Asta mi se cam intampla de cate ori fac ruta respectiva, pe E81. Intotdeauna soferii care veneau din fata m-au atentionat, dar niciodata nu le-am raspuns cu flash, ci am facut mersi cu mana, salutand.

    Si eu dau flashuri cand politia e la panda. Flasurile sunt perfect legale daca sunt date pentru a preveni un pericol, gen o turma de oi ce trece drumul sau o caruta ce merge anapoda pe drum.
     
  13. blueice69

    blueice69 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,1.9TDI,fab 2000 motor AJM
    ,,Flash-uri" popular sau schimbarea luminii de intilnire cu cea de drum este legala cand, citez ,,circulati prin tunel, pe timpul zilei sau al noptii folosirea alternanta a luminilor de intalnire cu cele de drum – este obligatorie pe timpul noptii sau in conditii de vizibilitate redusa cand va apropiati de o intersectie nedirijata prin semnale luminoase sau de catre politisti, daca nu incalcati prevederile de mai sus.'' adica din sens opus sa nu circule alte auto la mai putin de 100 m.
    Cata...ma refeream ca aceasta activitate (folosirea luminilor pentru a avertiza ca in zona sunt echipaje de politie) este oarecum ilegala- o cutuma stabilita intre soferi pentru a nu cadea in ,,plasa" si normal, acestia ,,coalizeaza" impotriva poltstilor insa nimeni nu te obliga sa incalci legea, nu?
    Nedumerirea mea este legata de personalitatea ta asa cum te stiu,linistit si calm....tu....folosesti flashuri.....?......mergi ,,tare"...?:hi:
     
  14. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Sunt liniștit și calm când lucrez. .. :)
     
  15. mario79

    mario79 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a 4 ,1.9 tdi ,1997
    Legal sau nu eu mi_am luat statie si s unt foarte linistit.cei mai buni prieteni sunt tiristii .
     

Distribuie pagina asta