1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Folie pentru geamuri cu autorizatie RAR

Discuție în 'Exterior' creată de b-13-way, 4 Dec 2007.

  1. ExcesDude

    ExcesDude 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2010
    Locație:
    Bruxelles
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI 2006 Quattro Full
  2. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Masina mea este inchisa la culoare iar folia inchisa nu mergea in cazul meu.
    La tine in schimb culoarea iti permite sa incerci si variante mai inchise de culoare. Nu pot sa aleg eu in locul tau , insa eu sunt adeptul foliei cu tenta deschisa si discreta.
    By the way frumoasa masinuta si extrem de bine dotata !
    Daca vrei iti pot recomanda firma unde am efectuat eu montajul , baietii sunt super profi
    Toate cele bune
     
  3. ExcesDude

    ExcesDude 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2010
    Locație:
    Bruxelles
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI 2006 Quattro Full
    Salutare Cata_adciel iti multumesc pentru sfaturile date.
    Mam gandit cand o sa imi fac montajul o sa vad cu baietii de acolo ce fel de folie da bine pe masina si asi vrea sa pun folia cea mai buna pe masina din auzite se spune ca folia 3M si Llamar e cea mai buna.
    Cat despre o firma de montaj cum ai spus ca poti sa imi recomanzi tu, Problema e ca eu momentan sunt in belgia si deabia luna viitoare o sa vin in romania si stau in Arad 1 sap apoi o sa merg la braila si am sa trec si pe la brasov dar nu cred ca am asa de mult timp sa stau pana sa imi monteze folia pe masina ca ma gandesc ca ia ceva timp pana e gata.
    Aicea la audi mi'a dat un pret de 450 de euro pt folie cand am auzit sa cad jos :)).
    Offtopic.
    Apropo multumesc pentru laudele aduse la adresa masini, este suficient de dotata dar in meniu imi lipsesc multe. Nu am gasit nici un cunoscator de vag care sa imi activeze Hidden menu asta e o sa dau eu de cine'va.
    Multumesc inca o data pentru sfaturile date si o zi splendita!!
     
  4. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Ok la noi costa 450 - 500 RON cu folie Llumar sau 3M
    Montajul dureaza aprox 4-5 ore ( cu demontat fete de usi etc )
    Pe baieti ii gasesti aici : http://www.glasstuning.ro/contact/
    Iti recomand sa apelezi la ei cu toata increderea.
    Toate cele bune
     
  5. Vipera 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B6 1.6, An fabricatie 2003
    Buna ma intereseaza si pe mine sa montez folii omologate pe un A2. Am avut montate pe fosta masina de la CARSYSTEMS dar ei nu mai se ocupa. Ce imi puteti recomanda, unde si sa fie si calitativ. (In Timisoara daca se poate).
    Am observat ca unele firme scriu ca monteaza dar fara demontarea fetelor. Este mai bine sau mai prost lucrat asa?
     
  6. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Daca cei ce se ocupa de montatul foleiei sunt profii atunci nu iti fa griji.
    Mai bine este sa iti demonteze fata de usa.
    Toate cele bune
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Iti recomand sa mergi pe strada Macedon nr 8 si sa il cauti pe Laurentiu.
    Crede-ma, toata Timisoara e mai castigata pentru ca Carsystems nu mai monteaza folii. Pe langa ca erau scumpi le montau si prost. Dealtfel, oare de ce crezi ca nu se mai ocupa?
     
  8. Vipera 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B6 1.6, An fabricatie 2003
    Nu stiu eu unul am avut montat pe un golf 3 care era si modificat si arata super bine folia. Dami un mesaj prv despre acest Laurentiu cat costa totul daca e omologat tot ce face si detalii daca vrei ..
     
  9. Vipera 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B6 1.6, An fabricatie 2003
    Am fost si mi-am montat folii pe toata masina la Laurentiu pe Macedonski.. Super de treaba baiatul si lucreaza profesional. Il recomand cu incredre
     
  10. mario79

    mario79 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a 4 ,1.9 tdi ,1997
    NeBuxxx legal ,folia se aplica numai pe geamurile spate si luneta nu si pe fata.
    Pe fiecare geam in parte pe care s/a aplicat folie aplicatorul pune un mic abtibild care atesta legalitatea lucrarii executate.
    Se elibereaza un certificat de omologare in care mentioneaza transparenta fiecarui geam in parte dar si numarul de inmatriculare al masinii.
    Nu am vazut nici o masina cu folie etc.pe fata care sa aiba aplicat acel mic abtibild care sa ateste legalitatea aplicarii si care sa fie trecute in certificatul de omologare.
    Pe piata exista folie omologata RAR dar trebuie aplicata legal,intr/un service autorizat care va mentiona in cerificatul de omologare legalitatea lucrarii(stampila,semnatura,etc.).
    In cazul in care folia este aplicata ilegal politia retine certificatul de inmatriculare pana la remedierea deficientelor si musai trebuie sa treceti prin RAR sa dovediti ca ati remediat deficientele.BAFTA!!!!!
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Iul 2012
  11. Quatro2 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2012
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A6,3.0TDI 2012&Q5,2.0TFSI,2010
    Se pune folie si pe fata si este legala doar ca este aproape transparenta.
    Folia plus tenta geamului trebuie sa aiba parca 73% transparenta.

    In acest caz folia ajuta putin la filtrarea razelor solare si la partea de antiefractie daca este folie cu aceste proprietati.
     
  12. mario79

    mario79 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a 4 ,1.9 tdi ,1997
    Parca?exact cum spui Quatro.Eu am discutat problema la RAR cand am inscris masina in data de 12.07.2012.Sau poate fiecare RAR din judet cu politica lui?
     
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Folia nu se trece in talon.
    Asadar si daca ai folie legala (73% transparenta) si daca e mai putin legala (sa zicem 60% diferenta) nu o sa ai probleme pentru ca nu se observa iar politia nu are aparate de verificat folie la cat de transparenta este, Atata timp cxat ai acte de omologare iar realitatea pare sa fie conforma cu actele nu iti are nimeni treaba. Cand deja pui mai inchisa atunci nu te mai ajuta nici un act. Personal am acte pe folia de pe spate si lateral spate (5%) iar pe fata am folia cu transparenta de 19% - evident fara a poseda certificat de omologare. O am pe masina de aproape 4 ani si nu am fost nevoit niciodata sa o dau jos sau sa dau spaga sa ma ierte politia.
     
  14. Quatro2 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2012
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A6,3.0TDI 2012&Q5,2.0TFSI,2010
    Eu am folie pe geamurile respective autorizata RAR, cu toate documentele in regula. Iar firma ce a executat montajul are o vechime de 10 ani in Cluj.
    Oamenii de acolo au folie autorizata si pentru geamurile fata. Eu am zis parca in ideea ca nu eram sigur daca este 75% sau 73% limita impusa de RAR.
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Sa disecam putin termenul de folie autorizata:
    - folie este omologata/autorizata daca sub ea este aplicat un timbru cu numele societatii ce l-a montat si transparenta foliei precum si un certificat de omologare (al meu are ca titlu Certificat de Garantie insa in el se stipuleaza ca e omologata folie pe geamurile spate si luneta).
    Unii dintre politisti nu cunosc ca cele scrise mai sus sunt suficiente pentru a intra in legalitate. Repet, unii... iar acestia din urma cer sa se prezinte omologarea foliei trecuta la rubrica alte mentiuni in talon. Treaba asta o face RAR-ul care inscrie pe CIV si apoi biroul permise si cert. de inmatriculare care preia informatia din CIV si o pune in talon. Insa asta nu se intampla. In Romania RAR-ul spune ca nu trece folia in talon pnetru ca nu e obligatoriu. Insa, cum spuneam mai sus, unii politisti cer asta. Asadar... folia omologata (vorbim acum de cea legala) este un subiect nu foarte clar din punct de vedere al autoritatilor.
     
  16. mario79

    mario79 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a 4 ,1.9 tdi ,1997
    si uite asa putem discuta despre folii pana la adanci batraneti..............
     
  17. Quatro2 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2012
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A6,3.0TDI 2012&Q5,2.0TFSI,2010
    Am pus poze cu folie autorizata pe geamul fata,
    poza cu certificatul cu omologarea
    si inca una cu abtibildul lipit pe geam unde se vede si numarul autorizatiei RAR

    Dupa cum se vede si din poza, geamul cu pricina este foarte transparent poate un mic efect de oglinda.
     
  18. Vio4

    Vio4 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 DTM ,2.0 tfsi,cod motor BUL,06.2007
    Transparenta minima impusa de lege (nu RAR-ul a stabilit,au doar grija sa se respecte asta atunci cand este prezentata masina la RAR) pentru parbriz este de 75%,iar pentru geamurile laterale fata este de 70%. Va spun asta din propria experienta. Cand am facut autenticitatea pentru inmatriculare s-au legat de folia de pe geamurile fata,le-am aratat autorizatia,dar degeaba,au spus ca una este scris si alta este realitatea. La insistentele mele , sa-mi demonstreze asta, au adus un aparat de masurare a transparentei si mi-am luat-o: in acte 72%,iar masurat 41%.
     
  19. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ai cumva articolul de lege unde este specificat exact transparenta?
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu este lege sunt niste norme date de Ministerul Transporturilor impreuna cu Ministerul Administratie si Internelor (prin Comisia Tehnica de Circulatie din cadrul MAI). Se numesc RNTR si sunt niste normative. Ele cuprind diverse lucruri printre care (iti enumar cateva dintre ele):
    - clasificarea categoriei masinilor (M1 = turisme, M2 = .....)
    - normele de poluare
    - felul cum trebuia sa arate o placuta de inmatriculare (dimensiune, forma, etc ..)
    - normele de siguranta ce trebuie sa le intruneasca o masina care circula pe drumurile publice (sisteme de franare, centuri de siguranta in interiorul masinii)
    - etc. .....

    Aceste norme sunt publicate unele in Monitorul Oficial si altele doar spre consultare organelor abilitate de control sau celor care dau dreptul vehiculelor sa circule pe drumurile publice (Politia Rutiera, RAR, ARR, CNADR, etc.)

    Nu prea ai acces la tipul acesta de documente decat daca ai pe cineva la RAR sau in institutiile mentionate anterior.
     
    Ultima editare: 31 Oct 2012

Distribuie pagina asta